Какъв е животът на малките принцове и принцеси

| от |

Публичният живот на кралско бебе започва още преди да се роди. За него се пръсват всякакви истории по страниците на таблоиди и лъскави списания, а в рамките на часове след раждането му се отпечатват и първите изображения на новия принц или принцеса – малка душичка, осветена от светкавиците на фотоапаратите на целия свят. Това е лудият свят, в който се ражда всяко кралско бебе.

Както при повечето бъдещи родители, местоположението на раждането му се обмисля внимателно. През 1982 г. принц Уилям става първият пряк наследник на трона, роден в болница, нарушавайки вековната традиция кралските бебета да се раждат зад стените на двореца.

Кратка история на кралските майки и раждането

За щастие, държавните секретари вече не са длъжни да присъстват при раждането на кралско бебе. Сър Уилям Джойнсън-Хикс присъства на раждането на кралицата през 1926 г., но обичаят приключва през 1936 г. с раждането на братовчедката й принцеса Александра.

Ако това звучи като неприятна ситуация, нека си спомним за Мери от Модена, съпругата на крал Джеймс II. Когато синът на двойката Джеймс Франсис Едуард се ражда в двореца Сейнт Джеймс през 1688 г., 42 политици и общественици са призовани да потвърдят, че в спалнята бе е вкарано чуждо бебе и то наистина е със синя кръв.

Кралица Виктория слага край на целият този цирк от свидетели, които присъстват на всяко кралско раждане, когато през 1894 г. тя решава, че за раждането на нейния правнук, бъдещия Едуард VIII, присъствието на държавният секретар ще бъде достатъчно.

Армия от слуги

Вече у дома в кралската детска стая, младите принцове и принцеси традиционно са възпитавани от множество прислуга. Те имат слаб контакт с родителите си и често са настанявани на съвсем друго място – когато е само на 3 месеца, бъдещата Елизабет I разполага със собствено домакинство в Хетфийлд Хаус, северно от Лондон. Там армия от слуги, гувернантки и придворни дами в очакване и дори хора, чиято работа е само да люлеят люлката й, се грижат за всяка нейна нужда.

Кралица Елизабет II: каква е тя като майка?

В продължение на векове кралските майки се отказват от повечето си майчински задължения, включително кърменето. Нает е екип от сестри, който поддържа коремчето на новото кралско дете пълно, гарантирайки, че кралицата може да се върне към най-важната си задача – да зачене още един наследник. През 18 век майчиното мляко се счита за вредно за бебетата, така че много новородени се хранят с животинско мляко или мед и захарна вода за около месец. Смята се също, че кърмата ще се пресече, ако брачните отношения бъдат възобновени преди отбиването на бебето.

Кралица Виктория намира кърменето за отблъскващо, но някои от собствените й деца са по-отворени към идеята и избират да хранят тайно собствените си бебета, за голямо отвращение на майка си. За настоящата кралица също се твърди, че е кърмена и че прави това и със собствените си деца. През 80-те години принцеса Даяна също настоява за природния подход и сама кърми и двамата си сина.

Защита на младите кралски особи

Израстването в кралската детска стая с всички разкоши и привилегии, които парите и влиянието могат да осигурят, може да изглежда като идиличен живот, но защитата на кралските деца от интензивния медиен и обществен поглед, докато ги подготвя за живота под светлините на прожекторите, е изключително труден акт. Съвременните кралски особи, като херцогът и херцогинята на Кеймбридж, избират да отгледат децата си далеч от медийното внимание. Кралските бавачки използват различни техники, за да опазят малките извън полезрението – от това да научат таекуондо, за да отблъснат потенциални похитители, до допълнителни уроци по шофиране, за да избегнат вечно досадните папараци.

Революцията на майчинството: как големият спад на плодовитостта се отразява на живота на жените

Животът напълно извън очите на обществото е практически невъзможен за кралското бебе – такава е степента на обществен интерес към него. Последните поколения кралски особи полагат съзнателни усилия да опазят детството на своите потомци възможно най-далеч от светлината на прожекторите. Но особите от миналото, които не разполагат със социалните медии като начин да споделят какво се случва с децата им, разчитат на публични изяви, за да успокоят поданиците си, че престолонаследникът е здрав и расте. Ан Болейн, втората съпруга на краля на Хенри VIII, прави специална кадифена възглавница, така че бебето й (бъдещата кралица Елизабет I) да може да лежи до нея, докато тя води съдебен бизнес. От 1830 г., когато бъдещата кралица Виктория става предполагаемата наследница на трона, тя е отведена на няколко обиколки из Британските острови, за да се срещне с бъдещите си поданици.

Момент нормалност

За щастие кралските деца вече не се разнасят пред хората като свидетелство за плодовитостта на родителите си. Вместо това те се насърчават да открият повече за страната, в която живеят, и в крайна сметка най-вероятно ще царуват. Настояването на Даяна Уилям и Хари да живеят нормален живот, се простира до там, че те пътуват с лондонското метро, редят се на ​​опашка за хамбургери в Макдоналдс, а на 12 години Уилям посещава приют за бездомни. Твърди се, че младият принц е и първото кралско бебе, което носи памперси за еднократна употреба.

Принцеса Даяна: „модерна“ майка, която разкъсва книгата с правила

Въпреки опитите да придаде някаква нормалност в живота им, детство на кралските деца е безспорно в привилегии и лукс. Изложба в Бъкингамския дворец през 2014 г. предлага рядък поглед в живота на младите кралски особи през последните 250 години – от пищния кадифен костюм на бъдещия Джордж V и копие на сламената вила, подарена на принцеса Елизабет (бъдещата кралица) за шестия й рожден ден от жителите на Уелс до миниатюрната реплика на Aston Martin на принц Андрю (по модел на класическия автомобил DB5 на Джеймс Бонд), който дори изстрелва водни струи от задните габарити, има брониран щит, а регистрационните табели се въртят.

Днешните млади кралски особи не са по-различни. От раждането си през 2013 г. принц Джордж е обсипан с подаръци от цял ​​свят, включително дървен люлеещ се кон от тогавашния президент Барак Обама, отчасти направен от клон на дъб, който някога е растял на поляната на Белия дом.

Поглед към бъдещето

Като оставим настрана екстравагантните подаръци, животът на съвременните кралски деца изглежда много по-щастлив от живота на техните предци. Комбинацията от внимателно планиране, родителска решителност и поуки от миналото означават, че Джордж, Шарлот, Луис и техният братовчед могат да се радват на сравнително безгрижно детство, преди тежестта на кралската отговорност да падне здраво върху раменете им.

 
 
Коментарите са изключени за Какъв е животът на малките принцове и принцеси

Повече информация Виж всички