Как златната рибка се превърна в един от най-популярните домашни любимци в света

| от |

Историята на тази рибка като декоративен елемент започва в Китай по времето на династията Тан.

Златните рибки – представители на семейство шаранови, което е семейство обикновено от тъмни риби – първоначално са отглеждани за ядене, а не като домашни любимци. По това време те обикновено са били покрити с по-малко привлекателни сиви или зелени люспи, но с времето, докато се размножават, започват да се случват генетични мутации. Така се появяват характерните им златисти и жълти люспи.

Според Анна Мари Роос, историк на науката в Университета в Линкълн и автор на книгата „Златната рибка“, не след дълго тези генетични вариации придобиват религиозно значение. Някъде от около IX в., хората вече виждали привлекателния им цвят и сметнали за по-подходящ начин да почетат рибките, като ги пуснат в будистки езера в ритуал, известен като фангшенг (буквално от китайски език – освобождаване от милост). След това рибите били опитомени от будистките монаси, които ги хранели и се грижели за тях.

Виждайки красотата и уникалността им, монасите, както и учените и елитът, постепенно започват да развъждат селективно цветните създания в своите декоративни езера и водни градини.

Златните рибки напускат Китай и се озовават в Япония през XVI в., а след това попадат и в Европа. На всяко ново място те са представяни като домашни любимци и може да се видят във фонтани и изложби. Никой не може да каже със сигурност кога тези рибки са дебютират в Новия свят, но знаем, че започват да се появяват в американската литература през XIX век.

Това, което наистина ги изстрелва до статута им на емблематични домашни любимци в САЩ, е Комисията по рибарство. След като през 1878 г. получава една златна рибка от Япония, Комисията се сдобива с още и започва да ги развъжда в езеро във Вашингтон, окръг Колумбия. За да популяризира своята нова правителствена агенция, тя започва да изпраща златна рибка в купа на всеки жител на окръг Колумбия, който напише писмо до Конгреса с молба за такава. Агенцията раздава близо 20 000 рибки годишно, преди акцията да бъде преустановена през 90-те години на XIX век.

Този прост акт вероятно е причината рибките бързо да се превърнат в популярна гледка на местните панаири и в магазини за домашни любимци.

Как да се грижим за домашна златна рибка

Златните рибки не са домашен любимец, който може да вирее на минимални грижи и просто да се забрави. Като начало, тези рибки могат да достигнат дължина от 10 до над 60 сантиметра в зависимост от породата.

Тъй като е невъзможно да се знае точно колко ще порасне една рибка, се препоръчва да се вземе аквариум, който да побира поне 75 литра вода за всяка. А за да не изпадне вашият домашен любимец в депресия, ще трябва да поставите аквариумни камъни, растения и места за криене из целия аквариум.

Някои родители харесват златните рибки като домашни любимци и защото се смята, че те живеят само една или две години, което ги прави по-малко ангажиращи за детето, което може да реши, че не се интересува от тях след няколко месеца.

За съжаление, това е още едно погрешно схващане: Здравите златни рибки, отглеждани в подходяща среда, могат да живеят до 15 години. Тези, които са затворени в малка купа, обикновено умират след година или две, тъй като телата им не могат да продължат да растат, което води до физически деформации и ранна смърт. Тези видове се нуждаят и от много кислород, който в малките купички не циркулира правилно, което води до своеобразно задушаване. Освен достатъчно пространство, видът се нуждае и от много чиста вода и висококачествена филтрираща система.

Поуката е една. Златните рибки могат да бъдат чудесни домашни любимци – но те не са животни с ниска степен на поддръжка, които трябва да се дават на децата като тест дали ще могат да се справят с „истински домашен любимец“. Ако детето ви все пак иска някоя от тези рибки, уверете се, че е наясно как да се грижи правилно за нея.

 
 
Коментарите са изключени за Как златната рибка се превърна в един от най-популярните домашни любимци в света

Повече информация Виж всички