Как морските водорасли помагат за разбиването на Енигмата

| от |

Някои митове за военната история са твърде прекрасни, за да бъдат верни. Въпреки това, при най-добрите, след като премахнете мита, остава истинската история, която е не по-малко завладяваща. Такъв е случаят с Джефри Тенди, британски специалист по водорасли, който помага за спечелването на Втората световна война.

Митът за Джефри Танди

Джефри Тенди става известен не през живота си, а чак в ерата на интернет.

Неговата историята, която се разнася из социалните медии, е доста интересна. Той е академик, който работи в Британския музей, и като ботаник, който основно изучава морския живот, се специализира в областта на водораслите, гъбите и лишеите – група, известна като криптограми. Той е тих, непретенциозен учен; един от онези любопитни наблюдатели, които някога изпълваха британските академични среди. След това дойде Втората световна война.

Британската армия отчаяно търси специалисти, които биха могли да разбият секретните кодове на Оста, по-специално германската Енигма. Обърквайки термините „криптогамист“ и „криптограф“, армейците предполагат, че Танди е техният човек.

Така той е привлечена в легендарната селекция от експерти по разбиване на кодове в Блечли парк – работното място на хора като Алън Тюринг. Едва когато стига там, някой разбира каква грешка е станала. Предвид секретността около Блечли парк обаче, армията решава, че е най-добре да оставят Танди там.

Години наред той се мъчи да се справи с новата си работа, допринасяйки малко за общия напредък. Тогава идва денят, когато кодови книги, взети от немска подводница, прогизнали по време на потъването й, се появяват в Блечли.

Всички се страхуват, че книгите са неизползваеми, но Танди прилага своя опит в съхраняването на влажни материали, придобит по време на изучаването на морския живот. Той прави пропитите страници четими и по този начин помогна за разбиването на кода на Енигмата.

Това е една чудесна история и е лесно да се разбере защо привлича вниманието на хората. Но не е вярна. За щастие обаче истинската история е също толкова интересна.

Имението Блечли Парк

Учен и ветеран

Истинската военна кариера на Танди започва в последните дни на Първата световна война, когато служи в Кралската полева артилерия. След войната той завършва специалност Горско стопанство в Оксфордския университет, една от най-престижните образователни институции в света. През 1926 г. той става помощник грижи по ботаника в Британския музей.

В тази роля работата на Танди е преди всичко да води записи, подобно на библиотекар. Той развива умения за боравене и съхраняване на крехки документи, както и за разбиране на различни езици и технически жаргон. Той обаче не е много отдаден на академичната стълба и публикува само няколко статии.

Изграждане на британско разузнаване

Между световните войни Великобритания, подобно на много страни, пренебрегва областта на военното разузнаване. Едва в края на 30-те години на миналия век адмирал Джеймс от Кралския флот, разпознава буреносните облаци, разрастващи се над Европа, и започва да изгражда отдела за военно разузнаване на флота.

По време на Първата световна война Джеймс е бил част от стая 40 – екипът, който дешифрира германските сигнали – и така той осъзнава колко важна може да бъде разузнавателната работа. Така адмиралът започва да работи за изграждането на малкия и пренебрегван Отдел за разузнаване на флота, но въпреки усилията му, до 1939 г. в него работят само 50 служители.

Когато избухва Втората световна война обаче, разузнавателната работа започва с пълна пара. Има внезапна и отчаяна необходимост да се разбере по-добре на какво са способни силите на Оста и какво правят.

Специализирани училища за обучение, от които да се наемат необходимите разузнавателни анализатори, разбира се, няма и затова трябва да се използват други източници. Адвокатът Юен Монтегю и писателят Иън Флеминг са само два примера за мъже, внезапно въвлечени в тази много различна кариера.

Бронзов бюст на Флеминг

Има обаче много критерии, които могат да се използват за определяне на подходящи кандидати. Ясно е, че е необходимо добро образование. Доказан опит в някаква аналитична работа и известен военен опит, за да се разбере по-добре информацията, която постъпва и как тя ще бъде използвана, също би бил полезен.

Това направи Танди идеално подходящ и затова той е привлечен да работи в бързо развиващата се разузнавателна станция в Блечли парк. Това не е инцидент, причинен от объркване на думи, а съвсем целенасочено действие в резултат от уменията и опита на човека.

Вместо да бъде странична фигура, която не може да разбере работата, която върши, Танди е лидер на NS VI – бюро, специализирано в тълкуването на техническия език на чуждестранните военноморски документи.

Екипът е пълен с експерти по езици и библиотечна работа, точно като Танди. Когато други екипи попадат на някакъв жаргонен израз или съкращение, което не могат да разберат, NS VI ще се заеме да идентифицира неговото значение и да предостави най-близкия еквивалент на английски.

Джефри Танди не е случайно в Блечли. А присъствието на специалист по водорасли също така илюстрира много успешно необикновената амалгама от таланти на това място – как експерти от стотици различни области се обединяват, за да разгадаят модерното изкуство на дешифрирането.

Танди и Енигмата

И така, как се появява митът за Танди?

Объркването на думите „криптогамист“ и „криптограф“ може да е започнало като шега сред персонала в Парка. Той идеално се вписва в британското чувство за хумор, където се очаква хората да омаловажават собствените си постижения и да приписват всеки успех на случайността. Идеята за смесване на две неясни специалности и в процеса на правителствен чиновник да изглежда глупав, би била перфектната шега за група експерти по език и математика. Едва по -късно хората започнаха да вярват на историята и по този начин създадоха легендата на Танди.

А наистина ли Танди спасява набор мокри книги? Със сигурност би могъл да го направи – в края на краищата той има уменията да съхранява крехки документи. Този момент от историята обаче е толкова подходяща да бъде легендата, че лесно би могла да е просто част от шегата.

В крайна сметка обаче това няма особено значение. Независимо дали превежда неясни документи или запазва повредени страници с таен код, Танди прави същото като целия персонал на Блечли – прилага своите експертни знания, за да постигне изключителни прозрения и така да помогне за спечелването на войната.

 
 
Коментарите са изключени за Как морските водорасли помагат за разбиването на Енигмата

Повече информация Виж всички