Китайски луноход откри „мистериозна колиба“ от тъмната страна на Луната

| от |

От откриването на колелото през откриването на нови земи до първата ни визита в космоса, любопитството на човека е било ограничено единствено от технологията му. И въпреки че Америка, както знаем, е първата страна, която изпраща човек на Луната, Китай наскоро стана първата страна, която изпрати кораб на тъмната страна на спътника ни.

И този кораб току-що откри „мистериозна колиба“.

Китайският марсоход Yutu 2, задвижван от слънчева енергия, заснема обекта с форма на куб през октомври, докато изследва кратера Фон Карман. След като каца върху лунния апарат Chang’e 4 през януари 2019 г. като част от четвъртата мисия на Китай до Луната, марсоходът излъчва обратно изображения.

Според CBS News, самото Китайско национално космическо управление описва обекта като „мистериозна хижа“ или „мистериозна къща“, когато програма й „Our Space“ обяви откритието на 3 декември 2021 г. Въпреки че учените не вярват обектът да е направен от извънземни, те се забавляват, докато обмислят алтернативите.

„Беше ли дом, построен от извънземни след аварийното кацане?“, се шегува „Our Space“ в съобщението си. „Или е старият космически кораб на нашите предшественици, които са изследвали тази част на Луната?“

Откакто се разполага на Chang’e 4 преди 3 години, роувърът тръгва на северозапад през лунната повърхност, за да снима и анализира находките си.

Снабден с проникващи в земята радарни сензори и панорамни камери, умният роувър забелязва неравномерност със странна форма на 80 метра разстояние на 36-ия лунен ден от мисията си. В дните на Земята откритието е направено на 29 октомври 2021 г., като контрастът между изключително хомогенния черен фон на космоса и изразената структура, стърчаща от хоризонта, оставя експертите в почуда.

Тогава те пренасочват роувъра към обекта, за да го проучат повече. На Yutu 2 обаче ще му отнеме два до три месеца, за да стигне до „хижата“, тъй като се изключва, когато слънцето е директно над него, за да се предпази от прегряване – и, разбира се, спира, когато изобщо няма светлина. Междувременно експертите разсъждават.

Ако не е нещо, оставено от напреднала цивилизация, изглежда, че „мистериозната колиба“ вероятно е огромен камък.

Структурата е разположена близо до голям кратер, което кара експертите да смятат, че изпъкналата формация се е създала по време на метеоритно събитие. Въпреки че никой не може да знае със сигурност, докато Yutu 2 не пристигне, за да разгледа обекта по-подробно, многото мистерии на Луната често се решават с прости обяснения.

ChangE-4, Yutu-2 (cropped)

Yutu-2 

В крайна сметка роувърът Yutu 2 вече направи някои интригуващи открития по време на дългогодишното си гости на спътника. През август 2019 г., например, той се натъква на вещество, което китайските служители описват като „гелоподобно“. Оказва се, че е стъклен материал, създаден от някакъв удар. Според списание Nature Astronomy, веществото се е появило преди малко по-малко от 1 милион години, когато метеорит се разбива в лунната повърхност.

След това през февруари 2021 г. е направено още едно странно откритие, когато Yutu 2 намира серия от издължени скални парчета, описани като „километражни камни“ – отново причинени от удар.

В крайна сметка обаче тази работа е именно това, което е предназначен да направи роувърът: да намира аномалии и да изпраща обратно информация за тях, които учените да анализират. Yutu 2 вече използва своя проникващ в земята радар, за да направи това, събирайки отразени магнитни вълни, за да създаде информативни данни за многото слоеве на космическото тяло.

Междувременно двойката камери на роувъра вече е заснела забележителен набор от снимки. Тъй като далечната страна на Луната никога не е обърната към Земята и е видяна за първи път от човешките очи, чак когато космическият кораб на Съветския съюз Луна 3 обикаля Луната през 1959 г., тези нови висококачествени изображения привличат силно вниманието на учените.

В крайна сметка роувърът Yutu 2 и спускаемият апарат Chang’e 4 са прекарали вече повече от 1000 земни дни на тъмната страна на Луната – надминавайки няколко пъти рекорда на Луноход 1 на Съветския съюз от 321 дни. В момента в 37-ия си лунен ден се очаква роувърът да започне да излъчва снимки отблизо на „мистериозната хижа“ в началото на годината.

 
 
Коментарите са изключени за Китайски луноход откри „мистериозна колиба“ от тъмната страна на Луната

Повече информация Виж всички