Експериментален ДНК тест е открил мистериозен причинител на заболяване за 48 часа

| от |

nanotechnologist

Джошуа Осбърн, на 14 години, е лежал в кома в болница в американския град Медисън, щата Уисконсин. В продължение на седмици мозъкът му се е пълнил с течност и цяла армия от тестове е била безсилна да намери причината, пише New York Times.

Лекарите са казали на родителите му, Кларк и Джули, че искат да изпробват още един тест с експериментална нова технология. Учените са решили да прегледат мозъка на Джошуа за частици от ДНК с надеждата, че някоя от тях може да принадлежи на патогена, причиняващ енцефалита.

Родителите са се съгласили, въпреки че са били скептично настроени, че тестът ще успее там, където толкова други са се провалили. Но още с първата по рода си процедура учените от Калифорнийския университет в Сан Франциско са успели да установят причината за проблема на Джошуа, и то в рамките на 48 часа. Оказало се, че той е бил заразен с рядък вид бактерия. След идентифицирането й, тя е била отстранена за няколко дни.

Случаят е знак за значителен напредък при поставянето на диагнози. От години учените проследяват ДНК, за да установяват патогени, но досега процесът беше твърде муден, за да даде полезна информация за даден пациент при спешна ситуация.

Експерти посочват обаче, че ще са необходими години на по-нататъшни изследвания, преди теста да започне да се прилага масово, но че може да бъде изключително полезен. Той не само ще може да поставя бързи диагнози на пациенти в критично състояние, но и ще доведе до по-ефективно лечение на заболявания, които трудно се установяват, каквото е, например, лаймската болест.

В случая на Джошуа нито спинална проба, нито дори биопсия са показали причината за състоянието му. Лекарите решили да използват експерименталната ДНК технология и само за два дена машините, извършващи теста успели да отделят поредиците на три милиона фрагменти от ДНК в пробите на Джошуа. Софтуерът разграничил човешките и започнал да сравнява другите гени с наличната база данни. След само 96 минути резултатите се появили на екрана на компютъра.

Цереброспиналната течност на пациента съдържала потенциално смъртоносен вид бактерия, наречена лептоспира. Въпреки че е изключително опасна, тя се повлиява от лечение с пеницилин. Две седмици след започване на пеницилиновата терапия Джошуа вече можел да ходи.

 
 
Коментарите са изключени за Експериментален ДНК тест е открил мистериозен причинител на заболяване за 48 часа