СЗО актуализира препоръките си за лечение на психични заболявания

| от |

Световната здравна организация (СЗО) току-що обяви важни актуализации на своите насоки по Програмата за действие в областта на психичното здраве (mhGAP), които включват нови препоръки за лечението и грижите за психични, неврологични и свързани с употребата на вещества разстройства. Ето обобщение на основните моменти и защо те са важни.

Какво представлява mhGAP?

Програмата на СЗО стартира за първи път през 2008 г., а през 2010 г. се появява първото ръководство за интервенции с препоръки за лечение и грижи за хора с психични, неврологични и свързани с употребата на вещества състояния. След това тези препоръки са актуализирани отново и публикувани в ръководство през 2015 г.

По същество насоките имат за цел да подпомогнат държавите в капацитета им да се справят с нарастващата тежест на тези състоянията сред тяхното население. В целия свят те имат значителен принос за общата заболеваемост и преждевременната смъртност с ред обществото. Още по-лошото е, че според оценките над 70% от хората, живеещи с тях, нямат достъп до подходящо лечение или грижи за своите нужди.

Ето защо насоките на СЗО са толкова важни. Те имат за цел да помогнат на лекарите, медицинските сестри и другите здравни специалисти, както и на политиците и специалистите по планиране на здравеопазването да отговорят на тези нужди.

„В продължение на 15 години mhGAP играе жизненоважна роля в подобряването на достъпа до основани на доказателства психологически интервенции и лекарства за лечение и грижи за хора с психични, неврологични и свързани с употребата на вещества разстройства. Като се има предвид нарастващата значимост на психичното здраве, това ръководство, основано на доказателства, е по-важно от всякога в подкрепа на работещите в първичната здравна помощ за лечение на хора подобни разстройства“, обяснява в изявление Девора Кестел, директор на СЗО за психично здраве и злоупотребата с вещества.

Новото ръководство включва 30 актуализирани препоръки и 18 нови, наред с 90 съществуващи препоръки, които са утвърдени и продължават да бъдат насърчавани.

Нови препоръки за тревожните разстройства

Тревожните разстройства понастоящем са най-разпространените психични разстройства в света, като през 2019 г. от тях ще бъдат засегнати около 301 милиона души. Статистически се оказва, че жените са по-засегнати от тях, отколкото мъжете, но само един на всеки четирима души с такова получава лечение.

Новият mhGAP съдържа следните препоръки:

  • Психологически интервенции, основани на когнитивно-поведенческа терапия (КПТ), трябва да се предлагат на възрастни с генерализирани тревожни разстройства и/или панически разстройства. Такива интервенции могат да се предлагат по различни начини, включително онлайн, лично, в групи или чрез самостоятелни процедури.
  • При възрастни с генерализирано тревожно и/или паническо разстройство следва да се обмислят техники за управление на стреса.
  • При възрастни с генерализирани тревожни и/или панически разстройства следва да се обмислят лечения като селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI), вид антидепресанти.

Психологически и психосоциални интервенции

mhGAP предлага и нови препоръки за психосоциални интервенции за лицата, полагащи грижи за хора с психоза или биполярно разстройство, както и нови препоръки за психосоциални интервенции при алкохолна зависимост, употреба на наркотични вещества, психоза, деменция и деца и юноши с нарушения в невроразвитието, включително аутизъм, ХРНВ и церебрална парализа.

Други препоръки

Във всички насоки използването на цифрови интервенции се появява често и се препоръчва за лечение на хора, изпитващи разстройство, свързано с употребата на алкохол, тревожност, стресови състояния, разстройства, свързани с употребата на наркотици, и самонараняване и самоубийство.

Съществуват и различни препоръки срещу употребата на валпроева киселина (натриев валпроат), лекарство, използвано за лечение на епилепсия и биполярно разстройство, при определени обстоятелства, например при хора, които се опитват да забременеят. Това е така, защото лекарството може да доведе до по-висок риск от вродени дефекти, ако се приема по време на бременност.

mhGAP препоръчва също така повече нефармакологични интервенции за хората, живеещи с деменция. Те включват насърчаване на пациентите да правят повече физически упражнения и да се включат в КПТ, когнитивно-стимулираща терапия и когнитивно обучение.

В крайна сметка новите насоки трябва да помогнат на държавите да въведат в действие уроците, научени през 15-те години на инвестиране в намаляването на различията в лечението на хората, живеещи с психически заболявания. Да се надяваме, че в бъдеще повече хора ще се възползват от такива възможности.

Пълният списък с препоръки е достъпен тук (английски език).

 
 
Коментарите са изключени за СЗО актуализира препоръките си за лечение на психични заболявания

Повече информация Виж всички