Знаем, че можем да виждаме двойно – но можем ли да чуваме двойно

| от |

В анимационните филми сме виждали как като героите си думнат главата в нещо, понякога започват да виждат двойно – симптом, който може да възникне и в реалния живот в резултат на травма или пък на заболяване (другите причини не ги коментираме). Това е предупредителен знак, че нещо не е наред, който много от нас осъзнават…

Но знаете ли, че е възможно и да чувате двойно?

Състоянието се нарича диплакузa или двоен слух и причините за него варират: от загуба на слуха до инфекция или заболяване. Начинът, по който се получава този феномен всъщност е демонстрация на умните начини, по които мозъците ни могат да съчетават информация от различни източници.

Какво е диплакузис?

При нормален, здрав слух ние вземаме информация от лявото и дясното си ухо и ги свързваме в един звук. Това означава, че нашите уши работят като една цялостна система, по същия начин, по който хората с две очи виждат едно единствено, хармонично изображение. Когато се появи диплакузисът, слуха на човек вече не слива двата сигнала в едно и затова те звучат като два отделни шума.

Има два различни вида диплакузис според това как човек може да бъде засегнат:

Diplacusis monouralis – при този вид двоен слух човек може да чуе две версии на един и същи звук в едното ухо. Това е по-рядко срещаната версия.

Diplacusis binauralis – при този вид двоен слух човек чува звук по различен начин в едното ухо и в другото. Двата звука не образуват един общ, така че чувството е такова, сякаш чуваме един и същ звук два пъти.

Има и два подвида диплакузис. При единият вид – diplacusis echoica – времето на звука е забавено в едното ухо, което създава ефект на ехо след като звукът се чуе нормално в другото ухо.

Вторият подвид се нарича diplacusis dysharmonica – той, както можете да се досетите от името, влияе на височината на звука. Това означава, че може да го чуете с по-ниска височина в едното ухо и по-висока в другото. Това може да затрудни много неща като гледане на телевизия или слушане на музика, тъй като звуците се усещат неадекватно.

Какво причинява диплакузис?

Причина за двойния слух зависи от това кой тип имате. При diplacusis binauralis понякога се случва загуба на слуха в едното ухо, но не и в другото, създавайки асиметрия в чуването. Това частично оглушаване може да бъде заради някаква доброкачествена причина, като запушване с ушна кал, или пък заради нещо по-сериозно като среден отит, известен също като инфекция на средното ухо. Травма от излагане на силни звуци също може да увреди деликатните структури в ухото, като повлияе на способността им да усещат шум.

В по-редки случаи двойният слух може да бъде причинен от тумори и автоимунни заболявания. Болестта на Мениер също е рисков фактор за диплакузис, тъй като засяга вътрешното ухо и така причинява пристъпи на световъртеж, които могат да бъдат изтощителни.

Лечение на диплакузиса

Няма универсално лекарство за диплакузис, тъй като, както уточнихме, причините могат да варират. При някои състояния, като среден отит, двойният слух ще изчезне, след като инфекцията бъде овладяна. Но е възможно и увреденият слух да продължи, така че ако смятате, че имате диплакузис, трябва да говорите с медицински специалист, за да видите дали има някакви други лечения, от които бихте могли да се възползвате.

* * *

Освен двойния слух съществуват и слухови халюцинации или паракузия – форма на халюцинация, която включва възприемане на звуци без слухов стимул. Докато я изпитва, засегнатото лице чува звук или няколко звука, които обаче не идват от естествената среда.

Този феномен може да е свързан с психотични разстройства, най-вече шизофрения, и всъщност често се използва за диагностициране на тези състояния. Въпреки това, хора без каквото и да е психиатрично заболяване също могат да чуват гласове, най-вече ако са под въздействието на психотропни вещества като канабис, кокаин, амфетамини и PCP.

Има три основни категории, в които често попада чуването на гласове: човек, който чува глас, който изказва мислите му, човек, който чува един или повече гласове да спорят, или човек, който чува глас, разказващ собствените му действия. Тези категории обаче не отчитат всички видове слухови халюцинации. Има и музикални такива – и те могат да се появят при психически здрави хора и без известна причина.

Други видове слухови халюцинации включват синдрома на експлодиращата глава и синдрома на музикално ухо. При последното хората чуват музика, която свири в ума им, обикновено песни, с които са запознати.

 
 
Коментарите са изключени за Знаем, че можем да виждаме двойно – но можем ли да чуваме двойно

Повече информация Виж всички