Путин нарича украинската държава изкуствена, но историята подсказва друго

| от |

В речта си пред руската нация в понеделник президентът Владимир Путин подкрепи аргументите си за кодифициране на отцепването на две територии от Украйна, като се аргументира, че самата идея за украинска държавност е фикция.

Путин обяви Украйна за изобретение на болшевишкия революционен лидер Владимир Ленин, който според него погрешно е дал на този народ чувството за държавност, като е позволил автономия на държавата в рамките на новосъздадения СССР.

„Модерна Украйна е изцяло и напълно създадена от Русия, по-точно от болшевишката, комунистическа Русия“, казва Путин. „Този ​​процес започва практически веднага след революцията през 1917 г., а освен това Ленин и неговите сътрудници го правят по най-небрежния по отношение на Русия начин – като откъсват парчета от собствената й историческа територия.“

Погрешното тълкуване на историята в този случай е крайно дори по стандартите на Путин, бивш КГБ офицер, който обявява разпадането на Съветския съюз за най-голямата геополитическа катастрофа на 20 век.

Киевска Рус през 11 век

Украйна и Русия имат общи корени, които се простират до първата славянска държава, Киевска Рус, средновековна империя, основана от викинги през 9 век.

Но историческата реалност на Украйна е сложна и хилядолетна със смяна на религиите, границите и народите й. Столицата Киев е създадена стотици години преди Москва и както руснаците, така и украинците я сочат като родно място на техните съвременни култури, религия и език.

Киев е бил идеално разположен по протежение на търговските пътища, които се развиват през 9 и 10 век, и процъфтява само за да види своето икономическо влияние да намалява, когато търговията се измества другаде. Множество завоевания от воюващи фракции и разнообразната география на Украйна – със земеделски земи, гори и море – създават сложна структура от мултиетнически държави.

Историята и културата на Русия и Украйна наистина са преплетени – те споделят една и съща православна християнска религия, а езиците, обичаите и националните им кухни са свързани. Въпреки това украинската политика на идентичност и национализмът са дразнители в Русия още от времето на феодалния цар, предшестващо Руската революция. Украйна се разглежда от много руснаци като „малкия брат“ на нацията им и следователно според тях трябва да се държи като такъв.

Източна Украйна, която попадна под руско влияние много по-рано от западната, все още има много рускоговорящи и хора, лоялни към Москва. Но щастливото братство на народите, което Путин обича да споменава, с Украйна, прилепнала плътно към тъканта на голяма Русия, е съмнително.

Части от съвременна Украйна наистина са пребивавали векове наред в рамките на Руската империя. Но други части на запад са били под юрисдикцията на Австро-Унгарската империя, Полша или Литва.

„Аргументът на Путин днес, че Украйна исторически е подчинена на Русия, просто не е правилен“, казва Клиф Купчан, председател на Eurasia Group, организация за консултиране относно политически рискове. Въпреки че темите на речта на Путин не са нови за руския лидер, Купчан казва, че „широтата и яростта, с които говори за всичко украинско, са забележителни“.

Brodskiy's Lenin

Новосъздаденото съветско правителство при Ленин в крайна сметка ще смаже зараждащата се независима украинска държава. По време на съветската епоха украинският език е премахнат от училищата, а културата на страната съществува само в карикатури на танцуващи казаци в подпухнали панталони.

Путин също така заявява, че митът за Украйна е бил подсилен от разпадащото се съветско правителство на Михаил Горбачов, което позволява на Украйна да се измъкне от хватката на Москва: Отслабената Москва „дава“ на Украйна правото да стане независима от Съветския съюз „без никакви условия“.

„Това е просто лудост“, казва той.

Не Москва предоставя независимостта на Украйна през 1991 г., а украинският народ, който решително гласува за напускане на Съветския съюз на демократичен референдум.

Сега, с приблизително 190 000 руски войници, обкръжаващи Украйна като сърп, декларацията на Путин, че самото съществуване на Украйна като суверенна държава е резултат от историческа грешка, може да изпрати тръпки по всички земи, били някога под господството на Москва. То също така предизвиква израз на презрение от украинците.

„През последните няколко десетилетия Западът търсеше фашизъм навсякъде, но не и там, където той беше най-много“, каза Мария Томак, активистка в подкрепа на хора от Крим, украинска територия, анексирана от Путин през 2014 г. „Сега това е толкова очевидно, че ще ни избоде очите. Може би този случай най-накрая ще накара Запада да започне да изтрезнява относно Русия.“

Не е ясно дали Путин вярва на своята версия за украинската история или съзнателно си е нагласил нещата, за да оправдае каквито действия планира по-нататък. Но твърдението му, че Украйна съществува единствено в контекста на руската история и култура, се появява още поне през 2008 г., когато се опитва да убеди в нея Джордж Буш, който изразява подкрепа за членството на Украйна в НАТО.

Миналото лято Путин публикува есе от 5300 думи, което излага много от темите, които той изтъква в речта си в понеделник, включително идеята, че подлите западни нации по някакъв начин са корумпирали Украйна, отделяйки я от полагащото й се място в по-голямата руска сфера чрез това, което той нарича „принудителна промяна на самоличността“.

Малко наблюдатели обаче вярват, че историческата точност е от голямо значение за Путин, тъй като той просто излага оправдания за това, което е планирал за Украйна.

„Можем да бъдем наясно, че Путин не се е опитвал да участва в исторически дебат относно преплетените истории на руския и украинския народ“, казва Джошуа А. Тъкър, професор по политически науки в Нюйоркския университет и експерт по Русия. Вместо това, казва професор Тъкър, руският лидер полага основата за аргумента, „че в момента Украйна няма право на правата, които свързваме със суверенните нации.“

„Това е сигнал, че Путин възнамерява да изтъкне, че една военна интервенция в Украйна няма да е в нарушение суверенитета на друга държава“, добави той.

* * *

Москва обещава да уважава суверенитета на Украйна с условието Украйна да се откаже от ядрените си оръжия след разпадането на Съветския съюз. Но Путин, казват анализатори, дава ясно да се разбере, че това обещание е от малко значение за него. През 2014 г., след като протестиращите гонят подкрепяно от Кремъл правителство от власт в Киев, той нарежда на военните си да превземат Кримския полуостров и след това подбужда сепаратистка война, която довежда до фактическа загуба на Украйна на две бунтовнически територии на изток…

 
 
Коментарите са изключени за Путин нарича украинската държава изкуствена, но историята подсказва друго

Повече информация Виж всички