ЮНЕСКО алармира за заплахи за украинското културно наследство

| от |

Тъй като руската инвазия в Украйна продължава да ескалира, разселвайки повече от милион души и причинявайки стотици цивилни смъртни случаи, ЮНЕСКО казва, че е „сериозно загрижена“ за заплахите за украинското културно наследство.

Източноевропейската страна е дом на седем обекта в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, включително катедралата Света София от 11 век в Киев (на главната снимка) – считана за „един от най-добрите примери“ за ранна руско-византийска църковна архитектура, според Енциклопедия Британика – и исторически център на Лвов. В изявление ЮНЕСКО специално изразява загриженост относно скорошните щети на градовете Харков и Чернигов, като и двата са дом на обекти в „предварителния списък“ на Украйна за потенциална номинация за статут на световно наследство.

Будинок держпромисловості 2

Держпром

Чернигов може да се похвали с исторически център с корени, простиращи се до 9 век. Междувременно Харков е дом на сградата на „Держпром“, един от първите бетонни съветски небостъргачи, отбелязва Катрин Хикли за вестник „Арт“. 14-етажната сграда се намира на обширния Площад на свободата в града, който миналата седмица бе ударен от ракета, повредила опера, концертна зала и правителствени служби. Според BBC News украинският президент Володимир Зеленски изтъкна атаката като пример за руския „терор срещу Украйна“, добавяйки: „Нямаше военни цели на площада – нито ги има в онези жилищни квартали на Харков, които са обект на обстрел от ракетна артилерия.“

През последните 12 дни рискът за украинските културни обекти става очевиден. В началото на март руски удар засегна Мемориалния център на Холокоста в Бабин Яр, където нацистите убиват повече от 33 000 евреи за два дни през Втората световна война. Мемориалът не е претърпял никакви критични щети, според Forward, но атаката мотивира призиви историческият обект да бъде защитен.

Музеите в Украйна и ценните произведения на изкуството, които съхраняват, също са изправени пред заплахи от унищожение и грабеж. Съобщава се, че музеят Иванков, разположен на около 80 километра северно от Киев, е бил опожарен от руски сили, което е довело до загубата на няколко картини на почитаната народна художничка Мария Примаченко. Местен мъж се втурва в сградата и успявада спаси около 10 от 25-те произведения на Примаченко, съхранявани там, съобщава Бланка Скофийлд за лондонския Times.

„Музеят е първата сграда в Иванков, която руснаците разрушиха“, казва правнучката на художника Анастасия Примаченко пред Times. „Мисля, че е така, защото искат да унищожат украинската ни култура – ​​музеят е единственото нещо, което имаме там, с много артефакти, които показват украинската и в частност иванковската култура.“

На фона на насилието и хаоса цивилните и експертите се борят да опазят любимите културни обекти. Някои музейни работници се скоростно демонтират изложби, преди да се отправят към фронтовата линия на конфликта. В Лвов, където жителите се подготвят за евентуална инвазия, местните помагат да се опаковат вековни статуи в пластмаса и пяна.

Международни организации също предлагат помощ. Инициативата за културно спасяване на Смитсониън, която се стреми да защити културното наследство, застрашено от бедствия, е в контакт с различни хора в Украйна, които са обучени да предоставят „първа помощ“ на културното наследство, казва секретарят на Смитсониън Лони Г. Бънч в изявление.

The Blue Shield logo

Синият щит

Според отделно изявление на ЮНЕСКО международната агенция предприема подобни мерки, включително маркирането на „ключови исторически паметници и обекти в Украйна с отличителната емблема на Хагската конвенция от 1954 г. (Синият щит), международно признат сигнал за защита на културното наследство в случай на въоръжен конфликт“. ЮНЕСКО ще следи и щетите върху културни обекти чрез сателитни изображения. Персоналът на Организацията работи за координиране на среща с директори на музеи в Украйна, с цел да им помогне да запазят колекциите си.

„Трябва да опазим това културно наследство“, казва генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле в изявлението, „като свидетелство за миналото, но и като вектор на мира за бъдещето, който международната общност е длъжна да защитава и съхранява за следващите поколения.“

 
 
Коментарите са изключени за ЮНЕСКО алармира за заплахи за украинското културно наследство

Повече информация Виж всички