Какво премълчавал „Гласът на Америка“ – как съветската пропаганда представяше САЩ и преписваше собствените си грехове

| от |

След края на Втората Световна война идва ред и на спускането на булото за Студената война. През последните няколко години ставаме свидетели и на така наречената хибридна война, която не просто съществува и се стреми да изкривява и дисциплинира истината, но и да манипулира обществото, за да наложи своята гледна точка. Оказва се, че дори това не е нещо ново, а напротив – стара тактика, с която се подкопават качествата на едната страна за сметка на другата.

По тази причина обръщаме внимание на издание „Свят“ и ноемврийския брой от 1948 г. Авторът е решил да остане неизвестен, но да открие дупките в западната пропаганда и по-точно – „Гласът на Америка“, който, забележете, идва директно от Уолстрийт. Подозираме, че тогава Сорос още не е бил прицелен като враг номер 1 на Тутраканската селищна система, тази позиция завинаги е заета от Роналд Рейгън.

Възмутените редактори на родното издание не могат да приемат факта, че американските жители се радват на по-добър живот, следователно започва една сериозна и особена игра с цифрите. Нека започнем от факта, че американския работник бил достатъчно щастлив и доволен от факта, че имал собствен автомобил и собствена къща.

Към това се радвал на градина, работеща кухня, включваща дори пералня и миялна машина – елементи, които ще започнат да се представят едва през 60-те години на миналия век в СССР, по-същото време горе-долу идва и още едно чудо в технологията – тоалетната хартия. Въпреки това, родните автори не спират да се смеят на САЩ и факта, че страната не просто изпреварва, а буквално унижава СССР.

Изданието се смее на така наречената американска мечта и факта, че е необходимо само единият родител да работи, за да издържа семейството си и съпругата започва работа едва при спешна необходимост или евентуално при нуждата от по-голяма къща.

Статистиката, която и родните издания признават е, че заплатата на работещия американец се е увеличила около 2.5 пъти и това позволява на жената в семейството да не работи. На фона на другото изследване, което по-същото време показва, че нито мъжете, нито жените, имат заплащане, когато трябва да работят по проекти на партията и най-отличилите се могат да се радват на почетна значка за своето робство, но американците със сигурност са по-зле, отколкото изглежда. И тъй като статистиката може да говори много, а положителните страни на американския гражданин са твърде много, родните пропагандни издания се насочват към анализа на Джон Гънтър.

Той споделя, че в САЩ са генерирани приходи от близо 1.3 милиарда долара за конни надбягвания. През следващата година било отхвърлено предложение за инвестиране на 100 милиона долара за изследване и лечение на рака. Междувременно не трябва да забравяме, че специализирани лечебни заведения, особено детски такива, започват да се появяват в последните месеци от управлението на Горбачов, преди това няма много познания за този вид заболяване.

По същото време става ясно, че националния доход на САЩ през 1946 г. е изчислен на 158 милиона долара, но едва 1 на 34 американци преминава прага с годишен доход от 7500 долара. До тук добре, но нека обърнем внимание на статистиката и тъй като някои източници показват БВП в малко по-различни периоди, обръщаме внимание на тях.

БВП на СССР през 1870 г. е 943 долара на глава от населението на година. По същото време САЩ разполага с около 2445 долара. През 1993 г. БВП на СССР е 1488 долара, докато в САЩ вече е 5301 долара. През 1950 г. се наблюдава ръст от 2834 долара, но в САЩ е достигнало главоломните 9561 долара. С други думи, величието и трагедията, които се описват от издание „Свят“, стоят много далече от истината. При всеки следващ период, статистиката продължава в същия стил – винаги стойността продължава да е двойно по-висока в САЩ.

Най-забавната лъжа е, че повече от 50 на 100 от американските семейства имали месечен доход по-малък от 122 долара. Ако се чудите откъде се ражда тази идеология, просто проверете какви са заплатите в Народна Република България по същото време. Американският народ имал най-доброто здравеопазване, но междувременно повече от 40 на 100 не били привикани за военна служба по време на Втората Световна война.

Покер, уиски и жени – единствените идеали на младежите в САЩ, ако вярваме на същото издание.

Това очевидно трябва да е някаква форма на грях, след като Сталин мобилизира всяко едно същество, което може да носи оръжие. Друга любопитна статистика е, че всеки 4-ти американски войник, който се е завърнал от Берлин в края на Втората Световна война, бил болен от венерически болести. Разбира се, гордият СССР изобщо не споменава за зверствата, извършени в Германия от Червената армия.

След завръщането на последните, венерическите болести са били последния им проблем. По думите на родното издание, повече от 3 милиона души не са посещавали училище, малко повече остава за СССР, при това за лагерниците в тяхната Гулаг система.

Ако обичате да се забавлявате с красива статистика. Виждате ли, американците харчели около 1.2 милиарда долара за бижута. Имало около 160 различни номера на женски обувки, достъпни на пазара, докато междувременно ще открием, че съветското население няма дори толкова обувки на пазара. Обърнете внимание, че през 1946 г. 40% от всички американски семейства нямали вана или душ в своите домове.

Около 35 на 100 от къщите в САЩ не разполагали с вътрешна тоалетна или течаща вода. Не сме сигурни за този процент, но нека не забравяме, че в момента това е актуалната статистика на Руската федерация по брой на тоалетни и свързаност към градската канализация.

Американският народ, пише изданието, черпи своята мощ от пуритански традиции и най-вече от 24-те милиона римокатолици. И обърнете внимание, че всяка трета сватба завършвала с развод. Причината да липсват разводи в СССР е само една – санкциите са толкова жестоки, че разводът остава в длъжностна характеристика и разведеният е отбягван като чума. От друга страна не можем да игнорираме и факта, че точно в този период СССР може да се прослави с достатъчно изневери и насилие, но статистиката просто не отразява това.

През 1945 г. в САЩ се консумирали близо 190 милиона галона твърд алкохол. По актуални данни за Руската федерация, през 2019 г. са изпити близо 595 милиона галона твърд алкохол. Не искаме да сме лоши пророци, но очевидно тази тенденция не е надграждана с годините, а наследена и надграждана.

Следователно, споделя родното издание, „Гласът на Америка“ е премълчал твърде много и очевидно се стреми да запази своите кирливи ризи в тайна, докато СССР и Източния блок не просто се извисява в икономическото си състояние, но тепърва трябва да пусне и производството на тоалетна хартия.

 
 
Коментарите са изключени за Какво премълчавал „Гласът на Америка“ – как съветската пропаганда представяше САЩ и преписваше собствените си грехове

Повече информация Виж всички