Много от любимите ни пернати имат и една от най-кратките продължителности на живота, когато става въпрос за пребиваване в дивото. Обикновено червеногръдката живее само около 2 години, а същото важи и за синигерите – макар че се смята, че най-възрастният регистриран досега е живял над 11,5 години.
Червеногръдка
Освен че размахът на крилете на белоглавия орел е по-голям от ръста на повечето възрастни хора, продължителността на живота му в дивата природа обикновено е между 20 и 30 години. Най-старият, за който знаем, е доживял до 37.
Действащият шампион
Но коя е най-старата жива дива птица? Тази титла принадлежи на един лайзенски албатрос, известен като Уисдъм (от английски език – мъдрост). Този вид може да живее повече от 50 години, но Уисдъм се смята, че се е излюпила през 1951 г. и сега е на 74. За това време се смята, че тя собствено е излюпила между 30 и 36 пиленца, като дори излюпва едно на крехките 70 години.
За съжаление, тази могъща възраст е свързано и с риск да надживееш партньора си. Обикновено албатросите остават заедно за цял живот, но вече 3 години партньорът ѝ Акеакамаи – на хавайски език „любител на мъдростта“ – не е забелязван на мястото на гнездене, като мнозина подозират, че е починал.
Наскоро обаче тя беше забелязана да се връща в играта.
Лайзенски албатрос
Защо дивите птици живеят толкова дълго?
Дивите птици живеят изненадващо дълго. Хубаво за тях, но няма много логика, когато погледнем останалата част от животинския свят. Уравнението „по-голям размер на тялото = по-дълъг живот“ не е точно непоклатимо, но в по-голямата част от случаите е вярно. Много птици обаче живеят два до три пъти по-дълго от бозайниците със същия размер като тях.
Много птици също така имат свръхбърз метаболизъм, който обикновено се свързва с по-бързото стареене при животните поради уврежданията, които нанася на клетките. Някои изследвания сочат, че птиците са в състояние да живеят по-дълго от очакваното при тези условия, защото може да имат механизми, които смекчават тези увреждания.
Други (както най-вероятно и вие) предполагат, че дълголетието им се дължи на способността им да летят… „Те е трябвало да бъдат доста напреднали биотехнологично, за да могат да летят“, казва Стивън Аустад, биолог, който изучава стареенето, пред списание Audubon. „Този напредък им е позволил и да бъдат здрави много по-дълго от другите животни.“
Както и да го направят, дългият им живот напук на условията е впечатляващ подвиг – и може да ни даде някои идеи за нашето собствено дълголетие.