Зимното време крие много любопитни факти

| от |

Независимо дали обичате домашният уют на сезона, или вече броите дните до пролетта, ето 15 факта за зимното време, от които може да ви стане една идея по-приятно.

Сняг вали на места, на които най-малко го очаквате.

Не е изненадващо да има сняг в Сибир или Минесота през зимните месеци. Но северните райони нямат монопол върху снеговалежите – известно е, че сняг вали навсякъде – от пустинята Сахара до Хаваите. Дори най-сухото място на Земята не е изключение: през 2011 г. пустинята Атакама в Чили се радва на близо 80 сантиметра сняг благодарение на рядък студен фронт от Антарктида.

Снежинките са с различни размери.

Повечето снежинки варират от размера на стотинка до диаметъра на човешки косъм. Но според някои апокрифни истории те могат да станат и много по-големи. Свидетели на снежна буря във Форт Киог, Монтана, през 1887 г. твърдят, че са видели как от небето падат кристали с размер на тиган. Това би ги направило най-големите снежинки, забелязвани някога, с ширина около 40 сантиметра.

От малко вода се получава много сняг.

Не е необходимо въздухът да е супер влажен, за да се образуват впечатляващи количества сняг. За разлика от обикновените валежи, една купчина пухкав сняг съдържа много въздух, който увеличава значително обема ѝ. Ето защо 1 сантиметър дъжд през лятото се равнява на около 30 сантиметра среден сняг – или до над 1 метър, ако е суперсух (и подходящ за каране на ски).

Ако условията са подходящи, можете да чуете снежна гръмотевица.

Снежният гръм е рядко зимно метеорологично явление, което се среща най-често в близост до езера. Когато през зимата колони от топъл въздух се издигат от земята и образуват бурни буреносни облаци в небето, има вероятност да се появи гръмотевичен сняг. За да се появи, са необходими още няколко фактора – въздухът да е по-топъл от облачната покривка над него и вятър да изтласква топлия въздух нагоре. Но дори и тогава е напълно възможно да пропуснете гръмотевицата: през зимата мълниите се виждат по-трудно, а снегът понякога заглушава звука на гръмотевицата.

Снежинките падат със скорост от 30 сантиметра до 2 метра в секунда.

Поне в случая на снежинките с широки структури, които действат като парашути, за да забавят спускането. Граупелът – форма на леден сняг, наподобяваща пелети – се придвижва към Земята с много по-бърза скорост.

Не е необходимо много време, за да паднат температурите.

Метеорологичните рекорди в Рапид Сити, Южна Дакота, показват колко рязко могат да паднат температурите. На 10 ноември 1911 г. в 6:00 ч. сутринта температурата е приятните 12 градуса, но само 2 часа по-късно студен фронт я понижава до -16.

Едно от най-големите понижения на температурата за кратък период от време се случва на 23-24 януари 1916 г. в Браунинг, Монтана, където живакът пада от 7 на -50 градуса за по-малко от 24 часа. Във Феърфийлд, отново Монтана, на 24 декември 1924 г. пък температурата пада от 17 на -30 за по-малко от 12 часа.

Земята е най-близо до Слънцето през зимата (в Северното полукълбо).

Всеки януари (зимният сезон в Северното полукълбо) Земята достига своя перихелий – точката от орбитата ѝ, която е най-близо до Слънцето. Въпреки някои разпространени погрешни схващания, сезонното понижение на температурата няма нищо общо с разстоянието на планетата от звездата. То всъщност е свързано с посоката, в която се накланя земната ос; затова и двете полукълба преживяват зимата по различно време на годината.

Най-снежният град на Земята се намира в Япония.

В град Аомори в Северна Япония падат повече снеговалежи, отколкото във който и да е друг голям град на Земята. Всяка година жителите на града са засипвани със средно 8 метра сняг.

Понякога снежните топки се образуват сами.

През 2016 г. в Северозападен Сибир се случва нещо странно: Мистериозни гигантски снежни топки започват да се появяват на плаж покрай Обския залив. Оказва се, че ледените кълба са се образували по естествен начин от движенията на вятъра и водата. Не би било разумно обаче да ги използваме за бой със снежни топки – някои от тях достигат почти 1 метър в диаметър

Количеството студено, предизвикано от вятър, се изчислява по точна формула.

Когато метеоролозите кажат, че е 0 градуса, например, но се усеща като -10, може да звучи малко все едно си измисля. Но всъщност студеното от вятъра се изчислява със сложно уравнение, което съчетава температурата и скоростта на вятъра. За любителите на математиката формулата гласи: Вятърната студенина = 35,74 + 0,6215Т – 35,75(V0,16) + 0,4275Т(V0,16).

Градовете по света се справят със снега по най-различни начини.

Когато се натрупа твърде много сняг, за да може градската администрация да се справи с него, той обикновено се извозва до паркинги или други открити пространства, където може да престои до затопляне на времето. През особено снежните сезони градовете понякога са принудени да изхвърлят снега в морето или океана (каквото имат на разположение). Някои използват снеготопящи машини с гореща вода, които премахват от 30 до 50 тона сняг на час. Този метод е бърз, но скъп – една машина може да струва 200 000 долара и да гори 200 литра гориво за 1 час работа.

Мокрият сняг е най-подходящ за снежни човеци.

Физиката потвърждава това, което вероятно вече знаете: снегът, който е мокър, е най-подходящ за построяване на снежен човек. Един учен определя идеалното съотношение между снега и водата на 5:1.

Снежинките не винаги са с уникална форма.

Снежните кристали обикновено образуват уникални модели, но в Рекордите на Гинес фигурира поне един случай на идентични снежинки. През 1988 г. в центъра за атмосферни изследвания в Колорадо е потвърдено, че две снежинки от буря в Уисконсин, са близнаци.

Има разлика между замръзнал дъжд и суграшица.

И замръзналият дъжд, и суграшицата могат да имат страшни последици за условията на шофиране, но образуването им се различава по някои основни признака. И двата вида валежи се появяват, когато дъждът, образуван в топлия въздух в небето, премине през слой студен въздух близо до земята. По-дебелите слоеве студен въздух създават суграшица – каша от вода, която е полузамръзнала, докато достигне Земята – а по-тънките не дават на дъжда достатъчно време да замръзне, докато не достигне повърхността на земята; тогава той образува тънък слой лед, където и да се приземи.

 
 
Коментарите са изключени за Зимното време крие много любопитни факти

Повече информация Виж всички