Един герой с тъмно минало

| от |

В Западна Украйна го почитат като герой, а в Източна го презират като бандит и фашист. Революционните промени подновиха дебата за Степан Бандера, който си остава една от най-оспорваните фигури в историята на страната, разказва Дойче веле.

0,,15780795_401,00

Любимият герой на германците в Украйна се казва Виталий Кличко. За тях той е олицетворение на суровата, пряка демокрация. Преди всичко обаче, той потвърждава едно предположение: че който се изправи срещу русофилските управници в Киев, е чиста проба демократ. Германските представи за демокрацията в Украйна са, така да се каже, географски – иронизира „Зюддойче Цайтунг“. Предполага се, че демократите са в западната част на страната – в регионите с полско-католически отпечатък и минала принадлежност към Австроунгарската монархия – например в региона около град Лвов. Докато рускоезичният изток на Украйна е смятан за русофилски. Такъв е имиджът му и в самата Русия. Любимият герой на противниците на режима в Украйна обаче не се казва Виталий Кличко. Тази роля е била и си остава запазена за Степан Бандера. Той отдавна не е сред живите, а което е по-важното – той не е бил демократ, коментира „Зюддойче цайтунг“.

Бандера е роден през 1909 година в семейството на католически свещеник в галицийското село Старий Угринив, тогава в състава на Австроунгарската империя. През 1959 година той е убит в Мюнхен, където живее от 1946 година под името Попел. Агент на КГБ го отравя с цианкалий. През целия си живот Бандера се бори за независима Украйна, а главните му врагове са Полша и Съветският съюз. Като студент в Лвов той се записва в Организацията на украинските националисти /ОУН/, борещи се срещу полския гнет над украинците. През 30-те години организацията е особено активна – ликвидира украински студенти и преподаватели, които не споделят националистическите й възгледи, организират хайки срещу евреи и комунисти, залагат бомби в редакциите на вестници.

Герой или престъпник?

КГБ си поставя за цел да ликвидира Бандера главно поради това, че по време на Втората световна война той колаборира с нацистите. Когато Хитлеровата армия напада Съветския съюз през 1941 година, Бандера я посреща с плакати, на които пише „Добре дошли“ и „Хайл Хитлер, Хайл Бандера“. Хитлер за всеки случай праща харизматичния Степан Бандера в концентрационен лагер, където обаче се отнасят към него по-специално – има право на собствено помещение и не е принуден да търпи лишения. През 1944 излиза отново на свобода и се бие с немско оръжие срещу Червената армия.

В днешна Украйна Бандера е особено тачен от крайнодесните националисти, които се включиха активно в антиправителствените протести. „Зюддойче цайтунг“ припомня, че на негово име са кръстени десетки улици, в западните райони на страната са изградени негови паметници, а през 2010 година тогавашният прозападен президент Виктор Юшченко посмъртно му присъди почетната титла „Герой на Украйна“. Срещу това тогава протестираха полският президент Лех Качински, Съветът на Европа и центърът „Симон Визентал“, а руският президент Владимир Путин със злорадство отбеляза, че Юшченко се е изплюл в лицето на своите западни спонсори. Почетната титла на Бандера му беше отнета от следващия президент на страната – Виктор Янукович.

В Източна Украйна Степан Бандера е смятан за помощник на нацистите, а всички негови привърженици и последователи са наричани фашисти. Бандера е една от най-противоречивите фигури в историята на Украйна. В източните райони той е смятан за бандит, а в западните – за национален герой, пише по темата „Франкфуртер рундшау“. По времето на комунизма беше забранено да се споменава даже името му и чак след падането на Желязната завеса в Украйна започна активно търсене на национална идентичност с помощта на фигури като тази на Степан Бандера. Неговото кредо „свобода или смърт“ намери широк отзвук най-вече сред младите украински националисти.

Разкъсаната Украйна

Наскоро казаците от Луханск, Източна Украйна, написаха отворено писмо до руския президент Владимир Путин с молба да не ги оставя в ръцете на Запада. В хода на революционните промени в страната се чуват различни идеи: едни пледират за откъсването на Източна Украйна, други настояват за насилствено русифициране на западните райони на страната. При това се забравя, че последният велик империалист в Кремъл, Йосиф Сталин, навремето е опитал да направи точно обратното – да украинизира Източна Украйна, припомня „Зюддойче цайтунг“.

Наскоро по темата се изказа и руският политически клоун Владимир Жириновски, който призова украниците повече да не бъдат смятани за „братски народ“: „Те са наши врагове. Всички онези славяни – българи, сърби и западни украинци, които заедно с фашистка Германия тъпкаха нашата земя, нима можем да ги наричаме „братя“? За какво са ни? Отдавна да са се споминали, ако не ги бяхме подкрепяли“, заяви Жириновски.

 
 
Коментарите са изключени за Един герой с тъмно минало