Според ново изследване приливите и отливите в мъжките модни тенденции за брадата може би се ръководят от законите за природната селекция на Дарвин.
Колкото повече бради има, толкова по-малко атрактивни са те. По този начин гладко избръснатите мъже имат предимство, според учените в Сидни.
Когато се достигне до “пика” на брадите нещата се обръщат в полза на мъжете, които нямат такива.
Изследването е публикувани в списание Biology Letters. В експеримента мъже и жени са инструктирани да сложат оценка на различни лица с четири различни вида лицево окосмяване.
Както брадатите, така и гладко избръснатите мъже са предпочетени, когато се появяват по-рядко пред изследваните.
Този модел отразява еволюционния феномен, така нареченият “сексуален подбор, базиран на отрицателните честоти”. Казано по друг начин – предимството на рядкостта.
Учени от университета в Уелс решават да проверят тази хипотеза и набират доброволци на фейсбук страницата им The Sex Lab.
“Идеята е, че може би хората подражават на известни личности като Джордж Клуни и Хоаким Финикс например. Колкото повече хора го правят обаче, в толкова по-малко ексклузивно нещо се превръща брадата. Именно затова можем да кажем, че се намираме в пика на брадите.”
Кулминацията на брадата се изразява в това, че се няблюдава при професии, при които по принцип не е често срещано – банкери, филмови звезди, и дори футболисти.
В последният експеримент на 1453 жени и 213 мъже са показани мъжки лица с различно количество окосмяване и участващите са помолени да ги оценят.
На някои са показани повече “цели бради”, на други гладко избръснати лица, a на една трета от участващите – микс от всички разновидности (гладко избъснати, с набола брада, с брада на една седмица, и с цяла брада).
Участващите в изследването, и мъжете и жените, оценяват повече наболата брада и пълната брада когато им e показана по-рядко. Същите са резултатите и за избръснатите.
“Знаем, че тенденциите при брадите са циклични – сменят се горе долу на всеки 30 години”, казва професор Брукс.
“Съществува едно прекрасно изследване, което изучава снимки на мъже в периода от 1871 до 1972. Първо се наблюдават бакенбарди, след това мустаци, и накрая бради.”+
“През 70-те и 80-те най-разпространени бяха мустаците. През 90-те се нагледахме на много гладко избръснати мъже, а сега се завърнаха големите бради.”
Професор Брук смята, че бума на брадите може би има нещо общо с финансовата криза от 2008г.
“Според мен една от причините да наблюдаване бум на брадите е, че сегашните времена са трудни. Младите мъже се опитват да са привлекателни, но не е лесно да си намерят работа. Затова някои елементи на мъжествеността се подчертават.”
“Има косвени доказателства, че след катастровата на Уолстрийт от 1920г. брадите се умножават.Затова е възможно икономическата ситуация да е причината на сегашната мода.”
Един от парадоксите на еволюцията е, че генетично силните страни, предпочитани от единият пол, невинаги се харесват на другия – по този начин се поддържа разнообразието.
Различните тенденции при брадите да не се разпространяват генетично. Но при някои други черти, като например цвета на косата при жените е възможно въпроса да стои по друг начин. Има спекулации, че русият, червеният и кафявият цвят на косата са се разпространили според новостта им, но доказателствата са нищожни.
“Изглежда най-широко разпространена е брадата на 5-10 дни. Но това са средностатистически данни. За щастие в живота се срещане не с данни, а с индивиди.”, споделя професор Брукс