Всички обичаме добрите шеги, но това, което намираме за смешно, е индивидуално за всеки от нас. Или може би не? Влияе ли полът ни върху чувството за хумор? Според едно ново проучване, което установява някои прилики (но и някои разлики) в това, което мъжете и жените намират за смешно, този въпрос може би не е толкова нелеп, колкото звучи.
Резултатите, публикувани в списанието с подходящо име „Humor“, показват, че „мъжете оценяват визуалните вицове повече от жените, а те предпочитат вицове с политически коментари или динамиката на близките взаимоотношения“. В същото време вицовете за сложността на романтичните отношения радват и двата пола.
Авторите на изследването смятат, че тези разлики вероятно отразяват начина, по който се социализираме, а не са показател за някаква биологична разлика.
За да стигне до тези заключения, екипът използва изложба на печатни карикатури от 1930 до 2010 г. в Музея на карикатурата в Лондон. Събрани са данни от 3380 души, които са помолени да оценят 19 двойки карикатури и да обявят възрастта и пола си.
„Този художествен жанр са се превърнал в редовна част от нашия културен живот, както като средство за забавление, така и като начин за правене на политически и социални коментари под формата на сатира“, обясняват изследователите избора си. Като такива те представляват начин за предаване на сложни идеи в проста визуална форма и „ни предоставят нов поглед върху аспекти на нашата психология, които често са трудни за изучаване“.
Всеки от участниците е трябвало да оцени коя шега от всяка двойка го е разсмяла повече. Като цяло по-сложните смешки бяха приети по-положително от тези, които разчитаха на по-прост хумор.
Също както при вербалните вицове, броят на мисловните състояния – разбирането на намеренията на третата страна, т.е. „знам какво мисли единият за това, което казва другия“ – повлиява на възприемането на карикатурата. Тези с повече мисловни състояния по-често караха хората да се разсмиват, но само до определена граница, след което ставаха твърде объркващи.
Възрастта на даден човек не влияе значително върху това колко смешна му се струва карикатурата, нито пък датата на публикуването ѝ. Но същото не може да се каже за пола му.
„От всички резултати може би най-изненадващи са разликите между половете: не очаквахме, че те ще бъдат толкова големи, колкото са“, пишат те.
Техните констатации показват, че като цяло жените дават по-високи оценки на по-широк кръг от теми и е по-вероятно да се засмеят на вицове за политика и интимни отношения. Мъжете, от друга страна, предпочитат шантав или ситуационен хумор, докато и при едните, и при другите е установено, че се забавляват на вицове за динамиката на социалните взаимоотношения.
„Твърдим, че тези разлики в предпочитанията към хумора произтичат от забележителните различия в социалния стил на двата пола“, казва в изявление водещият автор на изследването професор Робин Дънбар. „Това обяснение досега е било пренебрегвано, защото психолозите и други са се концентрирали върху разликите от типа на IQ, които обаче са минимални.“