Ралстънизъм: Едно от най-странните здравни движения в историята

| от |

Когато Уебстър Еджърли се появява на сцената в пиеса за Христофор Колумб от края на 19 век, той я изпълнява, изправен на пръсти. Критиците са объркани, но Еджърли – актьор на свободна практика, автор и скоро лидер на изключително успешно здравно движение, известно като Ралстънизъм – вярва, че ако се разхожда по този начин, ще избегне изтичането на „жизнените сили“ на тялото му.

След време той ще напише над 80 книги, кралица Виктория ще е сред читатели му и ще предложи своите псевдонаучни съвети за всичко – от секс (веднъж на всеки 8 дни, не повече) до ходене (избягвайте да ходите по права линия на всяка цена). Той си представя цял град, пълен с негови последователи, и купува недвижими имоти в Ню Джърси точно за тази цел. Също така вярва, че ралстънизмът е ключ не само към здравето, но и към телепатията и други паранормални сили.

Близо милион души следват възгледите му и той дори има пръст в създаването на марката зърнени храни Ралстън. Но днес изглежда, че историята е забравила за този странен човек – и има много основателна причина за това.

Кръстен на известния оратор Даниел Уебстър, Еджърли израства в Масачузетс и посещава Бостънския университет, където завършва право през 1876 г. Въпреки че се интересува от театъра като актьор и драматург, изглежда, че истинското му призвание е да бъде гуру. Същата година, когато завършва, Еджърли основава Здравен Клуб Ралстън – бизнес, посветен на здравето. Той го нарича Ралстън по буквите в името на майка си, Рода Лусинда Стоун, а по-късно го преработва, за да стане акроним на думите режим, активност, светлина, сила, умереност, кислород и природа – всички неща, които Еджърли цени (на английски език: Ralston – Regime, Activity, Light, Strength, Temperation, Oxygen, Nature).

Здравният клуб няма официално местоположение; той съществува най-вече в главата на Еджърли, който също издава и поредица от книги за самопомощ като „Уроци по артистично дълбоко дишане“ и „Сексуален магнетизъм“. Написани под псевдонима Едмънд Шафтсбъри, тези томове са многословни и предлагат съмнителни съвети: младите мъже са посъветвани да лягат с жени, достатъчно възрастни, за да им бъдат баби, и след това да се женят за жени с 20 години по-млади от тях. (Еджърли, вече женен веднъж, се жени отново на 42 години за 18-годишна.) Той също така разпространява нов език, който нарича езика на Адам и обещава, че продължаващото изучаване на неговата мъдрост може в крайна сметка да доведе до силата да се контролират мислите и действията на другите или дори да се постигне безсмъртие.

Тези висши способности, разбира се, са постижими само след закупуването на много от неговите книги, които понякога стигат безумната цена от 25 долара през 1892 г. (около 730 долара днес). Цената обаче всъщност може да допринася за усещането, че съветите му са редки и ценни. Книгите се продават добре, осигурявайки на Еджърли охолен начин на живот. В крайна сметка той привлича над 800 000 ралстъниста и се твърди, че кралица Виктория има пълен набор от неговите произведения. Те се идентифицират като носят черни ленти.

В „Star Ralstonism“, нещо като ръководство за членовете, публикувано през 1900 г., Еджърли пише:

Радостно е, че всички честни лекари, които са изследвали ралстънизма, са негови симпатизанти и го препоръчват или по-скоро го предписват вместо лекарства на своите пациенти. Лекар, който е изследвал тази система и не я подкрепя и използва, може да бъде определен като нечестен и опасен за следване.

Въпреки че видимо е шарлатанин, той успява да привлече вниманието на ключови места. В допълнение към кралските особи, той се сприятелява с Уилям Данфорт, основателят на компанията Пурина; Еджърли отдавна препоръчва пълнозърнеста закуска – изненадващо рационална част от иначе безумните му съвети – и Данфорт вярва, че платеното му одобрение ще помогне за продажбите. Така Зърнена закуска Ралстън излиза в продажба през 1898 г. и… става достатъчно успешна, за да реши Дамфорт да се обедини с Еджърли в търговската мрежа и да създаде компанията Ралстън Пурина през 1902 г.

Уилям Данфорт

За съжаление, вярванията на Еджърли не винаги са били добронамерени: той е привърженик на евгениката, а книгите му често подкрепят расистки идеи, като например съветът всички, които не са от европеидната раса, да се кастрират. Основен принцип на ралстънизма е и идеята за чисто европеидна „нова раса“, която може да живее до 100 години и без болести. Стремежът му към „превъзходен“ човек скоро го отвежда в Ню Джърси към проект, дори по-амбициозен от поредицата му книги – той иска да основе паство.

Години наред Еджърли се мести от място на място – от Масачузетс до Топика, Канзас, до Вашингтон. През 1894 г. той започва да изкупува земя близо до фермерската общност на Хоупуел, Ню Джърси, с цел да създаде цял град с последователите си. Той си представя 400 къщи, 6 ферми и 6 имения, включително това, което вече е закупил, реновирал и кръстил именито Ралстън. Извисяваща се във викториански стил, къщата на 2508 квадратни метра разполага с истински лабиринт от коридори, а третия й етаж е посветен на класни стаи за уроци по красноречие. Стълбището от общо 72 стъпала е изградено с мисъл за оркестър от 36 души – по един музикант през стъпало. Отпред изящни дървета от Япония, Норвегия и Китай само добавят към екзотичната естетика.

Въпреки успеха на книгите обаче утопията Ралстън не успява да отговори на очакванията. Парцелите в Хоупуел са скъпи дори за клиентите му от висшата класа, а наблизо има малко възможности за работа -затова само 25 от тях са продадени. Още по-лошо, опитът му да се сприятели с жителите на града не върви по план: след като Еджърли построява резервоар за вода в имота си, който захранва района, жителите се оплакват, че водата има отвратителен вкус. Резервоарът наистина е пукнат и пропускайка замърсяване. Скоро Еджърли е обявен за нежелан в Хоупуел и е принуден да се премести в Трентън, където живее до смъртта си през 1926 г.

* * *

Ралстънизмът до голяма степен избледнява като събитиве в историята, докато една студентка по археология Джанет Сикс не отсяда в имението Ралстън през 90-те години. Къщата е притежание на нейни приятели, след като преминава през многобройни ръце. Тя започна да проучва историята на най-скандалния му собственик и написва дисертация за живота му. Името на Еджърли се връща в центъра на вниманието, но Ралстън Пурина изглежда вече не изпитва същата симпатия към радикалния расист – той не се споменава никъде в официалната история на компанията; има само неясни препратки към някой си „Доктор Ралстън“, един от псевдонимите на Еджърли. Компанията е закупена от Нестле през 2001 г. и името е променено на Нестле Пурина.

 
 
Коментарите са изключени за Ралстънизъм: Едно от най-странните здравни движения в историята

Повече информация Виж всички