Поредната страхотна рецепта от Дарин Стойков (http://fkusno.com)
Тя: „Напоследък не се справям с това да правя лимонада от лимоните, които живота ми поднася“
Аз: „Искаш ли да ти направя лимонов пай“
Тя: „Искам“
И готово. Накратко това е историята на тази рецепта, която всъщност преживя доста, преди да види бял свят и да я покажа в блога. Дългата версия се състои от много четене и преглеждане на рецепти с различни вариации на блат и плънка (или крем), преценяване кое и как и кога. Докато най-накрая смело мога да заявя, че това е моят лимонов пай и с малко повече нахалство ще го нарека първата ми авторска рецепта.
Кулинарните причини са: 1) използвах блат, който досега не срещнах в рецепта за лимонов пай. 2) смело замених плънката, която се пече, с лимонов крем и 3) за да запазя хрупкавият блат от омекване, разделих едното от другото с тънък слой черен шоколад.
Но по-важната причина е, че исках да е наистина нещо специално за ценен и стойностен човек, който в момента има нужда от чаша топъл чай, приятен разговор … и лимонов пай 🙂
Необходимите продукти за блата:
Доверете се на моята интуиция и използвайте продуктите за шотландски маслени бисквити, като намалите количеството наполовина.
Следвайте указанията в горната рецепта, за да направите тестото. Подгответе си форма за пай с къдрави краища и най-добре с падащо дъно, но реално всяка една кръгла тава би свършила същата работа.
С ръце разстелете равномерно тестото по дъното и ръбовете на формата, надупчете добре с вилица навсякъде и след това приберете за 15-20 минути във фризера да стегне.
Печете на силна фурна – 230 градуса или 210 с обдухване за около 20 до 30 минути или докато видите, че се образува красива коричка. За да сте напълно спокойни, може да покриете блата с домакинска хартия и да насипете вътре боб или ориз – така няма да има никаква опасност да се надигне при печенето.
Извадете от фурната и оставете върху метална решетка да изстине напълно.
Необходимите продукти за крема:
В подходяща купа разбийте яйцата, захарта и лимоновия сок. Сложете купата на водна баня и бъркайте непрекъснато докато крема се сгъсти. Ако ползвате термометър, температурата в центъра трябва да достигне 71 градуса. Имайте предвид, че след като се охлади, крема ще стегне допълнително, затова щом се сгъсти и почне да оставя диря при разбъркването – отнемете от водната баня.
Много е важно да не спирате да бъркате и след като сте го свалили от огъня, защото купата ще е още топла и има опасност по краищата да се превърне от крем в сладко-кисел омлет.
Добавете маслото, нарязано на бучки и бъркайте докато се разтопи напълно. Добавете настърганата кора от лимона и покрийте крема с фолио, за да не образува коричка докато се охлажда. Оставете настрана до пълното му охлаждане.
Залейте дъното на опечения и напълно охладен блат с разтопен и темпериран шоколад и оставете да стегне. Сипете лимоновия крем и при желание декорирайте отгоре с малко шоколад, за да подскажете какво се крие по-надолу.
Много много добре върви с топъл чай или чаша ароматно кафе, а най-добре е да се приема като „лекарство за добро настроение“ по едно-две парчета на ден, защото той си е само за нея, за ценния човек, който сигурно вече знае как да прави лимонада от лимоните, които животът й поднася напоследък.
Наздраве! Общото време за приготвяне е горе-долу три часа (с печенето, охлаждането и всичко)