Хората трябва да размислят дали всеки ден да изпиват чаша вино, тъй като ново изследване навежда на мисълта, че за някои от тях дори умерената консумация на алкохол може да е вредна, съобщи ЮПИ.
Дори умерените количества алкохол могат да увеличат риска от инсулт за някои хора, предизвиквайки уголемяване на лявото предсърдие, поясниха учени.
„Уголемяването на лявото предсърдие може да доведе до атриална фибрилация (предсърдно мъждене) – често срещана сърдечна аритмия – заяви ръководителят на изследването д-р Грегъри Маркъс от Калифорнийския университет в Сан Франциско. – Макар да не се отнасят за всички хора, получените резултати би трябвало да обезкуражат онези, които смятат, че пиенето е полезно за сърцето. Някои хора може да са генетично предразположени към атриална фибрилация и в такъв случай алкохолът просто влошава нещата.“
Доскоро редица специалисти смятаха, че атриалната фибрилация се отъждествява с електрични смущения в сърдечната дейност. Д-р Маркъс и колегите му обаче подозират, че атриалната фибрилация е предизвикана от физически промени в сърцето.
Изследването обхванало 5220 участници на средна възраст 56 години от Фремингам, Масачузетс, малко повече от половината от които са жени.
Сърдечната дейност на участниците била следена с помощта на електрокардиограми. Близо 1100 случая на атриална фибрилация били регистрирани въз основа на около 18 000 електрокардиограми, направени за 6-годишен период. Анализът показал, че в 24 на сто случаите връзката между консумацията на алкохол и риска от атриална фибрилация може да бъде обяснена с уголемяване на лявото предсърдие. Макар изследването да не си е поставило за цел да открие причинно-следствена връзка, редовното пиене изглежда увеличава риска от атриална фибрилация. Всеки 10 грама алкохол дневно увеличават този риск с около 5 на сто. Учените констатирали също, че всеки допълнителни 10 грама алкохол дневно са свързани с 0,16-милиметрово увеличаване на размерите на лявото предсърдие.
„Резултатите не непременно оборват тези от други изследвания, които заключиха, че за някои хора ежедневната консумация на чаша вино има благотворен ефект“, отбеляза д-р Маркъс.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of the American Heart Association.