Междупланетен полет, или милиард за красота

| от |

Идеята за междупланетна експедиция с облитане на Венера и Марс заинтересовала американските конгресмени.

planeta

Тези дни комитетът на конгреса по наука помолил НАСА да изучи целесъобразността на такава мисия и участие в нея на самата агенция. В 582-дневен полет трябва да замине съпружеска двойка. Стартът е планиран за ноември 2021 година.

Тази експедиция развива плановете на първия космически турист Денис Тито, който имаше намерение да изпрати астронавти-съпрузи в обиколка около Марс. Изстрелването на кораба беше планирано за 2018 година. Но след като разбрал, че без помощта на НАСА няма да се справи със задачата, туристът добавил в програмата приближаване към Венера и отложил стартът за 2021 година. Точно тогава агенцията трябва да завърши строителството на кораба „Орион” и тежката ракета «Space Launch System» (SLS). С тях Тито иска да извърши експедицията. Той обещава, че всички разходи ще се вместят в 1 млрд. доллара: 300 милиона ще даде неговия фонд«Inspiration Mars Foundation», а останалите пари би могла да предостави НАСА.

На слушанията в комитета на конгреса мнозинството изказали се конгресмени изразили мнение, че по принцип планът на Тито може да бъде реализиран. Наистина, има сериозно препятствие, пояснява специалистът в областта на космонавтиката Александър Железняков:

– Независимо, че и „Орион”, и ракетата-носител по график към 2021 година трябва да бъдат готови, аерокосмическата агенция едва ли ще се реши веднага да ги изпита в такава сложна и рискувана мисия. Освен това трябва да се има предвид, че пожеланията на конгреса – това са само мисли на конгресмените, които не напълно разбират цялата сложност и опасност на този идея.

Конгресмените нарекли плановете на Тито „интересно свръзващо звено” между МКС и преориентирането на космонавтиката към далечния космос и полети на Марс. Тези планове били активно подкрепени и от ръководителя на комисията Ламар Смит, който посочил отсъствието на привлекателни проекти на НАСА: „Имам чувството, че най-добрите дни на нашата космонавтика останаха в миналото и администрацията на Барак Обама е съпричастна към това”. Смит напомнил, че американският президент отменил лунната програма в полза на мисия към астероид, но този проект много експерти не го възприемат сериозно.

Но идеята за облитане на Венера и Марс е твърде красива, за да бъде просто пренебрегната. Преди една година, когато се появи първият вариант на експедицията, броят на желаещите надхвърли всички очаквания. Възникнаха интересни технически решения, свързани със защитата на екипажа от радиация. Освен това само към 2021 година ще бъде удобно разположението на планетите, което позволява да се лети почти без загуба на гориво по балистична крива траектория. В противен случай трябва да се чака още 12 години.

Самият Денис Тито смята осъществяването на мисията дръзко предизвикателство, но напълно достижима цел. Той е готов да чака, за да може неговата инициатива да узрее в умовете на онези, от които зависи приемането на решения и беше официално провъзгласена.

 
 
Коментарите са изключени за Междупланетен полет, или милиард за красота