Играта на Путин със Сноудън

| от |

Германия проучва дали е възможно да разпита Едуард Сноудън в Москва. На всички е ясно, че това развитие би повлияло отрицателно на отношенията между Германия и САЩ. Дойче веле си задава въпроса : каква игра играе Кремъл в този случай?

Германско-американските отношения вероятно са поставени пред ново изпитание. Федералното правителство проучва възможността за евентуален разпит на Едуард Сноудън в Русия, на който най-вероятно би се обсъждала темата за подслушаните телефонни разговори на канцлерката Меркел. Все пак информациите около тези практики бяха разкрити именно от бившия сътрудник на американските тайни служби. Някои германски политици дори настояват американецът да получи политическо убежище в Германия, но Берлин отказва.

snowden

Дали и кога германски представители ще се срещнат със Сноудън в Москва не е ясно. Стивън Пайфър, който е бивш американски дипломат, а днес работи като външнополитически експерт в института „Брукингс“ във Вашингтон, смята, че Русия може да използва Сноудън, за да вбие клин между Вашингтон и Берлин. „Русия със сигурност не би била разочарована, ако Сноудън предизвика нови разправии между съюзниците“, казва той.

В някои медии се появиха спекулации, че зад въпросните разкрития на Сноудън всъщност стояла Москва. Информациите за подслушването на германската канцлерка били „асиметричен руски отговор“ на инициираната от САЩ и отхвърляна от Русия система за противоракетна отбрана в Европа, пише например вестник „Комсомолская правда“. Стивън Пайфър се съмнява в достоверността на тази теория. Според него обаче, Русия вероятно е „много радостна“ от разстройването на германско-американските отношения.

Каква е тактиката на Путин?

„В Русия може и да има хора, които пият шампанско и се радват от германско-американската разпра, само че Русия не извлича пряка полза от ставащото“, казва политологът Дмитри Тренин, който е ръководител на Московския център „Карнеги“. Според него, Кремъл би могъл да извлече ползи само ако Германия и Европа се отделят от американското влияние. „Това би отговаряло на руските представи за многополюсен световен ред“, казва още Тренин, който обаче не вярва, че ще се стигне дотам. В същото време, според него, няма доказателства в подкрепа на теорията, че Русия се крие зад разкритията на Сноудън.

snowden0711e

Официално Владимир Путин и Едуард Сноудън никога не са се срещали. Путин избягва да споменава Сноудън и по време на публичните си изяви. За последно той говори за него по време на срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург на 6 септември 2013. „Ние не сме го канили при нас. Сноудън се оказа случайно в Русия, защото, пътувайки за Латинска Америка, беше разбрал, че САЩ са анулирали паспорта му“, каза тогава Путин.

Руският президент още не е взел отношение по разкритията на Сноудън, отнасящи се до Германия. А иначе при удобен повод той не пропуска да захапе САЩ. Сноудън също се придържа към споразумението с Москва да не прави никакви разкрития, които могат да навредят на руско-американските отношения. Най-парливите информации се разпространяват от западния печат.

„Путин не играе някаква специална игра“, смята Тренин от Московския център „Карнеги“. „Естествено, че разкритията на Сноудън са полезни за пропагандата на Кремъл, но Русия предпочита бившият американски таен агент да ги разпространява от някоя друга държава“, казва експертът. Той обаче не вярва, че американецът ще си сътрудничи с руските тайни служби по време на изгнанието си в Москва. Президенът Путин, който е бивш сътрудник на службите, също отрича подобно съвместна работа.

Стивън Пайфър гледа на този въпрос по друг начин. За него Сноудън е човек, който е преминал на страната на врага. „Много бих се учудил, ако след четиримесечен престой в Русия, Сноудън не е установил контакт с руските тайни служби“, казва експертът на института „Брукингс“. „Ако случаят действително е такъв, то руските тайни служби явно не си вършат работата както трябва“, смята той.

На прицел е Берлин?

Ханс-Хенинг Шрьодер от берлинската фондация „Наука и политика“ не вярва, че Русия стои в дъното на разкритието за подслушваните телефонни разговори на германската канцлерка. „Руската страна би трябвало да е наясно, че отношенията между Германия и САЩ са толкова близки, че не могат да бъдат разстроени“, казва експертът.

Шрьодер обаче вярва, че срещата между германския депутат от Зелената партия Ханс-Кристиян Щрьобеле и Едуард Сноудън в Москва е била възможна само със съгласието на високопоставени политически функционери в Русия. „В случая на прицел е бил Берлин“, смята експертът. От негова гледна точка, целта е била „да се посее несигурност и неспокойствие в средите на германското правителство“. „Може би така руснаците реагират на критиките, отправяни им от германските политици през последните две години“, казва той.

 
 
Коментарите са изключени за Играта на Путин със Сноудън