Ако казаното към емигрантите, пресекли границата незаконно, „Ноу България, гоу Търкия“ ни възмущава, то какво да кажем за онези над два милиона българи, които доброволно напуснаха България, чувайки същите думи за бъдещето си в България, дори неказани?
Кое е по-патриотично – да бъдеш следовник на несъществуващите „доброволни отряди“ или да мислиш, работиш и търсиш образ на България, който не събира примитивна териториалност? Никой по света няма да се загрижи за България освен ако ние, самите, не дадем сигнал, първо пред себе си и помежду ни, че искрено искаме в България да идват обратно Българите и търсените „високо-квалифицирани“ чужденци.
България все повече заприличва на гето, свят на инстинкти и сборище на хора, искащи си робството. Спомнете си подмушнатата „дискусия“ за учебниците, която продължава и до днес под егидата „Изберете Българското“, изгонете чужденците.
Не зная дали всички си дават сметка, че пътят назад в себеусещането за ценност се минава бързо, но напред, към добронамерената, потвърдената от света и осмислена позитивна самооценка – същият път се изминава много, много бавно. Че да се обичаш искрено и честно е много по-трудно от това да се самоокайваш или да мразиш самоунищожително.
Не е нужно да си психиатър, психолог или психоаналитик, да си чел (тон-два) книги или да си разсъждавал над темата. Животът е давал и дава всекиму, стига да е опазил своята способност да се самоосмисля и да търси човешкото в себе си.
Праисторическото, животинското, инстинктивното е било и ще бъде в нас, хората, винаги. Въпрос на прочит е кога ще го събудим.
Текстът е взет от Facebook страницата на автора.