Наистина добра новина за стволовите клетки – бъдещето на модерната медицина.
Японски учени докладват за първата успешна трансплантация на стволови клетки, извлечени от кожата на пациентка и трансплантирани в очите й.
Благодарение на тази операция частично е възстановено изгубеното зрение на пациентката.
Пациентката, 70-годишна жена, е с диагноза „възрастова дегенерация на макулата“ – най-разпространената причина за загуба на зрението при възрастни хора. Тя се подлага на експериментално лечение през 2014 г. като част от пилотно проучване. Сега приключването му две години по-късно след трансплантацията, учените споделят резултатите, пише ScienceAlert.
Лекарите вземат малък фрагмент кожа от ръката на жената – не повече от 4 милиметра в диаметър – и буквално препрограмират епителните клетки в индуцирани плурипотентни стволови клетки (induced pluripotent stem cells – iPSC).
Тези клетки са способни да се трансформират на почти всеки тип тъкан на организма, включително – и очната тъкан на ретината.
След като клетките са препрогамирани да се превърнат в ретинален пигментен епител (retinal pigment epithelium), те са култивирани в лабораторията, нараставайки като ултратънък лист, който след това се трансплантира зад ретината на пациента.
През цялото време, учените наблюдават поведението на изкуствено отгледаната ретина и колко дълго клетките ще функционират в очите на жената. Трансплантираният участък сраства напълно и сляпата пациентка възстановява частично зрението си.
„Много се радвам, че не възникнаха никакви усложнения след операцията. Но това е само първата стъпка в използването на индуцирани стволови клетки в регенеративната медицина. Ние ще продължим да експериментираме дотогава, докато това лечение не стане достъпно за много пациенти“, каза ръководителят на проекта Масайо Такахаси (Masayo Takahashi) от Института Рикен.