Смартфоните ни станаха крайници

| от |

Живеем, за да бъдем свързани. Смартфоните ни отвличат вниманието от съществените неща, но и ни опростяват живота. Свързват ни с всеки човек на планетата, но никога не сме били толкова далечни.

Учени са изследвали са изследвали дали мобилността засяга нашата мотивация, личности и разбирането на морала. Свързването между устройствата би трябвало да има положителен ефект: повече от 80% от анкетираните смятат, че мобилните технологии са им подобрили семейния живот и отношенията с приятелите.

Три четвърти смятат, че животът им е опростен. Но на каква цена? В световен мащаб, повече от една трета от потребителите твърдят, че техните мобилни телефони отнемат вниманието от жизнено важните неща. В развиващите се пазари като Китай и Индия, битува голям ентусиазъм, когато става въпрос за мобилни устройства и 80% от потребителите смятат, че животът им е по-добър.

От друга страна, на развитите пазари като Великобритания, САЩ и Испания, 39% – 47% смятат, че мобилните телефони повече пречат, отколкото помагат, а в Германия тази цифра е 62%. Въпреки това, прекъсвано на връзката се смята за неприемлива опция: 47% смятат, че техните социални мрежи биха претърпели вреди, ако отидат някъде без мобилен телефон, макар и за кратко. Освен невъзможността да излязат от мрежата, потребителите осъзнават, че някога ще трябва да направят и това.

Тук е и проблемният „мобилен морален компас“. Мобилната връзка има дългосрочни последици, които надхвърлят връзките, които имаме с другите човешки същества. Повече от половината от потребителите на смартфони смятат, че имат проблем да разграничат, кое е лошо и кое е добро чрез мобилен телефон, а 61% смятат, че това, което правят чрез мобилния си няма въздействие върху хората около тях.

 
 
Коментарите са изключени за Смартфоните ни станаха крайници