Кое е по-добре – топлият или студеният душ?

| от |

Кой не обича един дълъг, горещ душ в края на изморителен ден? Или – може би по-актуалното в момента – студен душ, често споменаван заради здравните си ефекти? Е, както с всичко, на което хората се наслаждават, науката е разгледала и къпането.

Оказва се, че горещият и студеният душ имат много различни ефекти върху тялото. И има по-умен начин да се къпем.

The Shower-bath Art.IWMARTLD3901

Горещи душове

За повечето от нас горещият душ е предпочитаната опция за къпане. И според изследване, представено на Съвместната международна конференция за анализ на системите за разпределение на водата през 2018 г., повечето от нас имат доста предсказуеми предпочитания, когато става дума за температурата под душа – обичаме водата да е между 40 и 41 °C, средно.

Това изтъква една очевидна полза от душа в горния край на термометъра – просто е по-приятно. Те са релаксиращи: проучванията показват, че горещите душове могат да ни помогнат да спим по-добре, а горещата вода също може да помогне за облекчаване на напрежението в тялото, мускулната умора и може би дори да помогне срещу дълготрайни заболявания като остеоартрит.

Горещият душ също може да подобри кръвообращението. Когато са изложени на топлина, кръвоносните съдове на тялото се разширяват и е доказано, че потапянето в топла вода подобрява артериалната скованост – основен фактор за развитието на сърдечно-съдови заболявания – както и притока на кръв при хора с хронична сърдечна недостатъчност.

Но горещите душове не са без недостатъци: „Топлата вода лишава кожата от нейните естествени масла, което води до изсушаване и сърбеж, а може да се стигне и до екзема“, казва дерматологът Седжал Шах. „По същия начин горещата вода може да лиши косата от естествените й масла, което също ще я направи по-суха.“

А този ефект с понижаването на кръвното налягане може да бъде нож с две остриета. „Сигурно съм чувал подобна история поне десет пъти; човек взема горещ душ, чувства се замаян и се събужда в локва кръв, защото е припаднал и си е ударил главата“, пише интервенционният кардиолог Хасан Маки за CIC Centers.

Нарича се вазовагален синкоп, обяснява Маки, и горещите душове са основно място, където се случва.

„Топлината вече е накарала голяма част от кръвта да бъде изместена към повърхностните тъкани (механизъм, който тялото използва, за да се охлади)“, продължава Маки. „С по-малко налична кръв в резервоара, така да се каже, дори лекото понижаване на кръвното налягане може да причини синкоп.“

France-001966 - Shower Time (15554891310)

Студени душове

И така, какво можем да кажем за студените душове? Смята се, че те са полезни за успокояване на нежелани импулси – всъщност лекарите през 18-ти и 19-ти век ги предписват, понякога доста насилствено, като лек за всичко, което смятат за „лудост“.

Но има ли твърди научни данни, подкрепящи тяхната здравословност? Всъщност има – макар и не при лечението на психични заболявания. Има няколко проучвания, които посочват имуностимулиращия ефект на студените душове, въпреки че механизмът зад него все още не е напълно изяснен – може да има нещо общо със симпатиковата нервна система, която се задейства от студена вода и активира инстинкта ни за самосъхранение.

„Когато той се активира, като например по време на студен душ, се увеличава хормонът норадреналин“, обяснява Линдзи Ботъмс, читател по физиология на упражненията и здравето в университета в Хертфордшир, в статия за The Conversation. „Най-вероятно това причинява повишаване на сърдечната честота и кръвното налягане, които се наблюдават, когато хората са потопени в студена вода, и се свързва с предложените подобрения в здравето.“

Душовете със студена вода също могат да подобрят кръвообращението – но не, както правят душовете с гореща вода, като пряко въздействие на самата вода. Вместо това се смята, че това се случва, след като студената вода спре: тогава тялото трябва да работи допълнително, за да се затопли отново, което стимулира повече кръвен поток към кожата.

И когато се изразходват допълнителни усилия, има допълнителна загуба на калории. Доказано е, че наистина студената вода – вода с температури до 14°C – повишава метаболизма с коефициент 4,5, което навежда на твърденията, че студените душове могат да стимулират загубата на тегло. Към този ефект се добавя и идеята, че кафявата мазнина – видът мазнина, за която се смята, че е ключът към преодоляването на затлъстяването – се активира от ниски температури и се съхранява предимно около раменете и шията, което я прави привидно идеално за душ лечение за отслабване.

И накрая, има психически ползи от студения душ. „Съществува школа, според която потапянето в студена вода води до повишена умствена бдителност“, пише Ботъмс, и отбелязва още, че студената вода, приложена върху лицето и шията, е показала, че подобрява мозъчната функция при възрастни хора.

„Студеният душ може също да помогне за облекчаване на симптомите на депресия“, добавя тя. „Предполага се, че поради високата плътност на студените рецептори в кожата, студеният душ изпраща огромно количество електрически импулси от периферните нервни окончания към мозъка, което може да има антидепресивен ефект.“

Но отново – има опасност от суперстуденото къпане. „Потапянето в леденостудена вода може да накара тялото да изпадне в шок“, казва Глен Коулсън, експерт по здраве и вода от Cladding Direct.

„Това може да предизвика редица реакции – от хипервентилация до инфаркт.“

Shower Bath, from Poetical Sketches of Scarborough MET DP883905

Кое е по-добре – горещ душ или студен?

Ако и двата края на температурната скала имат предимства, какъв е оптималният избор? Изглежда, че здравните експерти са доста обединени по този въпрос – и отговорът е: „някъде по средата“.

„Най-доброто решение е да вземете топъл, хладък душ и след това да завършите със студено изплакване през последните няколко секунди, за да се възползвате от предимствата на студената вода“, казва дерматологът Карл Торнфелд пред The ​​Healthy.

И ако при някоя гореща вълна се къпете, за да се разхладите, уверете се, че не прекалявате. „Студената вода всъщност няма да понижи основната температура на тялото – това е, което тялото работи отчаяно усилено, за да стабилизира по време на силна жега“, казва Коулсън.

 
 
Коментарите са изключени за Кое е по-добре – топлият или студеният душ?

Повече информация Виж всички