Широко разпространено е вярването, че възрастта на жената е от най-голямо значение за създаването на здраво бебе, а не толкова на мъжа. Това обаче съвсем не е така. Наскоро разпространено проучване доказва, че при възрастните бащи (над 45 години) е много вероятно детето да страда от аутизъм, синдром на дефицит на вниманието, биполярно разстройство, а в бъдеще и злоупотреба с алкохол или наркотици и ниски постижения в училище.
Причината за неприятните последици от късното бащинство се крие в склонността на спермата да развива мутации. Това се случва, защото клетките на сперматозоидите постоянно се делят, и колкото повече го правят, толкова по-вероятно е те да направят грешки. Тези грешки стават все по- вероятни на възраст над 40г.
Последното проучване по темата проследява медицински записи на повече от 2,6 милиона бебета, родени между 1973г. и 2001г., и различните нива на психични проблеми между братя и сестри от един баща. Установява се, че 1% от децата, родени от бащи под 45-годишна възраст имат биполярно разстройство, докато процентът достига до около 14%, когато бащите са над 45 години.
Въпреки данните, не се стресирайте много. Има и ползи от по-късното родителство, като например по-голяма финансова сигурност и емоционална зрялост при отглеждането на детето. Все пак, не отлагайте бащинството твърде дълго, за да не ви мислят за дядото на детската площадка.