Животните се страхуват от звука на хората повече, отколкото на лъвовете

| от |

Човешките гласове плашат дивите животни в националния парк „Крюгер“ в Южна Африка повече от ръмженето на лъвовете или дори от изстрели. Излиза че дори в националния парк ние вероятно сме по-голямата заплаха: лъвовете убиват само което могат да изядат, докато някои хора ще убият цял носорог, за да могат да превърнат рогата му в лекарства, които не действат.

В „Книгата на Мерлин“ детският писател Т. Х. Уайт отбелязва, че хората са по-страшни за животните от тигрите като изтъква склонността ни към война. 80 години по-късно вече имаме научно потвърждение за наблюдението на Уайт, макар че този път изследователите ни сравняват с „царя на зверовете“.

„Обикновено си мислим, че на върха на хранителната верига са големите хищници“, казва в изявление авторът на изследването д-р Лиана Занет от канадския Западен университет. „Но това, което ни интересува, е уникалната екология на хората като хищници в животинската система – защото ние сме супер смъртоносни.“

„Обикновено, ако сте бозайник, няма да умрете от болест или глад“, казва колегата му д-р Майкъл Клинчи, което може да се предположи, че е успокояващо. „Факторът, който всъщност ще сложи край на живота ви, ще е някакъв хищник, и колкото по-голям сте, толкова по-голям ще е хищникът, който ще ви довърши. Лъвовете са най-големите групово ловуващи сухоземни хищници на планетата и следователно би трябвало да са най-страшните. Затова сравняваме страха от хората и от лъвовете – за да разберем дали сме по-страшни от най-страшния ни колега ловец.“

Занет, Клинчи и колегите им пускат записи на лъвове, човешки гласове, лай на кучета и изстрели от огнестрелно оръжие на 19 вида бозайници в националния парк „Крюгер“, където се намира една от най-големите популации на лъвове в света. Като контролна група са използвани звуци от птици.

Може да се очаква, че изстрелите ще предизвикат най-голям страх, защото те са основната опасност – едва ли много хора се борят с голи ръце със слоновете. Когато в парка се използват ножове, обикновено е в комбинация с кучета, които гонят животните към ловеца.

Изследователите са използвали радио- и телевизионни записи на четирите най-популярни езика в региона, като ги пускат на разговорна сила. За звука на лъвовете те избират ръмжене, с което животните разговарят с останалите от прайда, а не класическият в представите ни лъвски рев.

Реакциите са заснети, когато животните слизат на водопои. „Поставихме камерата в метален шкаф заради хиените и леопардите, които обичат да ги гризат“, казва Занет. След една драматична схватка обаче дори и това се оказва недостатъчно: „Една вечер записът на лъва толкова ядоса слона, че той се нахвърли и просто разби цялото устройство.“

Въпреки разгневените слонове екипът събира достатъчно наблюдения, за да установи, че вероятността животните да избягат от водоема, когато чуят хора, е два пъти по-голяма от тази на лъвовете и го правят 40% по-бързо. Като изключим слоновете и дивите кучета, при всички видове е по-вероятно да избягат от човешкия глас, отколкото от гласа на лъвовете, въпреки че при някои видове разликата не е значителна. Нещо повече, когато слоновете бягат уплашени от човешки гласове, реакцията е по-бърза. Оръжията и кучетата се оказват по-малко плашещи от лъвовете, макар и не много.

„Съществува идеята, че животните ще привикнат към хората, ако те не ги ловуват. Но ние показахме, че ситуацията не е такава“, казва Клинчи. Програмите за опазване на природата биха могли да вземат това предвид – ако животните се страхуват от бъбривите туристи повече, отколкото от лъвове, кучета или изстрели, дори фотографите могат да застрашат техният мир.

Откритията обаче могат да имат и положителна страна. Екипът планира да проучи възможността за поставяне на специални звукови кутии, които да отблъскват застрашените видове от местата, където те са особено застрашени – предимно бракониерски зони.

„Мисля, че разпространението на страха в цялата общност на бозайниците в саваната е истинско доказателство за въздействието, което хората оказват върху околната среда“, казва Занет. „Не само чрез загубата на местообитания, изменението на климата и изчезването на видове. Дори самото ни присъствие в този пейзаж е достатъчен сигнал за опасност, за да реагират те наистина силно. Те се страхуват от хората, много повече от всеки друг хищник.“

 
 
Коментарите са изключени за Животните се страхуват от звука на хората повече, отколкото на лъвовете

Повече информация Виж всички