Колко често трябва да се ходи до тоалетна – науката посочва здравословните тенденции

| от |

Всеки има своя специален ритуал в тоалетната, маркиран най-често с цифра номер 2. Честотата на този процес е обект на спорове от твърде много време, следователно се налага и на науката да влезе и да обясни колко точно посещения се смятат за нормални в рамките на 24 часа. Точно така се раждат и конфликтите, но специален арбитър в спора е д-р Мей, известен професор по медицина в университета Калифорния, Лос Анджелис.

Опитът му и наблюденията над пациентите показва че често идват хора, които се притесняват, че дебелото черво не изпълнява своята функция и понякога не им се налага да ходят до тоалетна толкова често, колкото при останалите. Докторът е категоричен, че никога точно в този процес няма фиксирано число, което задължително да се следва. Вярата, че всекидневните разходки до тоалетната, са регистрация за здраве, произлизат от далечната Викторианска епоха и съдейки по натрупаните знания за човешкия организъм, можем да си отдъхнем.

Д-р Майкъл Камилери е на мнение, че не трябва да има място за паника, а и той самият е съгласен с д-р Мей, посочващ, че обикновено човек може да ходи до тоалетна по 3 пъти на ден или по 3 пъти в седмица и това да не носи никакви смущения за здравето – това продължава да запазва нормалност сред аудиторията.

Оказва се, че вместо да се притесняваме за цифрата, трябва да включим и останалите фактори. Медицината е категорична, че има много причини за промяна в нашето дебело черво, ако спазваме диета, хидратираме се малко неправилно, стресирани сме, стареем и използваме различни лекарства, тогава може и да не се радваме на особено редовен стомах, както и на елементите, от които кръстът губи своето добро име.

Навлизайки в тази сфера, нека не забравяме, че има няколко важни елемента, на които трябва да обръщаме внимание. На първо място ще забележим, че става въпрос за форма на биологичната маса, а ако вярваме на учените, точно това трябва да е нашата по-голяма радост. Причината е, че освен постоянство, можем да изследваме, поне визуално, формата на нашето произведение. И ако си мислите, че се шегуваме и просто пълним съдържание, нека бъдем сериозни – формата е много по-сериозен фактор за здраве, отколкото честотата на ходене до тоалетната.

И за да продължим криндж четивото, нека ви запознаем и със специалната скала на Бристол за измерване качеството на нашата био маса. Учените имат 7-степенна таблица за класификация в 7 различни групи – очевидно към това трябва да добавим и сериозните емпирични познания. Лекарите са категорични, че символът на здраве е човешко изпражнение, което има формата на наденица, но също така има и цепнатини по основата си, това е категория 3, а следващата описва гладко изпражнение, което прилича на змия. Извън общата тема, искаме да разберем кой и как е изследвал всичките вариации.

Какво означава това? На първо място ще трябва да признаем, че английските учени нямат никаква представа за личното пространство в тоалетната, а едва на второ ще съобщим, че дори и да ходите по 3 пъти на седмица до тоалетна, ако сте запазили формата на изпражнението, очевидно нямате никакви проблеми.

Ако изпитвате затруднения и се налага да влагате сила, за да достигнете до целувката на Посейдон, то най-добре трябва да промените своята диета или да започнете да ходите до тоалетна по-често, за да изпразвате дебелото си черво.

Редуцирането на „контракциите“ може да се случи с помощта на столче, което да стои до тоалетната или дори на купчина книги, с които да повдигнете краката и да направите пътя на дебелото черво до тоалетната чиния по-кратък. Лекарите са категорични, че най-вредната поза в такива моменти е да стоим на тоалетната чиния на 90-градуса. Правилната стойка е с колена над бедрата, но след като старите селски тоалетни вече не са на мода, помощни средства могат да бъдат открити навсякъде.

За достигането на тоалетно съвършенство ще напомним, че има много специални фактори. Например ще трябва да мислим по-добре с какво се храним и какво консумираме като напитки, за да запазим своята флора и фауна в изрядно състояние.

Фибрите от зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни ще помогне за балансиране на дебелото черво, по думите на учените 25 грама фибри на ден ще ни гарантират правилно и добре функциониращо дебело черво. Кивито и други плодове имат чудодеен ефект върху тоалетните навици, но преди да отидете и да нападнете магазина за ядки, нека напомним, че трябва да има баланс, прекомерната употреба активира други по-сериозни главоболия като загуба на плътност и по-чести посещения.

Не забравяйте да пиете течности, които да омекотяват крайния резултат и да позволят по-безпроблемна работа. Не се фокусирайте върху алкохол и газирани напитки, понякога се налага да консумирате чиста вода. И не забравяйте, че сутрешното кафе е криптонит за здраво черво, нашата лична препоръка е да пробвате студено такова, но го консумирайте у дома и изчакайте около 15-20 минути. В противен случай може да изпитате рязка нужда да подобрите рекорда на Юсеин Болт на къси разстояния.

Какво точно може да забави работата на червата? Диетите с повече мазнини имат обратен ефект, следователно ще редуцират посещенията до тоалетна.

В случай, че искате здрави черва, ще трябва да се постараете да се движите повече. Движението стимулира и масажира храната в корема, което облекчава и ходенето до тоалетна в последствие. Генетиката също е фактор, а да не забравяме, че когато стареем, нашето тяло забавя метаболизма си и посещенията до специалното място. Не трябва да забравяте, че понякога има и заболявания, които ще се отразят върху качеството и честотата, а към тях ще добавим и антидепресантите, които също имат влияние във времевия континуум.

Ако работите под по-сериозен стрес, може да се сърдите на средата, защото в такива моменти мозъкът стяга всички нервни окончания, включително и тези на юг, а в резултат на това се променя и режима за посещение. Прекомерните нива на стрес могат да доведат до запек или диария, а това отново зависи от физиологията на човек.

И не на последно място ще посочим, че един от основните проблеми за забавяне или промяна на графика, е отказът да се извърши тази физиологическа нужда, когато има такива индикации от тялото. Факт е, че дори през 2023 г. има хора, които превръщат тоалетната в особен олтар и не могат да изневерят на навиците си. Експертите остават категорични, че най-правилното време е тогава, когато ви се ходи, а не когато сте у дома в собствената си тоалетна. И най-важното, не прекалявайте с телефона в тоалетната, освен разсейване и забавяне на целия процес, нека не забравяме и изтръпналите крака.

 
 
Коментарите са изключени за Колко често трябва да се ходи до тоалетна – науката посочва здравословните тенденции

Повече информация Виж всички