Соколът-скитник е най-бързата птица в света

| от |

През 2005 г. Кен Франклин използва специален компютърен чип, за да засече скоростта на соколът хищник. Той самият притежава 6-годишен екземпляр, който тежи едва 900 грама. Какъв е резултатът? Птицата може да се спусне от въздуха с едва 5 км/ч скорост и до земята да е развила повече от 389 км/ч. Точно този опит ще донесе награда Гинес за най-бързата птица в света при спускането, както и да класира точно това животно за едно от най-бързите в света.

Оказва се, че точно този пернат приятел, ако не сте попаднали в неговото полезрение, считайте го за добронамерен. Самата порода Falco peregrinus е откриваема във всяка една територия на света, като изключим Антарктика. Те преминават доста сериозни разстояния по време на зимата и размножителния си период. Обикновено има видове, които мигрират и такива, които остават на едно място.

Някои могат да бъдат забелязани през цялата година в Аляска, както и в различните крайбрежия на САЩ, докато други летят към Южна Америка. Често могат да бъдат открити покрай крайбрежия, където има морски птици, но обикновено нямат нищо против да ловуват в тундри или пустини. Те са силни и ефективни летци, които могат да ловят най-различна плячка. Благодарение на скоростите и силния организъм, нямат никакви ограничения за температурни разлики и се адаптират лесно. Соколите-скитници могат да живеят навсякъде, където има храна.

Това е и най-големият вид сокол, който може да бъде открит в Северна Америка, известен е с дълги крила, тънки крила и дълга опашка. Възрастните обикновено са тъмно сиви с примеси, но често имат тъмна глава. Имат остър жълт клюн и обикновено мъжките са много по-малки от женските, тайното оръжие са ноктите.

Средното тегло на един сокол е между 0.4 и 1.6 килограма, а с размах на крилата стига от 79 до 122 сантиметра. Дължината на тялото им е около 33-51 сантиметра. Соколите се хранят предимно с други птици и се смята, че могат да се хранят с около 450 други вида. Могат да се хранят, както с големи птици, така и със сойки, патици, гларуси и други. Хранят се и с прилепи, а понякога ловят и риба. Ако няма много храна, нападат и други хищни птици.

Соколът най-често лови птиците във въздуха с бързи гмуркания, но след това ще открием, че е и доста маневрен и не дава много шансове на плячката да се спаси. Има случаи, в които соколът може да разчлени своята плячка във въздуха, докато каца и да я консумира в полет, което също задава много въпроси.

И понеже се намират на върха на веригата, много трудно могат да намерят други хищници, които да ги застрашават. Например големите сови могат да се съпротивляват много яростно и да бъдат опозиция. Соколът дава много повече от красота, особено при авиацията.

Например ще открием, че има много компании, които копират формата на въпросния самолет. Интересното е, че всяка птица, която лети с такава скорост, може да взриви своите бели дробове, но соколът има прегради, които спират тази опасност. Да не говорим, че има редица самолети, които са проектирани по него.

Соколът е известен с това, че се отдава на един и същ партньор и винаги стои в едно гнездо. Мъжкият трябва да се старае много, за да впечатли женската. Той трябва да поддържа нейното внимание, да носи храна, да прави гнездото и още много други. Понякога женската може да вземе храната на мъжкия във въздуха. И преди да решите, че искате да имате точно такава птица, помислете за нещо много важно: законно ли е? Ако сте лицензиран собственик, можете да гледате и да развъждате тези птици, но все пак, лицензът също изисква средства и обучение.

Благодарение на високия интерес, тази птица се смята за защитен вид, особено след като има много почитатели, които го разглеждат като домашен любимец.  

 
 
Коментарите са изключени за Соколът-скитник е най-бързата птица в света

Повече информация Виж всички