Автор : Юлия Кошаревска
Трети март май е един от малкото дни, в които си припомняме колко се гордеем, че сме българи. И с лека горчивина отчитаме, че поводите за това са предимно в миналото. Но това, вярвам, е защото не осъзнаваме какви прекрасни неща правят младите хора за България – Код за успех, Праводач, вдъхновяват децата, Klaxon Press, Заедно в час, Панаир на добротата. Младите българи, където и да се намират, отдавна не ограничават идеите си в рамиките на България – примери отново има много: Faq4uni, Български кариерен форум във Великобритания, Лечение без граници.
Познавайки повечето хора зад изброените проекти (и пропускай още много други, също толкова интересни инициативи), мога да кажа, че всички те са водени преди всичко от вдъхновението и вярата, че нещата няма „да се оправят”, освен ако самите те не решат да ги променят. И ако фактът, че тези хора стават все повече не е повод за гордост, не знам кое би било.
снимка Людмила Шмидт
А ето какъв е планът това вдъхновение да обхване (поне) цяла Европа!
В началото на април малкият шотландски град Дънди ще събере 100 млади европейци, способни да вдъхновят общностите си да живеят по-устойчиво. 12 от тези младежи ще пристигнат от България. Други 12 българи – студенти във Великобритания, пък са сред двайсетте организтори на проекта „Открий за да вдъхновиш: младежта за устойчив начин на живот” (Discover to Inspire: Youth for Sustainable Living).
Мотивира ги единствено желанието за промяна и нежеланието да слушат оплаквания, които не водят до нищо градивно! Група студенти от Университета в Дънди, съставена предимно от българи, стартират проекта през 2011г.. Визията е ясна: открий, за да вдъхновиш; вдъхновявай, за да дадеш сила и възможност; дай сила и възможност, за да промениш! Пилотното издание на конференцията се провежда през май 2012г. и се фокусира върху това как младежта може да се включи в изпълнението на Хилядолетните цели на ООН за развитие.
автор : Нели Тодорова
Тази година темата е устойчив начин на живот. Екипът успя да спечели грант от европейската програма Младежта в действие.
А какво всъщност се крие зад понятието „устойчив начин на живот” ли? Някои съвсем простички неща – ако спираме чешмата, докато си мием зъбите, например, значи сме на правилния път. За да водим устойчив нажин на живот трябва да използваме по-малко природни ресурси.
Пет дневнта конференция ще се състои от лекции, дискусии, работилници и презентации от лидери в областта, както и политически симулации на ООН и ЕС. Освен това ще има и работно пътуване до еко парка Findhorn в Северна Шотландия.
По време на престоя си в Дънди, участниците ще открият много нови знания, с които ще могат да развият всички свои идеи. Те няма да са просто посланици на Discover to Inspire и на идеята за устойчив начин на живот, а ще са подготовени да променят заобикалящата ги среда, дори по-ефективно от преди.
Всичко научено бързо ще бъде приложено на практика – делегатите ще създадат пет видеа, насочени към пет различни области: управление на отпадъците, жилища, храна, енергия и транспорт. За да може да вдъхновят възможно най-много хора, те ще бъдат разпространени в интернет. Посланията им пък ще са лесни за разбиране и ще дават практични съвети как човек може без много усилия да промени начина си на живот, за да живее по-природосъобразно и да остави една по-хубава Земя на децата си.
Големите промени започват с малки стъпки.
И за финал, по повод Трети март, да си припомним думите на Васил Левски: „И не забравяй – времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме.“
А вие кога за последно обърнахте времето?
P.S. И не забравяйте да следите новините около Discover to Inspire на сайта (www.discovertoinspire.org/Discover/) и във Facebook (https://www.facebook.com/discovertoinspire?fref=ts) . А в туитър може да споделите какво ви вдъхновява на @discover_to или с #Discover2Inspire!