Квантовото безсмъртие: Голямото ново объркване в интернет

| от |

Кратко видео, върлуващо, разбира се, в TikTok, обърква по особено опасен начин хората относно т.нар. квантово безсмъртие и ги кара да смятат, че то може да им предоставя възможност да живеят вечно.

„Квантовото безсмъртие предполага, че всъщност никой никога не умира; че съзнанието никога не изживява смъртта [както тялото]“, казва водещата на подкаста Your One Black Friend Джоли Моли в TikTok. „Вместо това, когато умрете в една вселена, съзнанието ви просто се прехвърля в паралелна вселена и така продължава да съществува.“

@joli.artist #mandelaeffect #apocalypse #atworldsend #quantumphysics #quantumimmortality #ChimeHasYourBack #manyworlds ♬ Horror, suspense, weirdness, ghost, UFO – Zassh

Джоли развива разсъжденията си – които са повече в областта на научната фантастика, отколкото в тази на реалната наука – с твърдението, че съзнанието на хората може да се прехвърли от свят, в който се е случило някакво апокалиптично събитие, заличило целия живот, (тоест, от свят, в който са умрели) в такъв, където то не се е случило (тоест, не са умрели).

По-нататък тя казва, че апокалипсиси се случват постоянно, като например изтребването на динозаврите преди 65 милиона години, и изтъква като доказателство за теорията за мултивселената, че такова разрушително събитие не се е случило междувременно.

Макар че е хубава (и ужасяваща, ако наистина я обмислите), има ли нещо вярно в мисълта, че никога няма да умрете, а просто ще преминете във вселена, в която не сте умрели?

Max Planck (1858-1947)

Макс Планк е смятан за бащата на квантовата теория

Идеята за квантово безсмъртие се върти от известно време из нета и се разглежда от една страна като непроверима глупост, а от друга – като интересен мисловен експеримент. Както при всички подобни истории – най-лесно е да се върнем към котката на Шрьодингер.

Според Копенхагенската интерпретация на квантовата механика частиците могат да съществуват в „суперпозиция“ от няколко състояния едновременно. Когато обаче частицата бъде наблюдавана или измерена, тази позиция се разрушава и тя приема едно от възможните си състояния.

През 1933 г. Шрьодингер предлага популярния си мисловен експеримент, който според него показва абсурдната природа на това събитие, като вместо частица главната роля се играе от котка. В експеримента му тя е поставена в кутия с радиоактивен материал, който има вероятност 50/50 да се разпадне за един час и да бъде засечен от гайгеров брояч, който ще разбие флакон с отрова и ще убие котката.

Проблемът, както го вижда Шрьодингер, е, че в продължение на един час в тази кутия – докато резултатът не бъде „измерен“ чрез отваряне на кутията и поглеждане на животното – котката е едновременно жива и мъртва.

Едно от решенията на така изложения проблем – известно като „интерпретация на многото светове“ – заобикаля парадоксалния елемент в проблема, като казва, че се случват и двата резултата. В тази хипотеза всички възможни резултати от квантовите измервания се случват в много, вероятно безкрайно много, паралелни вселени.

Теорията, разбира се, е критикувана, че не подлежи на доказване – вселените не могат да взаимодействали помежду си, което прави проверката невъзможна – а понякога и като „една от най-невероятните и нереалистични идеи в историята на науката“.

Предложен е обаче един тест на тази теория, известен като „Квантовото самоубийство“. И с име като това разбирате колко лесно би било да се тълкува погрешно от мнозина като доказателство, че безсмъртието е реално…

В него ролята на котката на Шрьодингер се играе от човек. Съществуват различни версии, като любимата на попкултурата е „квантовият пистолет“.

В експеримента с „квантовия пистолет“ пистолетът е пригоден така, че да изстрелва куршум в зависимост от два възможни спина на квантова частица: ако се измери, че частицата е в едното положение, пистолетът ще стреля, а ако е в другото, ще има само щракване на спусъка без изстрел.

След това експериментаторът стреля с квантовия пистолет към чувал с пясък, при което ще се чуят смесица от взривове и щраквания. Ако обаче след това пистолетът бъде насочен към самия експериментатор от асистент – който може да го убие по такъв начин, че той да умре, преди да научи резултата от измерването на частицата – ще се случи нещо друго, според интерпретацията на многото светове.

„Тъй като има точно един наблюдател, който има възприятия както преди, така и след натискането на спусъка – се казва в статия по темата – и тъй като то настъпва твърде бързо, за да бъде забелязано, прогнозата [според таз интерпретация] е, че ще има празно щракване със 100 % сигурност„.

Наблюдателят, които е срещу цевта, ще наблюдава само щраквания: ще чува щракване след щракване, може би със спорадично стреляне с пистолета по чувалите с пясък, за да се покаже, че работи. Но след като бъде насочен отново към главата му, пак ще чува само щраквания.

Това не означава, че този човек оцелява от гледна точка на всички останали наблюдатели. Всеки път, когато системата се срива, изстрелът се изстрелва и не се изстрелва, според интерпретацията на многото светове. Така че в повечето от тези много светове експериментът завършва с мъртъв човек на пода на лабораторията, докато от гледната точка на една от много версии на експериментатора в различните светове всичко, което е направил пистолетът, е да щракне…

За съжаление, информацията от този експеримент би била полезна само в света, в който експериментаторът оцелява, докато в останалите един учен просто умира глупаво.

Тази експериментална постановка, подобно на ситуацията с котката, е предназначена за мащабиране на квантовите резултати до по-понятни размери. Въпреки че някои – включително създателят на интерпретацията на многото светове Хю Еверет, който вярва в нея до смъртта си – смятат, че това гарантира безсмъртие на човек, все още има много ефекти на квантовата механика, които не разбираме.

Например не е ясно защо – освен при много специфични експериментални обстоятелства – съзнанието ви би се прехвърлило в друг свят, само защото сте мъртви в този. Макар че може да ви успокоява, че има и друг вас, който не е умрял, каква е причината да вярваме, че съществувате само в този, в който сте жив, а не сте само труп, който трябва да бъде разчистен във вселената, в която сте се застреляли.

Накратко: Не залагайте живота си на квантовото безсмъртие.

 
 
Коментарите са изключени за Квантовото безсмъртие: Голямото ново объркване в интернет

Повече информация Виж всички