Месопотамия – първите стъпки на човечеството

| от |

Първите градове и империи на човечеството се издигат и падат в района, разположен между реките Тигър и Ефрат: Месопотамия. През първите години на писаната история тази древна земя е родина на шумерите, вавилонците и асирийците. Там се създават градове, които процъфтяват и в крайна сметка дават началото на писмеността, математиката, астрономията и зашеметяващи художествени постижения. Днес тези „велики цивилизации“ са само прах и руини, но наследството на Месопотамия е трудно да се надцени.

Mosul river

Река Тигър в района на съвременен Мосул в Горна Месопотамия.

Месопотамия е разположена в рамките на речната система Тигър-Ефрат в днешните Ирак и Сирия (според някои определения се е простирала до Югоизточна Турция и Западен Иран). Всъщност името Месопотамия произлиза от старогръцкия език и означава „земя между реките“.

Днес този район е изпълнен с все по-засушаващи се земи, но някога е бил част от т. нар. Плодороден полумесец, който е осигурявал идеалните условия за хората да започнат да се занимават със земеделие по време на Селскостопанската революция преди около 12 000 години или повече.

По това време земеделието се развива в много части на света, особено в Плодородния полумесец, но Месопотамия е един от първите региони, които берат плодовете на това развитие. За разлика от всекидневния труд, свързан с лова и брането на дива храна, уседналото организирано земеделие позволява на човешките популации да генерират излишък и планирано снабдяване с храна, което прави възможно поддържането на по-големи групи население.

Fertile Crescent map

Плодородният полумесец

В Месопотамия се намира най-ранната регистрирана цивилизация – Шумер, възникнала около 5500 г. пр. Тя има значителен принос към човешката история, като изобретява най-ранната известна писмена система, наречена клинопис, разработват усъвършенствани техники за напояване и изграждат някои невероятни архитектурни структури.

Най-големият град е Урук, намиращ се на територията на днешен Ирак, в който в разцвета му вероятно са живели около 80 000 души. Тук са създадени едни от най-ранните текстове в света под формата на глинени плочки, датирани около 3200 г. пр. н. е.

Около 2334 г. пр. н. е. Шумер попада под влиянието на Акадската империя – първата империя, за която знаем, в историята. Под управлението на Саргон Акадски няколко шумерски града-държави са включени в неговата империя, която обхваща голяма част от Месопотамия. Тя обаче оцелява кратко – по-малко от 200 години.

През 1894 г. пр. н. е. Вавилонската империя придобива известност и се превръща в сила в региона. Тя е съсредоточена около Вавилон в долното течение на река Ефрат, а сред многобройните ѝ постижения е един от най-ранните набори от писмени закони, наречен Кодекс на Хамурапи, написан около 1750 г. пр. н. е.

Първата вавилонска династия продължава приблизително 300 години. През този период други цивилизации, като хетите и асирийците, се издигат на власт и оказват влияние върху Месопотамия. Асирийската империя е може би най-известна с жестоката си военна мощ, която използва, за да завладее огромни части от днешните Ирак, Сирия, Иран, Турция и Египет.

След това настъпва Неовавилонската империя (626 г. пр. Хр. – 539 г. пр. Хр.), по време на която са създадени Висящите градини на Вавилон, известни като едно от седемте чудеса на древния свят (въпреки че някои историци се съмняват, че те са съществували).

Следващата част от историята на Месопотамия е оформена от външни сили от близки и далечни земи: първо Персийската империя, след това Елинистическата и Римската империя, после ислямските халифати и накрая Османската империя.

През XX в. диктаторът Саддам Хюсеин често се позовава на наследството на Месопотамия, за да покаже славата на иракската история, и дори се опитва да „възстанови Вавилон“. В крайна сметка обаче проектът му се проваля и обектът е изоставен.

Въпреки това наследството от разцвета на Месопомия наистина е оставило своя отпечатък върху света: първите земеделци, първите градове, първите империи и първите писмени системи са само някои от великите постижения на региона.

 
 
Коментарите са изключени за Месопотамия – първите стъпки на човечеството

Повече информация Виж всички