Най-силното животно на планетата

| от |

В сравнение с техния размер, обикновено около 1 мм, копеподите са и най-бързите животни в света като те могат да скачат със скорост около половин метър в секунда. Невероятната им сила, спрямо размера им, ги прави над десет пъти по-силни от всеки друг известен вид животно на планетата и дори по-силни от всеки механичен двигател, произведен до момента.

За да постигне тези гигантски за размерите си скокове, с които бяга от хищници, копеподът използва два механизма и много бърза нервна система, което всъщност е много рядко при безгръбначните. Той има уникално проектирани невронни пътища като невроните са обвити в миелин, които увеличава скоростта на проводимостта им. Когато усетят хищник, те бързо изпращат сигнал към краката и антените си, което ги кара да скочат с невероятно количество сила спрямо размера им.

От гледна точка на това колко мощ имат тези малки гадинки – ако ние скочим с подобна сила, ще можем да покрием малко под километър (около 800 метра) за една секунда и то във вода. Във въздух, който има значително по-малко съпротивление, ще скочим много по-далеч.

Haeckel Copepoda

Всичко това, разбира се, зависи много от плътността на водата, съпротивлението, скоростта, плътността на основата, от която скачаме и т.н., така че не е толкова просто да се сравним с тях. Въпреки това, само за ориентировъчна оценка, ако приемем, че имаме подобна аеродинамика като копепода, сравнително солидна основа за скок и плътност на водата около 1000 кг на кубичен метър (типична плътност за солена вода) и плътност на въздуха от около 1,275 кг на кубичен метър (типична за въздуха на морското равнище), във въздуха бихме могли да скочим със скорост от около 7 – 16 километра в секунда, ако разполагаме с такава сила пропорционална на размера ни, каквато има копеподът.

Antarctic krill (Euphausia superba)

Антарктически крил

Всички копеподи събрани заедно образуват най-голямата биомаса на Земята, следвани близо от антарктическия крил. Копеподите са група от малки ракообразни същества, от които има около 13 000 разновидности (половината от които са паразитни), които се срещат почти на всяко място на планетата, където се събира влага, от полярните региони до влажния мъх до подводни потоци и пещери за обществените водни системи. Счита се, че те поглъщат 1-2 милиарда тона въглерод годишно, което е приблизително еквивалента на 1/3 от всички въглеродни емисии, които човекът произвежда, като това ги прави най-големият консуматор на въглерод в света. Те също допринасят за пренасянето на въглерод на по-голяма дълбочина в морето. Планктонните копеподи, които абсорбират въглерода, се хранят близо до повърхността през нощта, а след това потъват на по-голяма дълбочина през деня, за да избегнат хищниците, носейки въглерода със себе си.

Копеподите са важни хранителни източници за много риби, китове, морски птици, ракообразни и различни други морски животни. От всичко казано дотук можем да заключим, че коподите са един от най-важните организми на планетата, заедно със дъждовните червеи.

В някои страни, като Перу и Бангладеш, е установена силна връзка между копеподите в питейна вода и холера, тъй като бактериите от холерата се прикрепят към повърхността на планктонните животни.

Гвинейският червей (Dracunculus medinensis), който причинява дракункулоза, също може да се развие в храносмилателната система на копепода и ако пием вода с копеподи в нея, можем да стигне и до нас. За щастие филтрирането на вода от копеподи е много лесно – трябва само да я прекараме през платнен филтър.

Копеподите, които често се срещат в нефилтрирана питейна вода, създават осезаем проблем за ортодоксалните евреи, тъй като копеподите, бидейки ракообразни, не са по кошер и са твърде големи, за да се пренебрегнат. Поради това на места като Ню Йорк, където водата не се филтрира, много евреи, които спазват религиозните си традиции, имат монтирани водни филтри в домовете си.

Почти всички видове копеподи не притежават и не се нуждаят от сърца или кръвоносни системи, поради малкия си размер. На почти всички от тях също така не им трябват и хриле – те дишат като абсорбират кислород директно с телата си, също като дъждовните червеи. Много копеподи съхраняват енергия под формата на маслени капчици като това масло може да нарасне до половината от телесната им маса.
Те могат да се използват и за контрол над популациите от комари – просто се добавят в значителен брой към водата, в която се размножават комарите, и ги се оставят да изядат ларвите.

 
 
Коментарите са изключени за Най-силното животно на планетата

Повече информация Виж всички