Студена е зимата само в Сибирска Русия – студената европейска зима може и да не се случи

| от |

След като все повече страни в Европа твърдят, че предстои да посрещнем една много студена зима, решихме да обърнем внимание на някои от основните факти. Наистина животът без отопление може да се смята за особен бич, но преди изобщо да се върнем към старото огнище, нека обърнем внимание на фактите.

Според световната статистика, едно от най-студените места в света може да се открие именно в Русия. Сибирският студ е част от всекидневието на местните жители. Зимните температури там могат да достигнат до -60 градуса по Целзий, което прави живота немислим за всеки посетител, но хората са свикнали отдавна с тази идея.

Хората, които пътуват до Якутск знаят, че Източен Сибир започва своята прохладна прегръдка още от Москва. Едва ли някой би искал да живее там. Само сибирците могат да приемат подобни условия за нормални. На първо място е интересно, че дори и суровата зима има някои изисквания. Повечето сгради са строени на високи бетонни платформи с височина около 2 метра.

Причината е, че докато зимата наистина е непростима в Яркутск, лятото може да достигне температури от 40 градуса по Целзий, разтапяйки горния слой лед и сняг и превръщайки всичко с една неизбежна кал. Ето защо всяка една сграда се строи на допълнително подсилена бетонна площадка. Според изследване в Сибир около 1500 метра под морското равнище замръзва, а това подсказва, че изискването за строеж е наистина безмилостно.

Липсата на какъвто и да е климат, както и няколко месеца за размразяването на земята, прави фермерското занимание скромно и кратко – едва няколко  седмици от лятото. Имайки предвид тези специфики на климата, подготовката за едно погребение изисква няколко дни, затопляне с гориво и едва тогава започва копаенето. Освен гориво, някои гробари използват дори нажежени въглища, които трябва да отпуснат замръзналата пръст. Зимата в Източен Сибир е толкова красива, че малцина изобщо искат да се показват навън – туристите могат да се наслаждават на студа само и единствено през прозорците. Как обаче се живее?

Нека започнем с факта, че всички се опаковат изключително добре в топли дрехи. Тук зимното дълго яке струва около 1500 долара – якето на Путин за 12 хиляди евро също може да топли точно толкова добре. Заплатите в Яркутск са обикновено около 600 долара, а това означава, че повечето жители много често звънят на банките за кредит, за да си купят якета – забравете за ипотеките за жилище, ситуацията е съвсем различна. Повечето сибирци знаят, че единственото спасение е кожа от арктическа лисица или заек, но за съжаление не искат да убиват животните, а и понякога не могат. Онези производители, които все пак доставят такива, посочват двойни и тройни цени.

Защо толкова много хора са готови да пожертват нормания си начин на живот и да живеят на това място? Отговорът идва с откритията на злато и други минерали още през 1937 г. По това време е ясно, че Сталин има много висока нужда от ресурси и всичко, което е ценност за запада, започва да се добива. Климатът е само една дълбока подробност. Изпращат се враговете на народа, които нямат абсолютно никаква стойност. До днес същите мини продължават да оперират и да се модернизират.

Пристигат хора не само от Русия, но и експерти от цял свят. Малкият град Оймакьон, който често носи рекордите за най-студеното място в света – обитавано такова, най-вероятно ще изчезне завинаги. Руснаците често напомнят, че най-вероятно е още по-студено, но живакът няма как да падне още по-надолу. За миньорите това не е проблем, те работят на горещина, все пак под земята се достигат температури от -15 и -20 градуса по Целзий. Мнозина признават, че усещането е за лято в мините, но само там. Какъв е животът? Освен обличането около половин до един час, преди да се напусне домът, мнозина не виждат това за някакъв проблем – температурите могат да бъдат издържани след известен престой.

Градове като този определено доказват, че човешкото същество може да оцелява и на някои от най-безумните температури. Най-студеният град в Европа, който носи титлата за ниска температура е Рейкявик. Исландците се радват на високи температури от 7 градуса по Целзий, докато ниските са около 1.9 градуса по Целзий. На второ място откриваме, че Хелзинки е достигал температура от 9.1 градуса по  Целзий, докато някои от ниските са 1.4 градуса по Целзий. Осло през зимата може да достигне температура от 9.6 и пада до 2.4 по Целзий. Тоест повечето са положителни температури, които със сигурност могат да гарантират точно това. В Източна Европа се оказва, че всички най-студени градове са реално руски и там климатът не е изненада.

На фона на всичката тази информация можем да разгледаме и родната София. Според тазгодишните измервания от 2022 г. столичани са виреели на -15.9 градуса, докато рекордьор остават Самоков с -23 градуса. Обикновено падането на температурите до такива нива се случва през януари и все пак е доста далече от сибирските студове.

Oymyakon, Sakha Republic, Russia

Каква точно е оптималната човешка температура? Благодарение на различните химични процеси в тялото, придружени с метаболизма, могат да повишават температурата на тялото до 37 градуса. Повечето птици и бозайници също се доближават до 35-40 градуса по Целзий. Мозъкът поддържа температура между 36.6 и 37 градуса по Целзий.

За да не достигаме в крайности, тялото се регулира и понякога отделя топлина, а друг път пот, която трябва да ни охлажда в по-горещите дни. По този начин се регулираме достатъчно добре и успяваме да виреем. Логично е, че когато дойде зимата, спокойно можем да носим малко повече дрехи от необходимите, с които да поддържаме правилната температура, включително и стайната такава.

Разбира се, зимата има и своите позитиви и качества, тогава кислородът е по-сгъстен, позволява ни по-сериозно насищане на кръвта и ако се движим, то най-вероятно горим и повече калории. Всичко това определено допринася за здравето в дългосрочен план.

Разбира се, никой не желае да живее у дома си на отрицателни температури, но страхът от свирепа и дори немислима зима, започва бавно и сигурно да се изпарява. Фактите са налични – всяко едно жилище, с по-добра дограма и евентуално изолация, може да се справи далеч по-лесно и добре с температурните разлики. Достатъчно е селектирането на правилно облекло и нищо повече.

 
 
Коментарите са изключени за Студена е зимата само в Сибирска Русия – студената европейска зима може и да не се случи

Повече информация Виж всички