Kак Европа научи къде отиват птиците през зимата и забележително безумните теории преди това

| от |

Векове наред хората в Европа всъщност не са знаели къде отиват птиците през зимата.

Вината не е тяхна, има много неща, които им пречат да разследват това любопитно масово изчезване на толкова голяма част от животинския свят – трудно е човек да се съсредоточи върху птиците, когато същевременно се опитва да не умре от чума.

Phoenicurus phoenicurus San Michele all'Adige

Градинска червеноопашка

Основната теория, която датира чак от времето на Аристотел и Древна Гърция, е, че птиците през зимата спят зимен сън и че градинските червеноопашки се превръщат през студените месеци в червеногръдки, а градинските коприварчета се превръщат в черноглави коприварчета…

Erithacus rubecula with cocked head

Червеногръдка

Колкото и странни да са тези теории, те са някак си за предпочитане пред някои други – като например тази на английския учен от 17 век Чарлз Мортън. Той вярва, че през зимата птиците отлитат на Луната като летят в продължение на 60 дни с 201 километра в час… Трябва да отбележим все пак, че Чарлз живее в един век, в който човек може спокойно да каже „къде да идат птиците, ако не на Луната?“ и да запази позицията си на уважаван човек на науката.

Още по-странна бе идеята – спомената в „Илиада“ на Омир, а по-късно и обсъждана като реален факт от Плиний Стари – че всяка година жеравите летят на юг, за да продължат дългогодишната си война с „пигмеите“, след хубава дълга почивка от нея. Плиний пише, че „пигмеите“ яздят а гърба на овце и атакуват жеравите, за да изядат яйцата им и така да поддържат количеството им ниско, докато жеравите ги атакуват от своя страна в един порочен военен кръговрат…

Както виждаме, Европа се справя доста зле по отношение на мистерията къде отиват птиците, когато изчезват през по-студените месеци.

Но тогава от небето долита обяснение. С доста голямо копие, забодено във врата.

През 1822 г. близо до немското село Клюц е забелязан бял щъркел, който носи обяснението на вековната мистерията с дължина 76 сантиметра точно през врата му под формата на копие. Установява се, че това копие е направено от африканска дървесина, което от своя страна потвърждава, че щъркелът е успял да прелети 3200 километра до Африка за зимата, преди да предприеме огромното обратно пътуване до Германия, където незабавно е убит и препариран.

Открити са още щъркели с копия в тях, които германците кръщават Pfeilstorch или „щъркел-стрела“.

Разбира се, не е никаква утеха за птицата, която първо е била тежко ранена, а след това е направила епично пътешествие, само за да бъде доубита при пристигането си, но тя доказва една малка за времето си теория за миграцията и може би по-важното – отхвърля редица откровено безумни идеи за поведението на птиците.

 
 
Коментарите са изключени за Kак Европа научи къде отиват птиците през зимата и забележително безумните теории преди това

Повече информация Виж всички