Спят ли буболечките?

| от |

Спят ли буболечките? Това е от вида въпроси, които тормозят възлюбопитните умове преди лягане и парадоксално ги оставят будни, а и объркани, докато се взират в тавана и си представите как стоножка влиза в леглото си.

Ако в момента четете това в 3:00 сутринта и искате отговора по-бързичко, ако може, за да се връщате към сън, накратко да – но не всички буболечки спят еднакво.

Може би първо е уместно да изградим определение за сън: „нормално, обратимо, повтарящо се състояние на намалена реакция към външна стимулация, което е придружено от сложни и предвидими промени във физиологията“, според Британика.

Сънят е забелязан за първи път при насекомите по време на проучвания върху плодовите мушици, проведени през 2000 г., съобщава PopSci, когато две отделни изследователски групи установяват, че спящите мухи е по-трудно да се стреснат, отколкото будните.

Това важи и за други буболечки като хлебарки, богомолки и пчели, които видимо се отпускат, докато спят, и имат „повишен праг на възбуда“. Очарователно е, че хлебарките дори си прибират антенките, когато подремват, като начин да ги защитят.

Phasmatodea

Насекомите имат централна нервна система – ключова характеристика на „спящите“ организми. Буболечките също проявяват циркадни ритми – модел на сън и бодърстване – въпреки че естеството на този модел се променя в зависимост от вида.

Вътрешният циркаден часовник е демонстриран за първи път при хлебарката Leucophaea maderae. След това клетъчният му произход е проследен, докато в крайна сметка изследователите не успяват да променят циркадния ритъм на хлебарката, като трансплантират специфичната част от мозъка от друга хлебарка, която е била обучена в различен цикъл сън-будуване.

Циркадните ритми на видовете, които събират храна, като медоносните пчели, ги карат да будуват през деня и да си почиват през нощта. По време на почивка пчелите се движат по-малко, имат намален мускулен тонус, повишен праг на реакция, а телесната им температура се понижава – четири характеристики на съня, които са точно като тези на бозайниците и птиците.

Установено е, че плодовите мушици имат способността да проявяват нещо, наречено „възстановяване на съня“, при което лишаването от сън води до по-голяма нужда от него. Изследванията установяват, че лишените от сън мухи трябва да наваксват, подремвайки повече от добре отпочинали си колеги.

Установено е също, че лишаването от сън има отрицателен ефект върху медоносните пчели в експеримент, който ги поддържа будни с помощта на устройство с магнити. Тези, които будуват по-дълго, комуникират по-зле като изпълняват танците, с които казват къде има източници на храна, с ограничени подробности.

Deinacrida heteracantha

Има ли обаче буболечки, които не спят?

Доказването на липсата на сън е сложна задача, но със сигурност има насекоми, при които сънят все още не е доказан. Известно е, че пеперудите например почиват, но както биологът от Държавния университет в Орегон, Кейти Прудич, каза пред National Geographic, „не знаем дали спят“.

Това, което знаем обаче, е, че пеперудите са едно от няколкото насекоми, които спират да се движат при много студено време – което е защитно състояние, различно от съня. Буболечките също спят зимен сън като начин да оцелеят през зимата.

Така че любопитните умове могат да спят спокойно със знанието, че да, буболечките спят.

 
 
Коментарите са изключени за Спят ли буболечките?

Повече информация Виж всички