Защо повечето кучета имат кафяви очи

| от |

Светлите очи не се срещат често при домашните кучета. Куче с пронизващо сини очи може да бъде описано като поразително красиво или дори на границата на плашещото и зловещото. Рядко наричаме цвета на очите сладък и очевидно миналите поколения развъдчици на кучета са били съгласни с това. Както съобщава Smithsonian, нови изследвания показват, че може би избирателно сме развъждали кучета с по-тъмни очи, за да изглеждат по-миловидни и приятелски настроени.

За своето изследване, публикувано в декемврийския брой на Royal Society Open Science от 2023 г., екип от изследователи, базирани в Япония, сравняват цвета на очите при сивите вълци с този на домашните кучета. След като анализирали снимки на 22 вълка и 81 кучета от 35 породи, те установили, че ирисите на кучетата са средно значително по-тъмни. Докато тъмнокафявото е стандартният цвят, при вълците е по-вероятно очите да са жълти.

Възможно е тази разлика да е била умишлено селектирана от хората.

След като анализирали цвета на кучешките очи, изследователите помолили участниците да разгледат снимки на кучета и да направят предположения за техните характери. Някои изображения били променени, за да станат ирисите на домашните любимци по-светли или по-тъмни. Кучетата с тъмни очи получили по-високи оценки за приятелски и незастрашаващи черти като доброта, общителност и надеждност, докато тези с бледи очи били по-склонни да бъдат определени като агресивни. Това показва, че хората намират кафявите очи за сладки, което може да обясни защо развъдчиците са отдавали предпочитание на тази характеристика.

Но не цветът на очите е този, който хората намират за очарователен, а привидния размер на зениците. Хората се раждат със сравнително големи зеници, които стават по-малки, тъй като очните мускули, които ги контролират, отслабват с възрастта. Свързваме големите зеници с младостта и колкото по-тъмен е ирисът, толкова по-трудно е да се види къде започва зеницата. Авторите на изследването подозират, че кафявите очи карат зениците да изглеждат по-големи, отколкото са в действителност, което ни кара на някакво ниво да мислим, че домашните ни любимци са безпомощни бебета, които се нуждаят от нашата защита – дори когато са 85-килограмови лабрадори.

Цветът не е единственият признак, който прави очите на кучето да изглеждат по-големи и по-мили. Домашните кучета са еволюирали до способността да повдигат вежди, когато гледат стопаните си – трик, известен още като „кучешки очи“.

 
 
Коментарите са изключени за Защо повечето кучета имат кафяви очи

Повече информация Виж всички