Крайбрежието на Нортумбрия е може би едно от най-нетипичните места, на които да се открият фенове на испанския Бетис. Но в края на февруари една група приятели, обединени от зеленото и бялото – цветовете на Бетис, както и на местния Блит Спартанс, се бяха събрали в Нюкасъл, за да гледат дербито със Севиля.
Това е една история, чиито корени могат да се открият в Дъблин, Севиля и Блит, развила се преди век. Тя се върти около бивш капитан на Манчестър Юнайтед, който впоследствие работи като треньор в Испания. Там донася първата и единствена досега титла от Ла Лига на Бетис, като се превръща и в спасител за Барселона.
В негова чест местни момчета и момичета от Блит – град в Северозападна Англия, основават фен клуба „Блит Бетис Пеня“, в който се обединяват около любовта си към испанския клуб. А тя ги отвежда много по-далеч от столовете и пейките пред големите телевизори в кръчмата.
Подкрепата им отдалече не се изразява само в чиста фенщина. Членовете на фен клуба подемат и инициатива, с която помагат на Бетис да си спомни за най-успешния треньор в клубната история, който в днешни дни често е забравян.
Патрик О’Конъл
Когато членовете на „Блит Бетис Пеня“ научават историята на Патрик О’Конъл и факта, че някогашният специалист е погребан в неугледно гробище за бедняци в Лондон, стартират инициатива за набиране на средства за изграждането на надгробна плоча, която да носи паметта му, и по този начин да отдадат заслужена почит.
Кампанията получава подкрепа от имена като Йохан Кройф, Оливер Кан, Мартин О’Нийл, Франц Бекенбауер и Луиш Фиго. Освен облагородяването на гроба на О’Конъл, групата прави и още един великолепен жест – подаряват бюст с лика на легендарния ирландец на Бетис, а севилци го приемат официално пред 37 хиляди зрители на своя стадион „Бенито Валамарин“.
„Не можехме да повярваме, никой не знаеше къде е той от повече от 30 години – споделя секретарят на „Блит Бетис Пеня“ Саймън Нийдхам пред BBC.
Това е един джентълмен, който е бил капитан на Манчестър Юнайтед и Ейре, направил е Бетис шампион и е водил Барселона по време на испанската гражданска война. Но накрая умира като бедняк и го погребват в необозначен гроб.“
Легендарният ирландец е роден в Дъблин, като води не само Бетис, но и едноименния клуб от Севиля, като е бил и от двете страни на голямото градско дерби на Андалусия. Но е запомнен с по-добро от „зелено-белите“.
Забележителната му история е увековечена и в лентата „Дон Патрисио“, която също е дело на момчетата от „Блит Бетис Пеня“.
Като футболист на Юнайтед, О’Конъл взима участие в помнения като скандален и до днес мач срещу Ливърпул на „Анфийлд“ през 1915-а, спечелен от „червените дяволи“ с 2:0. След него двата отбора се разминават на косъм с изхвърляне от елита, но цели седем състезатели са наказани да не играят футбол до живот заради черно тото.
О’Конъл не е сред тях, въпреки че пропуска дузпа в двубоя. След началото на Първата световна война кариерата тръгва надолу, като накрая играе за отбори като Шефилд Уензди и Хъл Сити.
Окачва бутонките окончателно преди сто години като играещ треньор на Ашингтън – недалеч на север от Блит, където прави първите си стъпки като футболист, а днес, един век по-късно, има цяла група фенове, които продължават да си го спомнят.
Впоследствие О’Конъл зарязва семейството си във Великобритания и акостира в Испания, където поема Расинг Сантандер като старши-треньор. Испанското му приключение се оказва доста по-дълготрайно, отколкото самият той си е представял, като в крайна сметка извежда Бетис до единствената му и досега шампионска титла през 1935 г.
Ирландецът, който има и шест мача за родината си, е хвален за професионализма и перфектната физическа форма, която поддържа постоянно, както и за тактическите си идеи впоследствие като треньор, като към тях добавя и сериозна доза харизма. Неслучайно и скоро пристига оферта от Барселона.
Малко след като Дон Патрисио сменя Севиля за Каталуния, през 1936-а, когато избухва гражданската война, първенството е прекъснато, а президентът Джосеп Суньол е убит от войниците на Франко.
Барселона продължава да играе футбол, но на регионален принцип, а за да бъдат събрани средства в тежката икономическа ситуация О’Конъл повежда тима на четиримесечно турне из Мексико и САЩ по покана на каталунци, емигрирали в Северна Америка.
Турнето се превръща в огромен успех, а със събраните приходи Барса изчиства задълженията си и се спасява от банкрут благодарение на ирландеца.
И до днес О’Конъл е уважаван на „Камп Ноу“ като човек, останал верен на клуба в едни от най-тежките времена на икономическа криза и гражданска война.
По-късно през кариерата си ирландецът води отново Бетис, а след това застава начело и на местния враг Севиля, като го извежда до сребърните медали в Ла Лига през сезон 1942/43.
След края на треньорската си кариера се връща в Лондон, където умира от пневмония през 1959-а на 71-годишна възраст.
„Патрик О’Конъл беше нищо повече от една забравена личност за света на футбола, но ние възродихме името му – казва Нийдхам. – Горди сме, че всичко това започна от фен клуба на Блит Спартанс.
Бетис ни помогна много и бе зад нас на сто процента. Патрик е част и от тяхната история и те го осъзнават, все пак той им е донесъл най-ценното отличие в историята им.“