Кокосовото ни мляко се добива от поробени макаци в Тайланд

| от |

Редица хранителни компании „ползват услугите“ на маймуни макаци в плен дълбоко в джунглите на Тайланд, където животните са измъчвани и принуждавани да берат кокосови орехи за продуктите им. Разследване, ръководено от Хората за етично отношение към животните (PETA), установи, че въпреки очевидно жестоките практики, няколко добре известни компании все още купуват кокосово мляко, добито чрез принудителен маймунски труд.

PETA специално посочва HelloFresh, базирана в Берлин компания за доставка на храна, за която се твърди, че получава кокосово мляко от доставчици, за които е известно, че използват маймунски труд. Според разследването, HelloFresh е отказала да смени доставчиците си на кокосови орехи, въпреки че и предишни доклади на организацията за защита на животните са разкривали системна злоупотреба с маймуни в Тайланд.

„Въпреки че знае от години за патологичното използване на маймунски труд в тайландската кокосова индустрия и след нови кадри от PETA Asia, в които ясно се вижда, че два от нейните доставчика на кокосово мляко са замесени в престъплението, HelloFresh все още отказва да направи правилното нещо, като премести своята верига за доставки на кокосово мляко извън Тайланд“, твърди PETA в прессъобщение относно злоупотребата с маймуни сред доставчиците на кокосови орехи.

PETA казва още, че доставчиците на HelloFresh – Suree и Aroy-D – са две организации, които според организацията са използвали маймунски труд.

„Доставчик на Suree държи маймуни оковани върху наводнена или затрупани с боклук петна земя без почти никаква защита от стихиите“, се обяснява в прессъобщението на PETA. „И работник във веригата за доставки на Suree каза на разследващите, че маймуните са принуждавани да берат кокосови орехи повече от десетилетие, преди да бъдат „пенсионирани“ – оковани до края на живота си.“

Но PETA също предупреждава, че използването на маймунски труд в Тайланд е проблем в цялата страна.

„Не намерихме нито една ферма за добив на кокосово мляко без маймуни в Тайланд, въпреки че активно търсихме такава“, казва Джейсън Бейкър, старши вицепрезидент на PETA Asia, който ръководи разследването, пред The ​​New York Post. „Сега ви казваме „не купувайте кокосово мляко, което е с произход от Тайланд.“

PETA съобщава, че млади макаци често са отвличани от семействата си, заловени от фермери с мрежи, след което се продават на „училища“, където се обучават да берат кокосови орехи. През това време изключително социалните макаци се държат оковавани и в изолация, като са и бити и бичувани, преди да бъдат продадени като берачи.

Веднъж пуснати на работа, животът им не става по-добър. PETA установи, че маймуните често са хапани от мравки или фатално жилени от стършели, докато се катерят по дърветата, и много страдат от счупени кости, ако паднат – или ако бъдат дръпнати надолу от хора.

Маймуните, обучени само да берат кокосови орехи, иначе не правят нищо, просто седят апатично. Което за Бейкър е „почти по-трагично“; той казва пред New York Post: „Тогава маймуните са сами, неспособни да общуват, приковани към дървета или стари гуми. Тези интелигентни животни бавно губят ума си – много от тях крачат безкрайно по безплодните, осеяни с боклук петна пръст, където са оковани.“

HelloFresh обаче категорично отрича обвиненията на PETA.

„HelloFresh категорично осъжда всяко използване на маймунски труд в своята верига за доставки и ние заемаме твърда позиция да не купуваме от доставчици или да продаваме кокосови продукти, за които е установено, че използват маймунски труд“, казва компанията в изявление, предоставено на CBS MoneyWatch. „Имаме писмено потвърждение от всички наши доставчици – в САЩ и по света – че не участват в такива практики.“

Но от PETA твърдят, че разследването им доказва обратното.

„Маймуните са оковани около врата и са принудени да се трудят ден след ден за HelloFresh и други компании, които нямат съвест“, казва Трейси Рейман, изпълнителен вицепрезидент на PETA, пред CBS. „PETA призовава всички, включително HelloFresh, да спрат да купуват консервирано кокосово мляко от Тайланд, докато маймуните са използвани и малтретирани за печалба.“

На всеки, който иска да не подкрепя индустрията на маймунския труд в Тайланд, PETA предлага внимателно да проверява етикета на опаковките на кокосовото мляко.

„Винаги проверявайте етикетите на продуктите от кокосово мляко“, казва PETA в изявление за пресата. „Независимо дали е в кутия, бутилка или друга опаковка, ако пише „Продукт от Тайланд“, оставете артикула на рафта.“

 
 
Коментарите са изключени за Кокосовото ни мляко се добива от поробени макаци в Тайланд

Повече информация Виж всички