Най-странните бозайници на Земята

| от |

Изпотяване на мляко, издуване на нос, снасяне на яйца… Това не са неща, типични за бозайници. Много от нас са израснали, вярвайки, че основните им характеристики са наличието на коса и произвеждането на мляко (което, технически погледнато, важи и за кокосовите орехи), но науката неведнъж е доказвала, че тази група животни е много по-разнообразна.

Сега ще изследваме скритите таланти и видимите физически странности на 9 от най-странните бозайници на Земята. Кому са нужни извънземни, когато споделяме планетата с такива същества!

Панголин

Pangolin defending itself from lions (Gir Forest, Gujarat, India)

Панголинът, със своят вид на артишок не е най-лесният бозайник за разпознаване. Физическите прилики, които има с броненосците (за които ще стане въпрос по-късно), всъщност са пример за т. нар. конвергентна еволюция, при която подобни черти се появяват в несвързани животински групи.

Панголините се появяват от древна група бозайници, която възниква малко след динозаврите, и сега представляват единствените известни живи бозайници, които имат люспи. За тяхно съжаление тази рядка черта ги е превърнала в най-търгуваните животни на планетата, тъй като люспите им се смятат за ценна съставка в традиционните лекарства.

Плащоносещ броненосец

Pink Fairy Armadillo (Chlamyphorus truncatus)

Броненосците изглеждат подобно на панголините, но кожата им е подсилена от друга рядка черта сред бозайниците: остеодерми. Тези здрави пластини са направени от кост, а не от кератин, от който са изградени люспите. Преди се смяташе, че броненосецът е единственият жив бозайник с остеодерми, но през 2023 г. към тях се присъединява и втори.

Като оставим настрана остеодермите, това, което прави този розов броненосец толкова странен, е външният му вид, който прилича малко на скарида с крака. Тази окраска те получават от кръвни клетки, които преминават близо до повърхността на кожата им.

Бодлива мишка

Golden Spiny Mouse (Acomys russatus)

Това създание е също толкова озадачаващо и вторият жив бозайник, който се разхожда с остеодерми. За разлика от броненосците тези мишки имат остеодерми само по опашките си, които са открити случайно, докато изследователи се опитват да научат повече за невероятните им способности за регенерация.

Бодливи заради подобния им на таралеж гръб – осеян с бодливи косми, не толкова здрави като игличките на дикобраза – тези мишки могат да регенерират кожата си, без да оставят белези. Не е изненадващо, че изследователите се интересуват дали това може да бъде пресъздадено при хората.

Сайга

Saiga antelope at the Stepnoi Sanctuary

Антилопите сайга са не само едни от най-странните бозайници в света, но и едни от най-нещастните. Известни с особените си увиснали носове, те изчезват като вид в Монголия в резултат на чума по дребните преживни животни, наричана още козя чума.

Този вид има огромни ноздри, за които се смята, че помагат да се справят с праха в сухите местности, където живеят. Мъжките екземпляри имат и особени рога с форма на морков, но подобно на люспите на панголина, тази необичайна черта привлича вниманието на бракониерите.

Птицечовка

Wild Platypus 4

Не може да се говори за чудати бозайници, без да се засегнат еднопроходните (т. нар. яйценосни) бозайници, а вероятно най-странният от тях е птицечовката. С отровни шипове на задните крака, пухкаво тяло и разбира се харакетрна човка, навярно е отнело известно време на хората да повярват, че тези животни са истински, когато се появяат препарирани екземпляри за първи път.

Освен външните им странности, птицечовките изпотяват мляко, снасят яйца и светят в тъмното!… Но може би най-изумителното е, че те имат 10 полови хромозома: пет Y и пет X.

Ехидна

Short-beaked echidna in ANBG

Ехидните са удивително сладки! Поне отгоре – ако обаче погледнете отдолу, нещата стават малко странни.

Ехидната има пенис с четири върха. Всяко от четирите връхчета е способно да доставя сперма, както и урина, но забележителното е, че само две от тях се използват за един репродуктивен опит. Ако трябва отново да се върнем към сладкото, те също така изпускат мехурчета от носа си, за да се охлаждат.

Мунджак

Този път не антилопа, а елен със скрит талант – ароматични му жлези.

На клипа можем да видим забележителния нос на това животно. Макар да изглеждат като от филма „Аватар“, носовете им всъщност са приспособление, което тези животни развиват, за да могат да маркират пътя си в дивото.

Те също така разтварят жлезите си, когато са развълнувани, например ако са пред потенциален партньор или… пред странно изглеждащ безкосмест примат, който държи чаша с храна.

Амазонски речен делфин

Amazonas-Flussdelfin Orinoko3

Любопитното на амазонския речен делфин е, че той всъщност е розов. А още по-любопитното е, че колкото е по-развълнуван, толкова става по-розов. Тези причудливи животни освен това имат и пикантна легенда.

Някога се е смятало, че „ботос“ (името на делфина на португалски) ще се превърне в красив мъж, наречен „бото енкантадо“, който ще излезе на сушата и ще съблазни жените. Смятало се е също, че този вид делфини променят формата си, контролират бурите и могат да причинят лудост и болести на всеки, който се изпречи на пътя им.

 
 
Коментарите са изключени за Най-странните бозайници на Земята

Повече информация Виж всички