5-те най-необичайни военни части в историята

| от |

На бойното поле всяко преимущество може да определи кой ще печели или губи. С течение на времето страните и техните армии са се опитвали да залъжат противниците си с всякакви необичайни единици. Ето по-долу списък с 5 от най-необичайните военни части в историята.

Langer Kerl James Kirkland

Потсдамските гиганти

Един внушителен по размери пехотен полк може да бъде значително предимство на бойното поле. Затова през 17 век Фридрих Вилхелм I от Прусия, решен да всее страх в сърцата на враговете си, започва да набира най-големите хора за войници, които може да намери.

Когато става командир на полка през 1688 г., той решава, че вече е издирил и набрал най-големите войници в Европа (част от които получава и като дипломатически подаръци) и започва да набира други от цял ​​свят. Въпреки плашещите си осанки, Потсдамските гиганти участват в много малко реални битки. Полкът е разпуснат през 1806 г., след като прусаците падат от армията на Наполеон.

Sorcerers-1905.jpg!PinterestLarge

Викингските берсерки

Армиите, които трябва да се изправят срещу ордите на викингите, вече са доста ужасени, така че става единствено по-лошо, когато се формира полк, посветен на най-непокорните им воини. Тези бойци са наричани Берсеркерите и за разлика от другите викинги, берсеркерите влизат в битка без броня, а вместо това носят вълчи кожи или се бият по голи гърди.

Берсеркерите изпадат в такава ярост по време на бой, че никой не може да ги успокои; те изнасилват и ограбват, докато не са твърде изтощени, за да се държат на краката си. Историците смятат, че тяхното състояние може да е било предизвикано от халюциногенни гъби или черна попадийка.

Заради своите умения те са търсени много, но за съжаление на хората, които ги наемат, те изобщо не са надеждни, като също не се харесват и на своите събратя викинги. Ако не се наситят от битката, например, те изнасилват и убиват съюзниците си.

Призрачната армия

До 40-те години на миналия век филмите вече са на мода и студиата, които ги правят, работят усилено, за да създадат най-правдоподобните специални ефекти с почти никаквите технологии, с които разполагат. По време на Втората световна война американската армия решава, че тези ефекти могат да им помогнат да спечелят на бойното поле и така през лятото на 1944 г. събира екип от художници, експерти по звукови ефекти и дизайнери и го нарича „Призрачната армия“. Те са натоварени със задачата да използват надуваеми танкове, превозни средства и звукови ефекти, за да заблудят силите на Оста.

По време на войната отрядът извършва повече от 20 операции. С течение на времето измамата отиде още по-далеч, като започва да се генерира фалшив радиотрафик и звукови ефекти от гигантски взривове. Призрачната армия остава тайна за десетилетия напред и съществуването на екипа не е напълно известно на обществеността чак до 1996 г.

Гурките

Британската армия за първи път се сблъсква с гурките през 1814 г. по време на англо-непалската война (на изображението). Въпреки че непалските войници са превъзхождани числено и оръжейно от техните британски врагове, гурките им ожесточена съпротива. До степен, в която, когато е сключен мир, британците упълномощават гурките да се бият в армията на Източноиндийската компания, която по-късно е включена в британската армия.

През следващите 200 години гурките стават известни със своя упорит боен стил и извитите си ножове кукри. След Първата световна война непалските войници, които воюват за британската армия, са получили повече от 2000 похвали за храброст, включително 26 кръста Виктория.

Традицията живее и днес като Великобритания избира 200 нови непалски войници всяка година, които да служат в редиците на гурките. Един от тези войници, Дипрасад Пун, се превърна в световна сензация през 2019 г., когато сам преборва между 12 и 30 талибански бойци.

Програмата за паметници, изящни изкуства и архиви

Докато войната бушува в цяла Европа в началото на 40-те години на миналия век, европейските правителства се тревожат, освен за други неща, и за запазването на исторически артефакти и безценни произведения на изкуството. В отговор съюзническите сили създават т. нар. „Monuments Men“ или „Monuments, Fine Arts, and Archives program“. Те бяха група от академици, историци и куратори на изкуството, натоварени да гарантират, че исторически значимите структури няма да бъдат унищожени по невнимание. На пилотите дори са дадени картин, които показват зони, които да избягват по време на бомбардировки.

С приключването на войната тази формировация става се насичва повече към намирането на откраднати произведения, защото по време на войната германците успяват да откраднат безброй безценни предмети.

Филм, базиран на групата, с участието на звезден актьорски състав, дебютира през 2014 г.

 
 
Коментарите са изключени за 5-те най-необичайни военни части в историята

Повече информация Виж всички