В името на мира в Украйна, Западът наскоро подписа договор с Путин. В името на мира Европа подписа и през 1938-ма, когато Хитлер предложи части от Чехословакия.
В момента се отправят взаимни обвинения за нарушаването на Женевския договор, подписан наскоро с цел да се намали напрежението в Украйна. Всъщност обвиненията за нарушаване на договора започнаха още когато мастилото на подписите не беше засъхнало.
Четиристранният документ, подписан от САЩ, ЕС, Русия и Украйна, предвижда разоръжаване на незаконните въоръжени формирования, освобождаване на незаконно окупираните административни сгради в Украйна и амнистия на всички демонстранти с изключение на онези, които са извършили тежки престъпления.
Но за някои засегнати страни и самото споразумение е странно. Полската Gazeta Wyborcsza смята, че с този договор на Путин му е дадена възможност да тръгне и по други части на Украйна .
„Не е ли чудно, че в сделката няма нито дума за Крим ?“, пита авторът на коментара и напомня за старият навик на „съюзниците“ заради собствените си интереси да връщат през други страни.
Историята е същата, като през 1938-ма година, когато Хилер дава Судетската област, гранични райони на Чехословакия, населени с германско население. Споразумението бе подписано в Мюнхен без присъствието на представители на самата Чехословакия, но защото са присъствали всички значими европейски сили, включително Франция и Великобритания, които показаха, че тяхното военно съюзничество със страната, която се панексира е безсмислено.