Кое е първо: яйцето или кокошката… или живото раждане на влечугите

| от |

Откриването на ембрион на хористодер – вид крокодилоподобно влечуго – преобърна представите на биолозите за развитието на снасянето на яйца. Откритието има големи последици за това как бозайниците и птиците, както и влечугите, развиват своя подход към раждането на малки.

Philydrosaurus proseilus NMNS

Хористодер

Вкаменелостта има следи от яйце около себе си, но то не прилича на днешните птичи яйца – то е „пергаментово“ и представлява първият пример за алтернативен подход към раждането на малки сред архелозаврите, клонът животни, който включва крокодилите и динозаврите, както и съвременните птици.

Въпреки че са открити много динозавърски яйца, не разполагаме с примери от ранните динозаври, което подбужда догадки. Смятало се е, че първите динозаври и предшестващите ги влечуги са снасяли яйца с твърда черупка, като намерените вкаменени, а след тях – и птиците, оцелелите динозаври, са правили същото. Всъщност според тази история развитието на яйцата с твърда черупка е било ключово за успеха на рептилите. Описанието на новооткрития ембрион в нова статия обаче поставя това предположение под въпрос.

Както казва професорът от Бристолския университет Майкъл Бентън, старият въпрос „Кое е било първо – кокошката или яйцето?“ отдавна е решен. Пилето е еволюирало от други птици, които снасят яйца, така че яйцата предхождат пилетата и то с много. Въпреки това Бентън влага повече нюанси в този въпрос.

От една страна, не всички яйца са еднакви.

Подобно на рибите, яйцата на земноводните също трябва да се снасят във вода, което е попречило на жабите да властват на сушата. Затова се смята, че яйцата с твърда черупка освобождават влечугите от тази връзка с водните басейни, защото те могат вече да снасят, където си поискат. Това обстоятелство е толкова дълбоко, че бозайниците, влечугите, птиците и изчезналите им роднини са известни под общото название амниоти, по думата амнион – мембраната, която предпазва ембрионите на всички тези животни.

Въпреки това, както хората и другите бозайници (с изключение на еднопроходните) добре знаят, има и друг начин да се освободят от водата: да родят живи малки. Докато при влечугите амнионът представлява торбичка в яйцето, при хората той обгръща ембриона и амниотичната течност в утробата. Съществува и междинен вариант, известен като „разширено задържане на ембриона“ (Extended embryo retention).

„To варира, но е често срещано явление при днешните гущери и змии“, казва в изявлението си д-р Джоузеф Кийтинг от университета в Нанджин. „Техните малки могат да бъдат освободени, или в яйце, или по-рано, на различни етапи на развитие, и изглежда, че това разширено задържане има екологични предимства, може би позволявайки на майките да освободят малките си, когато температурите са достатъчно високи и има достатъчно хранителни запаси.“

„Понякога близкородствени видове проявяват и двете поведения и се оказва, че гущерите с живороден организъм могат да се върнат обратно към снасяне на яйца много по-лесно, отколкото се предполагаше“, казва професор Баою Цзян от университета в Нанкин.

Когато видовете, които практикуват това разширено задържане на ембриона, все пак снесат яйца, те се наричат „пергаментови яйца“, защото са толкова тънки и уязвими. Това не е добър подход, ако яйцата трябва да оцелеят дълго време, преди да се излюпят, но при него се изразходват по-малко ресурси, отколкото отиват за направата на твърди черупки.

Освен че разширеното задържане е съществувало при динозаврите, е често срещано при люспестите (гущери и змии) и е почти универсално при бозайниците, то присъства и във всички основни клонове на семейство амниоти, се отбелязва в статията. Това прави вероятно то да е предшествало развитието на (твърдото) снасяне на яйца.

Lizard Collage

Люспести

Може би защото възприемаме живото раждане като напредък на бозайниците спрямо влечугоподобните ни предци, интуитивно приемаме, че подобни подходи са скорошно развитие и първият амниот е затворил амниона си в яйце. Но все пак гигантските морски чудовища от епохата на динозаврите, като ихтиозаврите, са раждали живи малки.

Авторите твърдят, че разширеното задържане е било в основата на родословното дърво на амниотите, а яйцата с твърда черупка и последвалото живо раждане са много по-късни.

Те твърдят, че амнионите вероятно са се развили като начин за контролиране на взаимодействието между плода и майката в организма. Едва по-късно някои животни са доразвили това, като са създали твърда яйцеклетка около амниона и са я оставили да се развива дълго време извън тялото.

Историята за революционната твърда черупка е „погрешна“, казва Бентън. „Не яйцето, а продължителното задържане на ембриона и живото раждане са примитивните методи на влечугите. Не е известно дали първите амниотни бебета са се родили в пергаментови яйца или живи, без тях, но тази адаптивна родителска защита им е дала предимство пред размножаващите се по-рано тетраподи“, казва Бентън в изявлението си.

 
 
Коментарите са изключени за Кое е първо: яйцето или кокошката… или живото раждане на влечугите

Повече информация Виж всички