Бамбукът ще цъфне за първи път от 120 години

| от |

Съществува вид бамбук, известен като хенон (Phyllostachys nigra var. henonis), който цъфти само веднъж на 120 години. Въпреки че това може да изглежда като дълъг период от време, привидно мързеливият бамбук всъщност умира скоро след това, така че нека не съдим толкова бързо.

При разлика от над един век между цъфтежите ботаниците нямат много възможности да изучават този процес. Последният голям цъфтеж е бил през 1908 г., въпреки че известен цъфтеж е имало и между 1903 и 1912 г., което поставя следващия голям цъфтеж някъде около 2028 г.

Въпреки това през 2020 г. изследователи от университета в Хирошима откриват растение, което е напъпило хубаво и рано, за да изпревари останалите, и се възползват от възможността да го проучат. За съжаление, екипът установява, че следващото събитие може да се окаже катастрофално за производството на бамбук и за околната среда.

„Бамбукът не е произвел жизнеспособни семена, които могат да покълнат“, казва първият автор Тошихиро Ямада в изявление. „Производството на бамбукови издънки беше спряно след цъфтежа. Нямаше и признаци на регенерация след цъфтежа през първите три години.“

Наблюденията на екипа също така не установяват безполово размножаване на растението.

„Всички кълнове загинаха на мястото на изследването, без да има признаци на регенерация чрез семена, кълнове или някакъв друг начин“, допълва екипът в статията си. „Тези резултати предполагат мрачно бъдеще за P. nigra var. henonis в Япония: видът може да се окаже труден за регенериране след цъфтеж.“

Авторите очакват регенерирането на бамбука да бъде бавно и да продължи няколко години, в които бамбукът няма да може да бъде събиран, което ще има значително икономическо въздействие.

„Друга тревога по отношение на това отмиране са екологичните въздействия“, добавят те, „които могат да доведат до драстични промени в растителността и земната покривка.“

 
 
Коментарите са изключени за Бамбукът ще цъфне за първи път от 120 години

Повече информация Виж всички