Какво показва Парадоксът на кашкавала за моралните решения на вегетарианците

| от |

Докато Парадоксът на месото обяснява как хората могат да бъдат едновременно любители на животните и да консумират месо, Парадоксът на кашкавала очертава сложен процес на когнитивен дисонанс, създаден от това, че някои хора, които практикуват етично вегетарианство, продължават да консумират животински продукти, получени по напълно неетичен към животните начин.

Вдъхновено от Парадокса на месото, ново проучване на изследователи от Обединеното кралство изследва ефекта на когнитивния дисонанс при етичните вегетарианци и на свой ред цели да приложи резултатите, за да насърчи по-добре обществеността да се откаже от консумацията на немесни животински продукти (НМЖП). Но първо…

Какво е когнитивен дисонанс?

Разработен за първи път от Леон Фестингер през 1957 г., с когнитивен дисонанс се назовава преживяването, когато се поддържат две противоречиви убеждения едновременно. В книгата на Фестингер „Теория на когнитивния дисонанс“ идеите се описват като консонантни, логично преливащи една в друга, или като дисонантни – когато се противопоставят една на друга.

Парадоксът с месото е идеален пример за когнитивен дисонанс – някои хора са способни едновременно да обичат животните и да обичат да ядат месо, въпреки че двете идеи са в противоречие една с друга.

Самият дисонанс може да доведе до чувство на дискомфорт и стрес, особено ако поддържаните убеждения са важни за индивида, и дори може да промени гледната му точка към собствените му мисли и чувства.

Дисонансът се управлява по три начина:

  • Промяна на ценностите – „Всъщност не обичам толкова много животните.“
  • Промяна на поведението – „Ще спра да ям месо.“
  • Закриване на противоречието между поведението и ценностите – „Естествено е да ям месо, имам нужда от него, за да съм здрав“.

Четирите Н-та на оправданието за ядене на месо (и НМЖП) са, че храната е нормална, необходима, натурална и ‘ного вкусна. Някое или няколко от тези оправдания са част от когнитивния дисонанс, който позволява на хората да продължат поведението си.

Парадоксът на кашкавала

Подобно на Парадокса на месото, Парадоксът на кашкавала разглежда етичните последици от приема на НМЖП и как вегетарианците могат да оправдаят консумацията на тези продукти, въпреки че са наясно със страданията, които индустрията причинява на животните, които те защитават.

Разглеждайки конкретно данните от интервюта, проведени с участници, които са се определили като вегетарианци за повече от 6 месеца, проучването се фокусира върху практиката на консумация на кокоши яйца и краве мляко и установява, че данните категорично подкрепят наличието на когнитивен дисонанс.

Макар че участниците посочват етични, екологични, културни и семейни причини за избягването на месни продукти, изследователите съобщават, че те просто са намерили за по-лесно да се откажат от месото, отколкото от животинските продукти, въпреки че са признали, че и двете имат сходни етични последици.

Те откриват също така и елемент на социално договаряне, който насърчава консумацията на яйца и млечни продукти вместо месни продукти при хранене в семейни и приятелски групи.

Въпреки че мнозина реагират с отвращение на млякото, приемането на кашкавал е много по-положително. Тъй като в САЩ се произвеждат цели 6 милиона тона кашкавал годишно, участниците в проучването подкрепят това мнение, описвайки продукта като вкусен и пристрастяващ.

По ирония на съдбата обаче за производството на 1 килограм кашкавал са необходими 10 литра мляко, така че хората, които го ядат, вероятно изразходват повече мляко, отколкото тези, които избират мляко вместо кашкавал.

Изследвайки очевидната неприязън на групите към млякото, те установяват, че въпреки че почти всички участници са пили мляко в определен момент от живота си, сега те описват вкуса му като различен и по-малко приятен. Екипът предполага, че това може да се дължи на факта, че когато млякото им е по-малко познато, връзката му с животните става по-ясно изразена.

Това различие във възприемането на млякото и кашкавала насочва към възможността приемането на даден продукт да е свързано с отдалечеността му от източника. При Парадокса с месото, при който преработените месни продукти умишлено се правят така, че да изглеждат по-малко подобни на месо, колкото по-отдалечен е продуктът от животното, толкова по-вероятно е хората да го консумират с готовност.

Това обаче не се отнася за яйцата, въпреки че те се консумират в напълно непреработен вид. За това изследователите предполагат, че начинът, по който се получава продуктът, може да изиграе роля, когато може да се обоснове, че яйцата са „предоставени“ от животното, а не „взети“ от него (както при доенето на крава).

Проучването завършва с препоръката, че за да се заобиколи когнитивният дисонанс на тези, които се хранят с НМЖП, кашкавалът и яйцата трябва да бъдат по-открито свързани с живи животни и с мляко. Освен това споменаването на „хуманни“ фермерски практики може всъщност да насърчава формирането на нови етични граници, които позволяват продължаване на консумацията на НМЖП и избягване на промяна в поведението.

 
 
Коментарите са изключени за Какво показва Парадоксът на кашкавала за моралните решения на вегетарианците

Повече информация Виж всички