Изглежда, че на сцената се е появила нова диета (поредната…), която се рекламира от различни поддръжници като Брус Спрингстийн, Крис Мартин от Coldplay и британския министър-председател Риши Сунак.
Но какво представлява тя и как действа?
Просто още едно гладуване по график?
OMAD е съкращение от One Meal A Day (Едно хранене на ден) и в общи линии това е всичко. Идеята е да се разчита на периодично гладуване, което може – както твърдят нейните привърженици – да насърчи бързото отслабване, евентуално да подобри здравето и дори да забави стареенето. Което са малко съмнителни твърдения и както при всички нови диети, думите на поддръжниците ѝ трябва да се приемат с щипка съмнение.
Съществуват множество диети с периодично гладуване, като всяка от тях препоръчва различни периоди – обикновено между 12 и 24 часа – за почивка между храненията. Най-общо казано, те ни съветват да не приемаме каквито и да било калории било чрез твърда храна или чрез напитки. Затова ни е позволено да консумирате течности като кафе или вода (или нещо друго, което не съдържа калории).
Сред по-популярните диети от този тип е т. нар. „16:8“, при която не се яде 16 часа и след това се приема храна в рамките на останалите 8.
Друг метод е „5:2“ – нормално хранене през цялата седмица, но след това гладуване и ограничаване на приема на калории до около 500-600 през останалите два дни.
Има и още много други, които се различават по това колко дни трябва да се гладува и за колко време.
И така, какво прави OMAD специална? Ами не много – просто е малко по-строга.
Едно ядене
По същество диетата изисква да постите 23 часа и след това да консумирате дневния си калориен прием на едно хранене. Няма ограничения за това какво да консумирате, за да постигнете този брой калории, а само да го направите в предписаното време. През целия ден ви е позволено да пиете безкалорични вещества като вода, черен чай и кафе.
Единственото друго условие е, че трябва да се храните в един и същи час всеки ден – което е от ключово значение.
Както и при всички останали подобни диети, планът е да се приведе тялото в състояние на кетоза, при което то изгаря натрупаните мазнини за енергия, вместо да разчита на глюкозата.
Действа ли?
Понастоящем доказателствата са ограничени. Съществуващите проучвания са съсредоточени предимно върху животни, а основното проучване, в което са използвани човека, включва 11 слаби, млади хора, които спазват диетата в продължение на 11 дни.
Според неотдавнашна статия в Conversation, написана от изследователя от Университета в Сидни Ник Фулър, OMAD разчита на изследвания от други диети, а не на свой собствени. Въпреки че има някои доказателства, че периодичното гладуване може да помогне за намаляване на теглото, проучванията обикновено се фокусират върху кратки периоди от време, а не върху толкова продължителни. А доказателствата за по-дългосрочното гладуване не изглеждат обещаващи.
Фулър обяснява и потенциалните опасности, които крие диетата. Те се въртят най-вече около липсата на насоки за това как да се балансират всички необходими хранителни вещества в рамките на едно хранене. Храната, която приемаме всеки ден, трябва да включва протеини, пълнозърнести въглехидрати, зеленчуци, плодове и „добри мазнини“, за да функционираме правилно. Възможността да се намери едно-единствено супер ядене, което да обхване тази комплексна нужда, е изключително малко вероятна и затова диетата OMAD рискува да доведе до влошаване на здравето на хората.
Вероятно е също така такъв строг пост да накара хората да се чувстват некомфортно гладни за дълги периоди от време, което повишава риска от консумиране на „неправилни“ видове храна, когато настъпи определеният час.
И накрая, цялата практика е изключително трудна за поддържане: тя не е забавна, не е приятна и затова е малко вероятно човек да я поддържа дълго време. Както при всички методи за бързо отслабване, обещанията на диетата са малко либерални и фантастични. Всъщност, както посочва Фулър, след като тялото ви започне да отслабва, то вероятно ще премине към етап на запазване на мазнините – това е част от наследството на предците ни, когато тялото очаква период на лишения и се опитва да складира повече мазнини за трудните времена.
Колкото и да е скучно, Фулър смята, че най-добрият начин да отслабнете е да си осигурите здравословен начин на живот с редовни физически упражнения, достатъчно сън и добре балансирана диета. Подобни промени в начина на живот и хранене трябва да се осъществяват постепенно, за да останат.