Компания за геотермална енергия твърди, че е способна да пробие дълбоко в земната кора и така да отключи източник на огромно количество енергия, което изтъква като възможно решение на отчаяната нужда на планетата от чиста енергия. Използвайки системи за пробиване с милиметрови вълни, Quaise Energy заявява, че тяхната технология може да пробие до 20 километра дълбочина и да използва „практически неограниченото“ количество топлина, което се намира там.
Фирмата вече е получила 40 милиона долара финансиране от серия А за начинанието си.
„Бързият преход към чиста енергия е едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправено човечеството“, казва в изявление Арунас Чесонис, управляващ партньор на Safar Partners, които ръководят кръга на финансиране.
„Геотермалната енергия може да осигури много повече мощ като същевременно използва по-малко ресурси. Трябва да подходим към прехода към чиста енергия и от двата ъгъла. Решението на Quaise ни прави оптимисти за бъдеще, в което чистата, възобновяема енергия ще осигури бъдещето на нашата планета.“
Конвенционалните бормашини се плъзгат лесно през скалите и минералите на плитки дълбочини в земната кора, но по-дълбоко скалите стават твърди и заедно с екстремното налягане и повишаването на температурата правят свредлата безполезни. Създаването на материал, който може да издържи на такива условия, би било скъпо до степен на неприложимост и така пробиването става само близо до повърхността.
Тяхната система за пробиване с милиметрови вълни използва технология, която е съществува на теория от почти десетилетие, но все още предстои да бъде произведена в мащаб. Считана за форма на „насочено енергийно сондиране“ – което звучи като нещо, взето направо от Star Trek – технологията включва използване на високочестотни вълни за нагряване на скалата по пътя на тръбата до такава температура, че тя или се стопява, или се изпарява. Звучи научно-фантастично, защото буквално е – или поне така смятат учените.
Но ето я и „задвижваната от жиротрон платформата за пробиване“ на Quaise Energy. Компанията ще използва конвенционално сондиране, за да достигне скалата, след което ще използва новата си платформа, която насочва високоенергийни вълни надолу с помощта на дълъг водач. Няма конвенционално свредло, което да се стопи, затова вълните ще трябва да могат да се справят с плътната и гореща скала, намираща се в дълбините.
След това компанията ще използва тази топлина, за да „задейства традиционните електроцентрали“, премахвайки нуждата от изкопаеми горива.
„Този кръг на финансиране ни доближава до осигуряването на чиста, възобновяема енергия от базово натоварване“, казва в изявление Карлос Арак, главен изпълнителен директор и съосновател на Quaise Energy.
„Нашата технология ни позволява да имаме достъп до енергия навсякъде по света, в мащаб, много по-голям от вятъра и слънчевата енергия, което позволява на бъдещите поколения да живеят в свят, захранван с изобилие от чиста енергия.
Високомощен 140 GHz жиротрон за плазмено нагряване, експеримент Wendelstein 7-X, Германия
Към днешна дата компанията разбираемо запазва относително мълчание относно точните възможности на своята технология. Поради това е трудно да се каже дали тя въобще е жизнеспособна на този етап – системите за пробиване с милиметрови вълни не са лишени от своите предизвикателства. От една страна, те изискват големи количества енергия, за да произведат достатъчно насочена мощ за стопяване или изпаряване на скалите; Quaise твърди, че техният жиротронен източник е ефективно устройство за тази работа. Има също така значителни загуби на енергия при предаването, когато високочестотните вълни се изпращат на разстояние, като високите температури на 10-20 километра в кората на земята също влияят върху ефективността на това предаване.
Остава да се види дали Quaise може да изпълни обещанията си – те имат за цел да изградят функционални сондажни машини до 2024 г. – но ако успеят, това ще бъде геотермален пробив, който ще изпрати вълни-цунами в света на чистата енергия.