Най-мащабните битки с танкове в историята

| от |

През 20 век има няколко широкомащабни войни; разбира се, две от тях са с мащаба на световни. И тези две войни включват много танкови битки. С течение на времето най-големите световни сили заменят танковете си със самолети, но по-малко индустриализираните държави продължават да ги използват по-широко през 70-те и 80-те години. Ето петте най-големи танкови битки, повлияли на историята.

Битката при Чавинда

Има няколко масирани танкови битки през Първата и Втората световна война, но въпреки, че след това те намаляват, това никак не означава, че спират. Битката при Чавинда от 1965 г. включва една от най-значимите такива след Втората световна война – в нея индийските и пакистанските сили се изправят една срещу друга по време на Втората война в Кашмир.

Сражението изглежда едностранно, като 50 000 пакистански войници със 150 танка се изправиха срещу 150 000 индийски войници с 260 танка. Боят обаче е ожесточен и пакистанците твърдят, че са унищожили 120 вражески машини. Индийската армия оспори това твърдение, заявявайки, че са пострадали само 29. Пакистан успява да отблъсне индийското нахлуване на тяхната територия и индийските сили се изтеглят обратно в отбранителна позиция. След битката Съветът за сигурност на ООН иска прекратяване на огъня. Тъй като и двете нации разчитаха силно на помощта от ООН, искането е прието.

Битката в Долината на сълзите

В началото на 70-те години на миналия век израелската армия се изправя срещу Арабската държавна коалиция, водена от Египет и Сирия, която се опитва да си върне Синайския полуостров от Израел. В тази битка от 1973 г. израелците са в явно неизгодно положение: те имат само една бронирана бригада с около 100 танка, докато техният противник разполага със сила от над 1400 танка, като 400 от тях са най-модерните танкове от Русия.

И докато битката изглежда в стил Давид срещу Голиат, израелските сили не само устояват, но по време на четиридневните боеве те многократно успяват да отблъскват сирийците. До края на боя израелските сили все пак са близо до унищожаване… Но сирийските войски решават да се оттеглят, давайки на израелците шокираща победа.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/Montgomery_watches_his_tanks_move_up.jpg/633px-Montgomery_watches_his_tanks_move_up.jpg

Втора битка при Аламейн

В най-голямата пустинна танкова битка в световната история британската армия се бори с германските и италианските войски на Оста в първите дни на Втората световна война, когато силите на Оста имат явно предимство.

През ноември 1942 г., в Северна Африка, 200 000 съюзнически войници с 1000 танка поемат 116 000 войници на Оста с 500 танка.

Битката е опустошителна и за двете сили: съюзниците губят повече от половината от танковете си и претърпяват голям брой жертви. Но силите на Оста се справиха още по-зле: почти всичките танкове на германците и италианците са унищожени в битката, а повече от половината им войници са убити, ранени или пленени.

Докато британците се бият в африканската пустиня, руските войски се сблъскват с германците в битката при Сталинград. Победите на съюзниците в тези две битки обръщат хода на Втората световна война.

Битката при Курск

През 1943 г. приливът се обръща срещу германската армия. Фюрерът решава, че най-добрият му ход през това лято ще бъде да отслаби способността на Съветската армия да премине в настъпление като се надява да направи това чрез операция Цитадела, битка в руския град Курск. Ако операцията е успешна, той се надява, че съюзническите сили ще се изтеглят от войната.

Нещата обаче не протичат така, както германците се надяват. Руските сили – общо 2,5 милиона войници с 7300 танка – напълно поразяват 1 милион германци и техните 3200 танка. Докато руснаците претърпяват огромни загуби, включително 6000 бронирани превозни средства, огромният им брой им позволява да поемат тези загуби. Въпреки че планът е негов, Фюрерът обвинява своя персонал за тежките загуби. И до края на войната Съветите са в настъпление срещу германците.

Битка при Дубно (още известна като Битката при Броуди)

Битката при Броуди, която се провежда през юни 1941 г., е най-голямата танкова битка в световната история. В нея руската Червена армия се изправя срещу германците в Съветска Украйна. като Германия прави това една от първите стъпки на операция Барбароса, нацистката инвазия в Съветския съюз.

Нацистката армия няма такава численост като руснаците, но те успяват да запълнят разликата в личен състав благодарение на ясното ръководство на генерал-полковник Пол Лудвиг Евалд фон Клайст. Руснаците, от своя страна пък, нямат ясен командир.

Докато и двете страни претърпяват тежки загуби, германците са тези, които излизат победители и тази победата им позволява да продължат да натискат Русия, като по този начин удължат военните усилия на Германия.

 
 
Коментарите са изключени за Най-мащабните битки с танкове в историята

Повече информация Виж всички