Всъщност е доста вероятно да се родите в същия месец като майка ви

| от |

При всичко друго нормално човек би очаквал, че шансът да сподели рождения си месец с някой друг е приблизително 1:12, нали? Е, не съвсем – поне не и ако този човек е майка му.

„Не само установихме, че сезонът на раждане на самите жени влияе върху сезонните, в който те самите ще родят, но и изяснихме как действа това влияние“, се казва в ново изследване на изследователи от Университета на Алкала и Градския университет на Ню Йорк.

„Жените са по-склонни да раждат деца в същия месец, в който те самите са се родили“, съобщава екипът. „Освен това, това съответствие се разпростира и върху други членове на семейството: между бащи и деца, между братя и сестри и между самите родители.“

В рамките на проекта са анализирани данни от общо над 10 милиона раждания. Използвани са официални регистри, които обхващат Испания от 1980 г. до 1983 г. и от 2016 г. до 2019 г., както и Франция от 2000 г. до 2003 г. и от 2010 г. до 2013 г. Важното е, че тези записи не съдържат само информация за датите на раждане на бебетата – те включват същата информация и за родителите и най-близките им роднини.

Екипът напълно очаква да открие повече бебета, родени в определени периоди от годината, отколкото в други – тази „сезонност на ражданията“, както е известна в научните среди, е добре познато явление. Например в англоговорящите държави вероятността да се родиш на Коледа е с 40% по-малка, отколкото в произволен ден през септември.

Има няколко предполагаеми причини за това, както биологични, така и поведенчески: „Хипотезите включват влошаване на качеството на сперматозоидите през лятото, сезонни разлики в предната хипофизарно-яйчникова функция, причинени от промените в продължителността на деня, и вариации в качеството на яйцеклетката или ендометриалната рецептивност“, обяснява статия от 2001 г. в списание „Акушерство и гинекология“.

„Повишената сексуална активност, свързана с празничните тържества в края на годината, също е изтъкната като възможно поведенческо обяснение за декемврийския пик на зачеванията“, се добавя в статията, въпреки че „точните причини остават неизвестни“.

Но това, което изненада изследователите, беше какво се случва, когато разделят данните според месеца на раждане на майките – когато тези общи тенденции за сезонност на ражданията изчезват. Вместо това вероятността бебетата, чиито майки са родени през януари, да речем, да се родят през януари, е с 4,6 % по-голяма от очакваната; същото важи и за бебетата на майки, родени през февруари, и така нататък през целия календар.

Ефектът е още по-силно изразен при сравняването на братята и сестрите: процентът на ражданията в един и същи месец с по-голямо братче или сестриче е с повече от 12% по-висок от очакваното. Децата също така имат много малка вероятност да споделят един месец на раждане с баща си – и, както би било логично да се предположи предвид всичко това, забелязан е и по-голям шанс родителите да споделят един месец на раждане.

Това е доста интересно, но истинският въпрос е, разбира се, защо? Екипът има своите предложения – и те може би не са това, което очаквате.

„Потенциалните обяснения изглежда са както социални, така и биологични“, казва в изявление Адела Ресио Алкаиде, епидемиолог в Университета на Алкала и водещ автор на изследването.

„Изглежда, че повишеният брой на децата с баща и майка, родени в един и същи месец, се дължи на социални или поведенчески причини преди зачеването“, обяснява тя. „Наблюдавахме този феномен при статистиката на браковете, като хората са по-склонни да се вземат с някого от същия месец.“

И така, тезата за двама родители в един месец се потвърждава. Всъщност то не е толкова изненадващо: „Партньорствата са склонни да се създават от хора със сходни социално-демографски характеристики“, се посочва в статията, а „доказателствата многократно са показвали, че различните социално-демографски групи показват различни сезонни модели на раждаемост“.

Но защо майките раждат най-често около собствения си рожден ден? Ами помните ли всички онези предложения за това какво стои зад сезонността на ражданията в по-общ план? Екипът осъзнава, че те обикновено са социално специфични – и така, през каквото минава майката, през такова ще мине и бебето.

„Биологичните фактори, за които е известно, че влияят върху сезонността на раждането – като колко е дълъг деня, каква е температура, влажност и наличието на храна – зависят и от социално-демографските характеристики“, казва Луиза Борел, социален епидемиолог в катедрата по епидемиология и биостатистика към Висшето училище по обществено здраве и здравна политика към Сити Юнивърсити. „И различните социални групи са изложени на тези биологични фактори в различна степен.“

 
 
Коментарите са изключени за Всъщност е доста вероятно да се родите в същия месец като майка ви

Повече информация Виж всички