Какво ще стане, ако Земята започне да се върти на обратно

| от |

Земята се върти на изток, така че Слънцето, Луната и всички небесни тела, които можем да видим, винаги изглеждат сякаш изгряват от тази посока и залязват на запад. Но няма причина това да е единственият възможен случай. Нашата планета може също толкова лесно да се беше завъртяла и в обратна посока и докато светът щеше да е малко по-различен, животът пак щеше да продължи както обикновено.

За този мисловен експеримент нека си представим планета, точно като нашата, но която се върти на запад.

Не можем да спрем Земята и да я обърнем – ако светът спре да се върти, незабавно ще започнат апокалиптични цунамита, океаните ще наводнят полюсите, магнитното поле на планетата ще спре да съществува и още куп неприятности. Сега няма да се занимаваме с целия процес по обръщане на въртежа на Земята, така че нека просто да си представим, че си пожелаваме желание и утре тя се върти в другата посока.

Spring Lake, New Jersey Beach at Sunrise

Изгрев и залез

Е, първото нещо, което ще забележим веднага, е изгревът на запад. Дотук добре, избегнахме катастрофални опустошения още от сутринта.

Основното нещо, което ще се промени, е времето – въртенето на планетата влияе върху ветровете. Това явление е известно като ефекта на Кориолис и се споменава – често и погрешно – като причината, поради която водата в тоалетната тече по един или друг начин, в зависимост от това дали сте на север или на юг от екватора. Начинът, по който е изградено домакинско съоръжение, като например тоалетна, може да имитира ефекта, следователно не трябва експериментът да се приема за достоверен.

Пасати

Но в атмосферата ефектът е в пълна сила и събитията там ще бъдат огледални: пасатите на Екватора вече няма да духат на запад, а източните ветрове в средните географски ширини, като САЩ и Европа, но също и Аржентина и част от Австралия, вече няма да натискат в тази посока.

Биологичното разнообразие на планетата зависи от адаптациите, които дотук му отнеха много време да се развият – а сега внезапно всичко е в огледалния свят… Със сигурност много видове, включително и ние, ще бъдат засегнати от това. Един прост пример е, че пасатите на екватора носят хранителни вещества от Сахара в Амазонка, подпомагайки невероятното биоразнообразие в региона. Без тези ветрове този важен процес не би могъл да се осъществи.

Океанските течения

Теченията също се влияят от въртенето и, в крайбрежните райони, от ветровете. Установеният поток от гореща или студена вода в океаните ще се промени напълно, което ще има особени ефекти върху цялата планета. Незабавното въздействие, което това би имало, е трудно да се определи количествено.

Магреб

Със и без пустини

Нека предположим за момент сценарий, при който магическата промяна във въртенето се е случила преди няколко хиляди години (така че можем да игнорираме цялото намаляване на биоразнообразието). Светът днес би изглеждал съвсем различно.

Изследване от 2018 г. всъщност моделира аналог на Земята, който се върти в обратна посока. Една ясна разлика би била Сахара – пустинята просто нямаше да я има; Африка и Близкият изток биха били много по-зелени, отколкото са днес. Вместо това, Южните Съединени щати, Карибите, Централна Америка, Южна Бразилия и Аржентина биха били пустини. Същото би станало и с Япония и източното крайбрежие на Китай.

Промяната във ветровете и теченията също ще повлияе на температурите и валежите. Регионите, които сега са пустини, ще бъдат много по-горещи и сухи, разбира се, но ще има промени и в други области. Европа ще бъде много по-студена и по-влажна, както и Магреб и Близкия изток, части от Австралия и Нова Зеландия.

Планетите не се въртят еднакво

Почти всички планети в Слънчевата система обикалят около Слънцето в една и съща посока. Благодарение на запазването на ъгловата инерция на газовия облак, от който се е образувала нашата звезда, ние всички сме на тази синхронизирана въртележка. Но не е невъзможно да накараш една планета да се върти в обратната посока. Уран претърпя голям удар, който го завърта настрани, така че по време на 84-годишното му пътуване около Слънцето неговите полюси сочат директно към него през съответните си лета.

По-интересното обаче е да погледнем към Венера. Смъртоносно горещият близнак на Земята има изключително бавен ден (приблизително 224 пъти по-дълъг от нашия) и се върти в обратна посока около Слънцето – така че на Венера то би залязло на изток. Жалко само, че има постоянна облачност, а и ще отнеме над 100 дни!

Но причината за това е неясна: възможностите включват, че планетата се е обърнала на 180 градуса поради гравитационното привличане на Слънцето и поведението на нейната вътрешност; друг вариант е, че ефектът, споменат вече, плюс привличането от други планети върху атмосферата на Венера, са забавили заедно нейното въртене до застой и след това са го обърнали.

Все още не е ясно какво е станало с нея; но очевидно е възможна Земя с противоположно въртене. Може би в някоя паралелна вселена има Земя като нашата със зелена Сахара и пясъчни дюни, където би трябвало да са аржентинските пампаси.

 
 
Коментарите са изключени за Какво ще стане, ако Земята започне да се върти на обратно

Повече информация Виж всички