Истинско място ли е Райската градина

| от |

Райската градина е библейско място, дълбоко вкоренено във въображението на християнството и юдаизма… но базирано ли е на реално местоположение? И ако да, къде?

Първо да уточним нещо: подхождаме към този въпрос от рационална гледна точка. Ясно е, че Райската градина е пропита със символика и има много аспекти, които не е възможно да се разберат от рационална гледна точка (доказателствата за говорещи змии, например, са оскъдни).

Въпреки това, не е неразумно да се предположи, че тази митологична градина не е базирана на действително местоположение.

Shat al-arab-22

Шат Ал-Араб

Къде се намира тогава?

Съвсем нормално, смята се, че местоположението й е мястото, където хората са били създадени за първи път. Първите двама души – Адам и Ева – невинно бродят из този рай, докато подла змия и забранен плод, както знаем, не ги пропъждат (и по този начин цялото човечество) вън от градината, тоест тук. Твърди се, че този разказ символизира еволюционния преход на човеците от състояние на привидно детска невинност и блаженство към такова, дефинирано от свободната воля и знанието, както и от злото и смъртта.

Що се отнася до местоположението на градината, то е описано в Битие 2:10-14 така:

И река изтичаше от Едем да напоява градината, откъдето се разклоняваше на четири главни реки.

Името на едната е Фисон; тя е, която обикаля цялата Евилатска земя, където има злато.

И златото на онази земя е добро; там има още ароматна смола и ониксов камък.

Името на втората река е Гион; тя е, която обикаля цялата Хуска земя.

Името на третата река е Тигър; тя е, която тече на изток от Асирия. А четвъртата река е Ефрат

Ключовото е, че се е намирала там, където се събират четири реки. Днес познаваме и две от тези реки: Тигър и Ефрат, които започват в Турция, след което преминават през Сирия и Ирак и се вливат в Персийския залив.

Не е ясно обаче за какво се отнасят имената Фисон и Гион. През вековете някои теолози спекулират, че те може да са Ганг в Индия и Нил в Египет. Но други отбелязват, че така редовете в Битие биха имали предвид огромна част от Земята.

Джон Калвин, теолог от 16 век, известен с ролята си в протестантската реформация, пише: „Мнозина смятат, че Фисон и Гион са Ганг и Нил; грешката на тези хора обаче е изобилно доказана от разстоянието на позициите на тези реки. Хора не искат да прелетят дори до Дунава; дали тогава един човек наистина може да обитава земя от най-отдалечената част на Азия до края на Европа.“

Въпреки това, въз основа на споменаването на Тигър и Ефрат, можем да предположим, че Райската градина е почерпила известно вдъхновение от област в Ирак и Иран, където тези две реки се срещат близо до Персийския залив. По-специално, има река на границата между двете държави, наречена Шат Ал-Араб, която се образува при сливането на двете реки.

Kibish formation area of archaeology dig

В Кибиш, Етиопия, са намерени най-старите вкаменелост от човешки кости

Къде е Райска градина в Африка?

В по-научно отношение: ако искаме да вярваме, че Райската градина символизира произхода на хората, тогава несъмнено трябва да се обърнем към Африка.

Така наречената люлка на човечеството се намира в южната част на континента на около 50 километра северозападно от Йоханесбург. Това място е дом на най-голямата концентрация на останки от човешки предци от където и да е другаде по света. Сред хилядите вкаменелости, открити там, изследователите са намерили и останките на австралопитека – ранен маймуноподобен човешки вид на възраст около 3,4 до 3,7 милиона години.

Съвременният Хомосапиенс еволюира едва преди 200 000 до 300 000 години. Отново Африка е мястото на това развитие, като съвременните хора най-вероятно първо се появяват някъде около днешна Етиопия.

Така че, ако търсим научната Райска градина, изглежда, че Южна Африка и Етиопия са най-добрият ни залог. Дали тези места някога са били дом на рай, където някога са се срещали четири реки, остава непърва да се определи.

 
 
Коментарите са изключени за Истинско място ли е Райската градина

Повече информация Виж всички